Czas protrombinowy – na czym polega badanie? Kiedy PT jest za wysokie, a kiedy za niskie?

Fot: LIGHTFIELD STUDIOS / fotolia.com

Czas protrombinowy to badanie umożliwiające ocenę procesu krzepnięcia krwi, zależnego min. od czynników występujących w tkankach przy ich zetknięciu z wynaczynioną krwią. Im czas protrombinowy jest dłuższy, tym mniejsza jest zdolność krwi badanej osoby do krzepnięcia.

Czas protrombinowy (z ang. prothrombin time – PT), zwany jest także czasem rekalcynacji lub czasem krzepnięcia po uwapnieniu. Czas protrombinowy jest parametrem sprawdzającym sprawność zewnątrzpochodnego układu krzepnięcia, czyli czynników krzepnięcia wytwarzanych w wątrobie. Badanie wykonuje się w celu diagnostyki chorób krwi, a także przed operacjami chirurgicznymi.

Zobaczcie, z czego składa się krew:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Czas protrombinowy (PT) – czym jest? Sposoby przedstawienia

Czas potrzebny do rozpoczęcia procesu krzepnięcia krwi (zatrzymania krwawienia) jest uzależniony od ilości zawartych w osoczu czynników krzepnięcia krwi. Jest to szereg substancji uczestniczących w procesie krzepnięcia, przedstawianych jako: protrombina, fibrynogen, czynnik V, czynnik VII oraz czynnik X. Proces krzepnięcia krwi zapoczątkowany jest przez tromboplastynę, która wytwarzana jest w uszkodzonej tkance. W samym procesie krzepnięcia jako pierwszy aktywuje się czynnik VII, który pobudza kolejne procesy kaskady krzepnięcia krwi. Zaktywowany czynnik X łączy się z czynnikiem V, co przekształca protrombinę w trombinę, która to następnie zmienia fibrynogen w fibrynę, dzięki czemu powstaje skrzeplina krwi. Czas protrombinowy, czyli czas powstawania skrzepu krwi, jest możliwy do ustalenia po pobraniu próbki krwi.

Czas protrombinowy można przedstawić w kilku wariantach. Pierwszym z nich jest różnica w sekundach pomiędzy czasem protrombinowym osoby badanej a osoczem kontrolnym (wyrażenie w sekundach). Ponadto, czas protrombinowy jest przedstawiany jako procent aktywności protrombiny (w procentach). W medycynie funkcjonuje również tzw. wskaźnik Quicka, który PT przedstawia jako procentowy wskaźnik czasu protrombinowego. Jednym z powszechnych sposobów wyrażenia PT jest międzynarodowy współczynnik znormalizowany, zwany INR (z ang. international normalized ratio).

Wskazania do badania czasu protrombinowego

Jak informują lekarze, najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia oznaczenia czasu protrombinowego są planowane zabiegi kardiologiczne, kardiochirurgiczne, a także zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej (zwłaszcza w przypadku wszczepienia metalowych rusztowań lub protez naczyniowych), po których pacjent wymaga przyjmowania leków przeciwkrzepliwych przez określony czas (po wszczepieniu zastawek przez całe życie). Ponadto, badanie czasu protrombinowego powinno być przeprowadzane u osób z migotaniem przedsionków, które trwale zażywają leki przeciwkrzepliwe, a także u osób narażonych na chorobę zakrzepowo-zatorową, w której dochodzi do nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach głębokich, najczęściej w kończynach dolnych. Czynniki krzepnięcia krwi są białkami wytwarzanymi w wątrobie, dlatego osoby cierpiące na niewydolność tego narządu również powinny mieć wykonane oznaczenie czasu protrombinowego. Badanie wykonuje się w diagnostyce skaz krwotocznych (zaburzeń w obrębie układu krzepnięcia), a także przed zabiegami operacyjnymi.

Czas protrombinowy – przebieg badania, jak się do niego przygotować?

Oznaczenie PT wykonywane jest na podstawie próbki krwi, która pobierana jest najczęściej z żyły łokciowej. Badanie czasu protrombinowego wykonywane jest w większości laboratoriów analitycznych. Ponadto, istnieje możliwość oznaczenia INR w specjalnych aparatach z krwi z opuszka palca (podobnie jak w glukometrze). W niektórych placówkach zaleca się wypicie szklanki wody przed badaniem, co ma pomóc w rozrzedzeniu krwi. Pobraną próbkę krwi umieszcza się w probówce z 3,8% roztworem cytrynianu sodu.

Czas protrombinowy – normy

Wartości referencyjne badania czasu protrombinowego różnią się w zależności od laboratorium, dlatego zawsze należy konfrontować otrzymane wyniki z normami dla miejsca, gdzie zostało wykonane badanie. Jednak najczęściej prawidłowe wartości czasu protrombinowego mieszczą się w zakresie 12–16 sekund, dla wskaźnika INR jest to 0,8–1,3 (dla osób przyjmujących leki przeciwkrzepliwe prawidłowe wartości mieszczą się między 2-3), a dla wskaźnika Quicka 80–120%. Jak informują lekarze, wynik czasu protrombinowego powyżej przedstawionych norm może wskazywać na wrodzone niedobry czynników krzepliwości krwi, przewlekle choroby miąższu wątroby, występuje w trakcie leczenia antagonistami witaminy K, w niedoborach witaminy K, a także w czasie stosowania doustnych środków antykoagulacyjnych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wysoki czas protrombinowy jest charakterystyczny dla zatrucia pochodnymi kumaryny, przy niedoborach fibrynogenu, białaczce, mocznicy oraz chorobie Addisona-Biermera. Skrócenie czasu protrombinowego może być uwarunkowane trombofilią, okresem okołoporodowym, a także zakrzepicą i zwiększoną aktywnością czynnika VII.

Bibliografia:

  1. Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie. Tom I, Kraków, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005.
Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej