Koronawirus. Które ze znanych leków mogą pomóc leczyć pacjentów z COVID-19?

Fot: Eugeniusz Dudzinski / gettyimages.com

Dopóki szczepionka na COVID-19 nie trafi na rynek, lekarze zmuszeni są szukać leku w znanych i dostępnych środkach. Z analizy opublikowanej z w piśmie "PLOS Biology" wynika, że aż 34 farmaceutyki mogą być pomocne w leczeniu pacjentów zakażonych nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Melatonina jest spośród nich najbardziej obiecująca.

Zdaniem autorów pracy, obecnie najskuteczniejsze i najbardziej ekonomicznie opłacalne w poszukiwaniu metod leczenia Covid-19 jest sprawdzanie, czy leki i preparaty zarejestrowane do leczenia innych chorób mogą pomóc również w terapii infekcji SARS-CoV-2.

Zobacz także:

Koronawirus. Które leki pomogą leczyć COVID-19?

W swojej analizie zespół kierowany przez dr. Feixionga Chenga z Cleveland Clinic posłużył się nową platformą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy dużych zbiorów danych (tzw. Big Data) medycznych.

W ten sposób badaczom udało się wykazać, że choroby autoimmunologiczne (np. nieswoiste zapalenie jelit), choroby płuc (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc - POChP - czy włóknienie płuc) oraz neurologiczno-psychiatryczne (depresja czy ADHD) mają z Covid-19 wspólne cele terapeutyczne.

Chodzi o geny i białka, na które działać mogą leki stosowane z dobrym skutkiem w terapii wspomnianych schorzeń.

Naukowcom z Ohio udało się m.in. wykazać, że białka zaangażowane w rozwój niewydolności oddechowej i sepsy - które są jednocześnie głównymi przyczynami śmierci chorych na COVID-19 o ciężkim przebiegu - mają wiele podobieństw z licznymi białkami koronawirusa SARS-CoV-2.

To wskazuje, że leki stosowane już w leczeniu tych schorzeń mogą mieć zastosowanie w terapii COVID-19 poprzez oddziaływanie na te same cele biologiczne - wyjaśnił dr Feixiong Cheng.

Ogółem badacze z Cleveland Clinic zidentyfikowali 34 leki, które mogą potencjalnie znaleźć zastosowanie również w terapii COVID-19. Melatonina jest spośród nich najbardziej obiecująca.

Koronawirus. Czy melatonina pomoże leczyć COVID-19?

Analiza danych dot. pacjentów leczonych w Cleveland Clinic wykazała, że stosowanie melatoniny wiązało się z niższym o mniej więcej 30 procent ryzykiem pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.

W analizie uwzględniono wiek, rasę, historię palenia papierosów i różne choroby współistniejące. W przypadku osób pochodzenia afrykańskiego ryzyko to spadało o 52 procent.

Należy podkreślić, że te wyniki nie wskazują, że ludzie powinni zacząć zażywać melatoninę bez konsultacji z lekarzem - zastrzegł dr Feixiong Cheng.

Jak podkreślił: do oceny medycznych korzyści stosowania melatoniny u chorych na COVID-19, konieczne są badania obserwacyjne na szeroką skalę i randomizowane badania kliniczne (ich najważniejszą cechą jest losowy dobór chorych do analizowanych metod leczenia).

Źródło: PAP

Zobacz film i dowiedz się więcej  leczeniu chorych na COVID-19:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 16.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej