Czy możliwe jest leczenie bezoperacyjne wodniaka jądra? Kiedy można je podjąć?

Fot: Pornpak Khunatorn / gettyimages.com

Wodniak jądra to zmiana łagodna, która może powstać zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych mężczyzn. Postępowanie po ustaleniu diagnozy dobierane jest indywidualnie. W wielu przypadkach możliwe jest podjęcie leczenia bezoperacyjnego wodniaka jądra.

Leczenie nieoperacyjne wodniaka jądra polega na wyczekiwaniu i obserwacji ewentualnego powiększania się zmiany. Większość wodniaków wchłania się samoistnie, istnieją jednak wskazania, w których konieczne jest wykonanie zabiegu.

Czym jest wodniak jądra?

Wodniak jądra (hydrocele) jest zmianą łagodną, polegającą na gromadzeniu się płynu między blaszkami surowiczymi, otaczającymi jądro, lub w wyrostku pochwowym otrzewnej. W zależności od nasilenia choroby może dojść do miernego lub znacznego, niebolesnego powiększania się narządów płciowych męskich, zazwyczaj jednostronnie. Niekiedy obserwuje się zależność wielkości od pory dnia – rano jądro jest mniejsze, natomiast wieczorem się powiększa.

Wodniak jądra jest najczęściej obserwowany pod postacią wrodzoną, komunikującą u noworodków – szacuje się, że występuje nawet u 60% dzieci, częściej po prawej stronie. Czynnikami rozwoju u starszych chłopców i mężczyzn są urazy, a także choroby weneryczne, czyli przenoszone drogą płciową. U nich częściej występują zmiany niekomunikujące. W niektórych przypadkach gromadzenie się płynu między osłonkami jądra może być oznaką procesu nowotworowego, toczącego się w obrębie narządów płciowych. Sposób leczenia wodniaka jądra powinien być opracowywany indywidualnie.

Ogólne zasady diagnostyki i leczenia wodniaka jądra

Każde wystąpienie zmian w obrębie narządów płciowych wymaga obejrzenia przez lekarza pierwszego kontaktu, który w razie konieczności kieruje na dodatkowe badania (ultrasonografię jąder) oraz konsultację urologiczną. Wymagane jest różnicowanie z innymi schorzeniami, takimi jak przepuklina pachwinowa, skręt jądra lub jego przyczepków. Wybór leczenia wodniaka jądra uzależniony jest od wieku pacjenta oraz postaci (komunikującej lub niekomunikującej).

W większości przypadków możliwe jest podjęcie postawy wyczekującej. Jeśli zmiana powiększa się, konieczne jest postępowanie operacyjne – wycięcie (hydrocelektomia) lub opróżnienie płynu za pomocą igły, z podaniem środka powodującego zarośnięcie przestrzeni między blaszkami błony surowiczej, które obecnie wykonuje się bardzo rzadko. Takie działanie wykonywane jest w ramach chirurgii jednego dnia, która zakłada krótkie, kilkugodzinne przebywanie na oddziale. Bez względu na to, jaka metoda leczenia zostanie wybrana, może dojść do nawrotów wodniaka.

Kiedy można podjąć nieoperacyjne leczenie wodniaka jądra?

Bezoperacyjne leczenie wodniaka jądra możliwe jest w kilku szczególnych przypadkach. Postawę wyczekującą i obserwację podejmuje się u niemowląt, u których samoistne wchłonięcie następuje zwykle do końca 1. roku życia. Wodniaki komunikujące, występujące zwykle w tej grupie wiekowej, mają bardzo dobre rokowanie. Jedynym postępowaniem w takim przypadku jest obserwacja. Konieczność skierowania do chirurga dziecięcego lub urologa pojawia się w przypadku przetrwałych wodniaków, które utrzymują się powyżej 2. roku życia, lub gdy zmiana osiąga znaczne rozmiary.

U starszych chłopców i mężczyzn również w większości przypadków możliwe jest przybranie postawy wyczekującej – zmiana często samoistnie cofa się po kilku tygodniach. Stwierdzenie wodniaka niekomunikującego zwykle wymaga natomiast planowego postępowania chirurgicznego.

Farmakologiczne leczenie wodniaka jądra

Obecnie za jedyne skuteczne leczenie wodniaka jądra uznaje się operację chirurgiczną. Przyczynowe ani objawowe postępowanie farmakologiczne nie istnieje. Alternatywne działanie w postaci leczenia ziołami wodniaka jądra nie ma zastosowania, nie ma bowiem potwierdzenia, że przyspiesza proces wchłaniania zmiany. Należy pamiętać, iż wszystkie samodzielne próby leczenia w domu bez badania lekarskiego oraz odpowiedniej diagnostyki zwiększają prawdopodobieństwo opóźnienia rozpoznania groźnych dla życia i zdrowia zmian.

Zapobieganie nawrotom wodniaka jądra po operacji

Po ustąpieniu objawów wodniaka jądra po leczeniu chirurgicznym należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą zapobiec jego nawrotom oraz ewentualnym powikłaniom. Zaleca się noszenie przewiewnej, luźnej bielizny, podjęcie oszczędzającego trybu życia na kilka tygodni po zabiegu. Objawy w postaci bolesności i obrzęku moszny w pierwszym okresie nie powinny niepokoić, w miarę czasu dochodzi do ich łagodzenia. Należy pamiętać o kontroli lekarskiej po 7–10 dniach od zabiegu. Prawidłowe gojenie się pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności.

Jak jest zbudowany męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

36,6

Bibliografia:

1. Patkowski D.: Przepuklina pachwinowa oraz wodniak powrózka nasiennego i jądra. (W:) Bagłaj M., Kaliciński P. (red.): Chirurgia dziecięca. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016: 705–712

2. Bar K. (red.): Oksfordzki podręcznik urologii. Czelej, Lublin 2011.

3. Chilarski A. i in.: Zarys zagadnień chirurgii wieku dziecięcego. Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych, 2009.

4. Wampler S.M., Llanes M.: Common scrotal and Testicular Problems. 2010;37(3):613-626.

Data aktualizacji: 19.06.2021,
Opublikowano: 19.06.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej