Czaszkogardlak i inne rodzaje nowotworów mózgu

Fot: Phil Boorman / gettyimages.com

Czaszkogardlak może wywołać różne objawy, w zależności od wielkości i stopnia ucisku na sąsiadujące struktury. Istotny jest też stopień zniszczenia siodła tureckiego i ucisku na przysadkę mózgową. Nie zawsze pojawiają się objawy endokrynologiczne, jednym z nich może być niskorosłość.

Czaszkogardlak (z łac. craniopharyngioma) to rzadki, łagodny, wewnątrzczaszkowy guz. Wywodzi się z pozostałości kieszonki Rathkego. Po raz pierwszy jego nazwę wprowadził Harvey Cushing w 1932 r. Już w 1923 r. podejmowano próbę operacyjnego leczenia czaszkogardlaka. Pierwszą próbę wykonał Ludvig Puusepp. Jak wiadomo, wewnątrz czaszki znajduje się wiele struktur w bliskim sąsiedztwie. W związku z tym każda rosnąca masa nowotworowa powoduje ucisk na wiele bliskich struktur. Przekłada się to na zróżnicowanie objawów klinicznych. Czaszkogardlaki występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Obserwuje się dwa szczyty zachorowań.

Co to jest czaszkogardlak?

Czaszkogardlak to bardzo rzadko spotykany nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. Szacuje się, że liczba zachorowań wynosi około 0,5–2 przypadków na 100 tys. osób w populacji. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, choć obserwuje się dwa szczyty zachorowań. Pierwszy obejmuje wiek pomiędzy 5. a 14. rokiem życia, a kolejny przypada na przełom 6. i 7. dekady życia. Biorąc pod uwagę wszystkie nowotwory wewnątrzczaszkowe, można stwierdzić, że czaszkogardlak stanowi do 4% tych rozpoznań, a w populacji dziecięcej odsetek ten jest wyższy, bowiem wynosi około 9%. U dzieci guzy ośrodkowego układu nerwowego często mają pochodzenie glejowe, natomiast czaszkogardlak jest najczęstszym nowotworem mózgu, niemającym związku z tkanką glejową. W rozwoju tego nowotworu nie ma znaczenia płeć. Guz rośnie bardzo powoli, przez wiele lat. Osiąga wielkość około 4 cm. Czaszkogardlak jest nowotworem torbielowatym lub wielokomorowym. Jego odmianę stanowi postać brodawkowata, tworząca gniazda komórek nabłonka płaskiego bez istotnych zwapnień czy torbieli.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak zbudowany jest mózg

Zobacz film: Jak zbudowany jest mózg? Źródło: 36,6.

Diagnostyka czaszkogardlaka i innych guzów mózgu u dzieci

Podstawową diagnostyką nowotworów mózgu u dzieci i dorosłych są badania obrazowe. Najdokładniejszym badaniem pozwalającym ocenić precyzyjnie wielkość guza, lokalizację, stosunek guza do sąsiednich struktur jest rezonans magnetyczny. Pierwszym wykonywanym badaniem jest tomografia komputerowa, choć nie jest to tak dokładne badanie. W przypadku czaszkogardlaka pozwala jednak na uwidocznienie torbielowatej masy, zwapnień w jego obrębie.

Czasami guzy zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym wywołują objawy z ucisku na sąsiadujące struktury czy doprowadzają do uszkodzeń, np. przysadki mózgowej. Odbija się to na zaburzeniach endokrynologicznych.

Objawy guzów mózgu u dzieci

Objawy guzów mózgu u dzieci są bardzo zróżnicowane. Wszystko jest zależne od lokalizacji guza, jego wielkości i ucisku na sąsiednie struktury. Bardzo często u dzieci pierwszymi objawami nowotworów mózgu są bóle głowy i poranne wymioty, kiedy guz się powiększa i doprowadza do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Objawami czaszkogardlaka są niedoczynność lub nadczynność przysadki mózgowej i zaburzenia widzenia w wyniku ucisku na skrzyżowanie wzrokowe. Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne u dzieci związane z uciskiem guza na przysadkę mózgową to niskorosłość i moczówka prosta (brak wazopresyny regulującej poziom wydalanej wody z organizmu). Dlatego też nagłe zwolnienie bądź całkowite zahamowanie wzrostu dziecka może być pierwszym objawem procesu chorobowego.

Inne rodzaje guzów mózgu u dzieci

Do innych guzów mózgu u dzieci zalicza się glejaki, gwiaździaki, rdzeniaki, wyściółczaki. Największą złośliwością cechuje się glejak wielopostaciowy. Jest to nowotwór mózgu najczęściej lokalizujący się u dzieci w pniu mózgu. To niejednorodny guz, mający nieregularne kształty.

Jak działa układ nerwowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.08.2018,
Opublikowano: 21.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej