Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – wskazania, przykłady

Fot :gilaxia / gettyimages.com

Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, czyli odcinków, w których najczęściej dochodzi do zmiany wytwórczej, sprzyjają centralizacji objawów oraz osłabieniu ich natężenia. Regularna rehabilitacja ruchowa jest wskazana bez względu na rozmiar przepukliny.

Ćwiczenia dla osób z przepukliną kręgosłupa ustala fizjoterapeuta lub lekarz prowadzący. Należy ściśle przestrzegać zaleceń specjalistów, w szczególności unikać niektórych pozycji i przeciążającej grzbiet pracy fizycznej. Samodzielna ingerencja w program rehabilitacji może zaostrzyć objawy i pogorszyć kondycję kręgosłupa.

Zobacz także:

Dyskopatia odcinka szyjnego – jakie mogą być pierwsze objawy choroby?

Skąd się bierze ból w dole pleców i dlaczego warto skonsultować się lekarzem?

Co to jest przepuklina? Rodzaje, przyczyny, leczenie choroby

Przepuklina kręgosłupa – ćwiczenia i inne metody nieinwazyjnego leczenia

W schorzeniu, jakim jest przepuklina kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, czyli odcinków, w których najczęściej dochodzi do zmiany wytwórczej tego typu, ćwiczenia ruchowe stanowią podstawowe narzędzie procesu leczenia. Zarówno w ostrej fazie schorzenia, jak i w przewlekłej postaci przepukliny rehabilitację uzupełniają także inne nieinwazyjne metody terapeutyczne, jak fizykoterapia, kinesiotaping czy wypoczynek z dodatkowym zaopatrzeniem ortopedycznym.

Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa są wskazane bez względu na jej rozmiar i kierunek wychodzenia, jednak należy pamiętać, że to właśnie on w dużej mierze wyznacza charakter objawów i wskazanych ćwiczeń. Odpowiednio dobrana przez specjalistów fizjoterapii aktywność ruchowa ma na celu zmniejszenie reakcji włókien nerwowych, skompresowanych przez przepuklinę w kanale kręgowym. W efekcie oczekuje się centralizacji bądź osłabienia dolegliwości bólowych i innych objawów neurologicznych, a ostatecznie – cofnięcia przepukliny.

Aby uzyskać właściwy efekt terapeutyczny, ćwiczenia przy przepuklinie kręgosłupa należy wykonywać z maksymalną precyzją i systematycznością. Należy też ściśle przestrzegać zaleceń, w szczególności unikać niektórych pozycji i przeciążającej grzbiet pracy fizycznej. Samodzielna ingerencja w program rehabilitacji może zaostrzyć objawy i pogorszyć kondycję kręgosłupa, jednak nie zawsze przepuklina kręgosłupa lędźwiowego czy szyjnego oznacza dyskwalifikację z dotychczasowej aktywności, szczególnie jeśli chodzi o siłownię. W schorzeniu, jakim jest przepuklina kręgosłupa, ćwiczenia na siłowni nie są zabronione. Warunkiem treningów jest świadomość zmiany w kręgosłupie oraz znajomość konsekwencji przetrenowania lub wykonywania niewskazanych i bezwzględnie zabronionych ćwiczeń. Zwiększona rezerwa miejsca w otworze kręgowym zapewnia drożność i swobodny przebieg tkanek nerwowych, naczyń krwionośnych i innych struktur znajdujących się wewnątrz kręgosłupa.

Jakie ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego są zalecane?

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy przy przepuklinie zależą od fazy choroby oraz kierunku wychodzenia zmiany. Rehabilitacja patologii rozpoczyna się od ustalenia bezbolesnych pozycji dla grzbietu. Wyniki ułatwiają dobór technik sprzyjających repozycji przepukliny. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy nie są wskazane w ostrej fazie objawów, jednak szczególnie zaleca się odpoczynek w dogodnych dla siebie pozycjach, np. leżenie tyłem z elewacją kończyny. Uniesienie nogi za pomocą klinów czy poduszek odciąża dolny odcinek pleców i zwiększa drożność kanału kręgowego. Bardziej rozbudowaną fizjoterapię wprowadza się po ustąpieniu dolegliwości bólowych. Ćwiczenia na przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego skupiają się wówczas na wzmocnieniu mięśni brzucha i grzbietu oraz nóg i miednicy.

Przykładowe ćwiczenia przy przepuklinie kręgosłupa:

  • klęk podparty, wzrok skierowany na matę. Wdech – skłon głowy w tył z jednoczesnym wypięciem pośladków. Wydech – koci grzbiet, czyli skłon głowy w przód z wygięciem grzbietu ku górze;
  • leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, nogi złączone. Przyciąganie naprzemiennie nóg do klatki piersiowej z dociśnięciem rękoma kolan do torsu;
  • leżenie przodem, ręce proste nad głową, głowa czołem oparta o matę, nogi proste. Unoszenie i opuszczanie tułowia i rąk nad matę.

Przepuklina kręgosłupa szyjnego – ćwiczenia

Ćwiczenia przepukliny kręgosłupa szyjnego nie są wskazane w ostrej fazie objawów. Wówczas optymalnym rozwiązaniem jest unieruchomienie odcinka szyjnego kołnierzem ortopedycznym. Rehabilitacja w przewlekłej fazie przepukliny szyi poza ćwiczeniami czynnymi kończyn górnych, obręczy barkowej i tułowia powinna obejmować ćwiczenia proprioceptywne i kształtujące ogólną koordynację ruchową, ćwiczenia stabilizacji centralnej (tzw. mięśni core) oraz trening ogólnokondycyjny, jak pływanie czy aqua gimnastykę. Warto pamiętać także o ćwiczeniach oddechowych. Przykładowo:

  • siad na taborecie, ręce luźno; skłon głowy w przód – wydech. Powrót – wydech. Skłon głowy w tył – wdech. Powrót – wydech;
  • siad na taborecie, ręce luźno; unoszenie i opuszczanie barków;
  • siad na taborecie, lewa dłoń oparta na lewej skroni. Wywieranie oporu ręką na głowę, przy czym głowa stara się powstrzymać opór i napiera na rękę; napięcie należy utrzymać przez 8 s.

Skąd się biorą problemy z kręgosłupem i jak sobie z nimi poradzić? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak uniknąć problemów z kręgosłupem? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Boos M., „Choroby kręgosłupa”, Medipage, Warszawa 2016.

2. Bowen B., „Diagnostyka obrazowa – kręgosłup”, Urban & Partner, Wrocław 2009.

3. Chojnowska-Depczyńska E. „Dyskopatia. Ćwiczenia”, Literat, Białystok 2017.

4. Owczarek S., „Atlas ćwiczeń korekcyjnych”, WSiP, Warszawa 2009.

5. Nowakowski A., „Wiktora Degi Ortopedia i rehabilitacja”, PZWL, Warszawa 2003.

Data aktualizacji: 10.12.2020,
Opublikowano: 12.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej