Czemu przerywamy dietę?

fot. mat. prasowe

Zaczynanie kolejnej diety od poniedziałku wydaje Ci się znajome? Zastanawiasz się, czemu nie możesz wytrwać na diecie dłużej niż kilka dni? Prawdopodobnie jest to spowodowane nieprawidłowo zbilansowaną dietą, która jest monotonna — ciągle jesz te samo lub podobne produkty. Sprawdź, pozostałe powody przerywania diety oraz co zrobić, by wytrwać w swoich postanowieniach i osiągnąć zamierzone efekty!

Powtarzalny jadłospis

Częstą przyczyną przerywania diety jest po prosty powtarzalny, monotonny jadłospis. Nawet jeśli wiesz jak skomponować zbilansowany posiłek, to jedzenie przez wiele dni podobnych lub takich samych produktów bardzo szybko Ci się znudzi. Pamiętaj, że kluczową zasadą zdrowego odżywiania jest zróżnicowana dieta. Oznacza to, że w naszym jadłospisie powinny pojawiać się różne produkty. Jest to gwarancją dostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W praktyce pozwala to na poznawanie nowych smaków i potraw. Jeśli planowanie posiłków jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, pomocą może być dieta online. Oprócz tego, że odpowiednio zbilansowana dieta uwzględnia Twoje indywidualne preferencje i potrzeby, jest sporym ułatwieniem, zwłaszcza kiedy planowanie różnorodnych posiłków jest dla Ciebie wyzwaniem. Tak dobraną dietę online można znaleźć na stronie https://akopszostak.com/dieta-online/. Przekonaj się, że zdrowe odżywianie nie musi być nudne i monotonne.

Zasady zdrowej diety

Zdrowa dieta to przede wszystkim jadłospis uwzględniający potrzeby i możliwości danej osoby. Plan diety powinien być dostosowany do indywidualnego zapotrzebowania. Oznacza to, że kluczowym elementem zdrowej diety jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Każdy z nas jest inny, a zapotrzebowanie na energię oraz makro i mikroskładniki zależy od wieku, płci, stanu fizjologicznego oraz trybu życia. Jak wiadomo potrzeby żywieniowe osoby trenującej kilka razy w tygodniu będą inne, niż w przypadku osoby prowadzącej siedzący tryb życia. Pozostałe zasady zdrowej diety to zróżnicowany jadłospis — powinny się w nim znajdować różne wartościowe produkty, a nie tylko kilka wybranych. Podstawowym aspektem racjonalnego odżywiania jest codzienne spożywanie warzyw i owoców (przynajmniej 400 gramów w ciągu dnia). Równie ważna jest dbałość o dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów, zwłaszcza złożonych, których źródłem są produkty zbożowe, takie jak pieczywo, makarony, różnego rodzaju kasze czy ryż. Warto wybierać produkty z pełnego przemiału, gdyż są bogatsze w błonnik oraz witaminy i składniki mineralne niż te z białej mąki. Planując posiłki, nie należy zapominać o dostarczaniu białka. Dobrym źródłem tego składnika jest chude mięso, nasiona roślin strączkowych, czyli chociażby fasola, ciecierzyca, soczewica lub tofu, białko znajduje się także w jajach, rybach oraz produktach mlecznych. Kolejnym podstawowym składnikiem pokarmowym, którego nie może zabraknąć w zdrowej diecie, są tłuszcze. Warto wybierać te pochodzenia roślinnego, czyli różnego rodzaju oleje roślinne oraz orzechy lub pestki. Ważnym źródłem tłuszczu w diecie są także tłuste ryby morskie. Dbając o różnorodność posiłków, mamy pewność, że dostarczamy każdego z wymienionych wcześniej składników pokarmowych. Planując zdrową dietę, nie należy zapominać o nawodnieniu, uwzględniając w ciągu dnia odpowiednią dla swoich potrzeb ilość wody.

Zdrowe przepisy

Planowanie posiłków jest dla wielu osób wyzwaniem. Często pojawia się obawa, że zdrowe przepisy są skomplikowane, a ich przygotowanie wymaga wielu godzin spędzonych w kuchni. Oczywiście wcale nie musi tak być, bo zdrowa dieta może uwzględniać naprawdę proste przepisy, które nie wymagają dużej ilości czasu. Jest to duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które żyją w biegu. Przepisy na fit dania dostępne są na stronie https://akopszostak.com/category/przepisy/. Znajdziesz tam przepisy na zdrowe śniadania, obiady i inne posiłki co z pewnością ułatwi Ci planowanie zróżnicowanych posiłków i przestrzeganie diety. Nie zabranie też przepisów na zdrowe słodycze, które są znacznie lepszą alternatywą dla wysokoprzetworzonych produktów z dodatkiem cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych. Sprawdź, że zdrowe posiłki mogą być naprawdę proste i smaczne.

Data aktualizacji: 22.04.2022,
Opublikowano: 20.04.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej