Czy donosowa szczepionka zatrzyma pandemię koronawirusa SARS-CoV-2?

Fot: da-kuk / gettyimages.com

W pracę nad szczepionką, która mogłaby powstrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 zaangażował się cały świat. Nad antidotum pracują także francuscy badacze. Pierwsze testy opracowanej przez nich donosowej szczepionki są bardzo obiecujące.

Naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu opracowali donosową szczepionką na COVID-19. Testy, które przeprowadzili na zwierzętach dają nadzieje, że szczepionka może sobie poradzić z groźnym patogen i zatrzymać pandemię. 

Jak działa szczepionka donosowa?

Skutecznego i bezpiecznego antidotum na COVID-19 szuka niemal cały medyczny świat. Niektóre ze szczepionek nad którymi pracują badacze nie są wstrzykiwane, a podawane właśnie donosowo. Czym różnią się od siebie te dwa typy szczepionek? 

Szczepionka donosowa, w przeciwieństwie do szczepionek podawanych w tradycyjny sposób,  może aktywować odpowiedź komórek układu immunologicznego zlokalizowanych w śluzówkach dróg oddechowych, a to właśnie one znajdują się na pierwszym froncie walki z wirusem.

Antidotum na COVID-19 nad którym pracują badacze z Instytutu Pasteura wykorzystuje jako tzw. wektor materiał genetyczny lentiwirusa niezdolnego do namnażania się (do grupy lentiwirusów należy wirus HIV). Pozwala to wprowadzić do komórek organizmu gen, który koduje tzw. białko szczytowe (glikoproteinę powierzchniową S) wirusa SARS-CoV-2. Białko szczytowe odgrywa kluczową rolę w procesie wnikania koronawirusa do komórek.

Przeprowadzone na myszach badania pokazały, że po podaniu szczepionki domięśniowo układ immunologiczny rozpoczął wytwarzanie przeciwciał, które zwalczają wirusa SARS-CoV-2 z siłą podobną do przeciwciał izolowanych od osób po przebytym COVID-19. Mimo to szczepienie nie zatrzymało namnażania się wirusa w płucach gryzoni.

Po podaniu szczepionki donosowo liczba wytworzonych przez myszy przeciwciał nie wzrosła, ale stężenie koronawirusa SARS-CoV-2 w płucach znacząco się zmniejszyło. U niektórych zwierząt było niewykrywalne przy pomocy bardzo czułej metody RT-PCR. Ochrona, którą wytworzyły zwierzęta uchroniła je przed rozwojem zapalenia płuc.

Dodatkowo szczepionka opracowana przez francuskich badaczy aktywowała także wydzielanie limfocytów T, które są niezbędne do walki z wirusami. 

Koronawirus SARS-CoV-2 - co warto wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje układ oddechowy i prowadzi do ostrego zapalenia płuc, które u niewielkiej grupy chorych zmienia się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. U części pacjentów obserwuje się także zaburzenie węchu i smaku.

Mimo że infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 może być groźna dla każdego z nas, to zdaniem badaczy w grupie ryzyka znajdują się seniorzy oraz osoby, które chorują przewlekle.

Zobacz film i dowiedz się więcej o szczepionce na COVID-19:

Zobacz film: Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? „Obyśmy zdążyli do końca tego roku” Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.07.2020,
Opublikowano: 24.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej