Cynamon to idealna przyprawa dla cukrzyków. Zobacz, dlaczego...

Emilija Manevska/getty images

Cynamon może obniżyć poziom glukozy we krwi u osób, które mają stan przedcukrzycowy  - wynika z badań amerykańskich naukowców. Co więcej, jak przekonują autorzy badań, cynamon może być idealnym zamiennikiem cukru, soli i innych przypraw, których powinno się unikać przy cukrzycy.

Cynamon pomaga w cukrzycy?

U osób ze stanem przedcukrzcowym (jest to stan, kiedy komórki w organizmie nie reagują na insulinę, czyli hormon wytwarzany przez trzustkę), cynamon może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi. Co więcej, może spowolnić postęp cukrzycy typu 2. Wykazały to badania naukowców z Joslin Diabetes Center w Bostonie w stanie Massachusetts. Ich wyniki opublikowano w Journal of the Endocrine Society.

Szacuje się, że prawie 90 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych ma stan przedcukrzycowy, który występuje, gdy poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie i często prowadzi do cukrzycy typu 2. Identyfikacja strategii zapobiegania postępowi od stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu 2 jest trudna, ale ważna dla dużej populacji.

Nasze 12-tygodniowe badanie wykazało korzystny wpływ dodania cynamonu do diety na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym.Odkrycia te stanowią uzasadnienie dla dłuższych i szerszych badań w celu ustalenia, czy cynamon może z czasem zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - powiedział autor badania, dr Giulio R. Romeo z Joslin Diabetes Center w Bostonie w stanie Massachusetts.

Cynamon pomaga w cukrzycy? Wyniki obserwacji

W badaniu klinicznym oceniano skutki suplementacji cynamonem u 51 uczestników ze stanem przedcukrzycowym. Uczestnikom podawano kapsułkę cynamonową 500 mg lub placebo trzy razy dziennie przez 12 tygodni. Naukowcy odkryli, że suplementy cynamonu obniżyły nieprawidłowy poziom glukozy na czczo i poprawiły reakcję organizmu na spożywanie posiłku zawierającego węglowodany, które są cechą charakterystyczną stanu przedcukrzycowego. Cynamon był dobrze tolerowany i nie wiązał się z określonymi skutkami ubocznymi ani zdarzeniami niepożądanymi.

Cynamon – co warto o nim wiedzieć

Istnieją dwa podstawowe rodzaje cynamonu: Cejlon i Cassia.

Cynamon cejloński uznawany jest za najlepszy gatunek cynamonu na świecie. Często zdarza się jednak, że na nasze stoły trafia chiński cynamon Cassia, który ma gorsze właściwości prozdrowotne. Cynamon cejloński wyróżnia słodkawo-korzenny smak.

Cynamon cejloński jest przyprawą podawaną w formie zwiniętych rurek – laseczek cynamonu lub utartego proszku. Pochodzi od cynamonowca cejlońskiego, który występuje w krajach o tropikalnych klimacie: Indiach, Sri Lance oraz Birmie, choć jego introdukowane plantacje można znaleźć w niektórych państwach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej.

Cynamonowiec cejloński, bywa bardzo często podrabiany. Cynamon cejloński i cassia różnią się między sobą pod kilkoma względami. Inaczej wygląda laska cynamonu, inny jest smak i kolor. Cynamon cejloński ma silne działanie dezynfekujące, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Ponadto stosowanie cynamonu cejlońskiego hamuje wzrost pleśni i drożdżaków. Cynamon cejloński ma także właściwości przeciwzapalne i jest cenionym afrodyzjakiem. Cynamon cejloński znalazł zastosowanie w preparatach wspomagających odchudzanie. Jego spożywanie przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek i poprawia proces trawienia.

Zobacz film: Cynamon i jego cudowne właściwości

źródło: Agencja TVN

źródło: www.sciencedaily.com

Data aktualizacji: 25.07.2020,
Opublikowano: 25.07.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Krysia 03.08.2020r.

taksyfolina z modrzewia dahurskiego również, jest antyoksydantem, ktory wspiera wątrobę, trzustke. polecana jest dla osób które maja cukrzycę i towarzyszą im przewlekłe zapalenia grzybicze

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej