Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

stefanamer/getty images

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Ćwiczenia na wzmocnienie erekcji to przede wszystkim metody poprawiające stan mięśni Kegla (chodzi o ich regularne napinanie i rozluźnianie), a także regularny wysiłek fizyczny (bieganie, pływanie, ćwiczenia aerobowe na siłowni). Do ćwiczeń poprawiających potencję należą także metody Semansa i Mastersa Johnsona.

Czytaj też:

Co to jest erekcja?

Erekcja, inaczej wzwód, to fizjologiczne zjawisko polegające na powiększeniu i usztywnieniu narządu płciowego. Najczęściej termin ten odnosi się do wzwodu penisa (prącia) u mężczyzny. Spowodowane jest gwałtownym napływem krwi tętniczej i zmniejszonym odpływem krwi żylnej z tego organu po pobudzeniu seksualnym. Bodziec pobudzający wzwód pochodzi zazwyczaj z mózgu (po zadziałaniu bodźców zmysłowych) lub z nerwów czuciowych, znajdujących się w narządach płciowych, po stymulacji dotykowej. Wyróżnia się trzy typy erekcji:

Podczas erekcji następuje także pobudzenie ośrodka wytrysku, który znajduje się w rdzeniu przedłużonym mózgowia, jednak nie każdy wzwód prowadzi do ejakulacji (wytrysku).

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Wśród zaburzeń erekcji wyróżniamy czynniki psychogenne takie jak stres czy uzależnienia (alkoholizm, nikotynizm, przyjmowanie narkotyków) oraz czynniki organiczne, np. starszy wiek mężczyzny i związany z tym niedobór testosteronu (tzw. andropauza), zaawansowana cukrzyca, stany po udarze mózgu i zawale serca (miażdżyca), nadciśnienie tętnicze, depresja, stany po usunięciu prostaty czy urazach rdzenia kręgowego oraz stosowanie niektórych leków, takich jak leki neuroleptyczne, przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie krwi, przeciwnowotworowe.

Wszystkie te zaburzenia prowadzić mogą do dysfunkcji seksualnej, jaką jest tzw. impotencja (brak erekcji i ejakulacji, pomimo podniecenia seksualnego), co uniemożliwia odbycie stosunku płciowego.

Do metod poprawiających erekcję należą metody niefarmakologiczne (psychoterapia, ćwiczenia wzmacniające potencję) oraz terapie lekowe (np. stosowanie preparatów testosteronu i inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 – popularny sildenafil, czyli Viagra). Warto również wykonywać proste ćwiczenia na erekcję.

Jakie są skuteczne ćwiczenia na poprawę erekcji?

Do ćwiczeń poprawiających potencję u mężczyzn należą przede wszystkim ćwiczenia aerobowe, czyli dostarczające organizmowi dużą ilość tlenu podczas wysiłku fizycznego. Ćwiczenia te zapewniają rozszerzenie naczyń krwionośnych i odpowiednią podaż tlenu do każdej komórki w ciele człowieka. Swobodny przepływ krwi do narządów płciowych zapewnia wydłużenie i poprawę erekcji. Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są także naturalne endorfiny, które korzystnie wpływają na psychikę, co również pozytywnie wpływa na jakość życia seksualnego mężczyzny.

Ćwiczenia na potencję to m.in. szybkie, regularne spacery, bieganie kilka razy w tygodniu około godziny, pływanie, wykonywanie pompek czy przysiadów. Wszystkie te aktywności znacząco poprawiają kondycję organizmu i ułatwiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Regularne ćwiczenia wzmacniające oraz poprawiające wydolność wpływają także na redukcję tkanki tłuszczowej oraz na zwiększenie tkanki mięśniowej mężczyzny, co przyczynia się do większego komfortu psychicznego, a co za tym idzie także do poprawy potencji.

Ćwiczenie mięśni erogennych, czyli popularnie nazywanych mięśniami Kegla, również wzmacnia i wydłuża męską erekcję. Mięśnie te znajdują się w dnie miednicy, następnie przechodzą w okolice kości ogonowej oraz łonowej, dosięgając podstawy prącia. Najłatwiej je zlokalizować podczas oddawania moczu – są to mięśnie, które napinamy, chcąc powstrzymać wypływ moczu. Regularnie ćwiczone mięśnie Kegla pozwalają poprawić potencję i lepiej kontrolować wytrysk. Ponadto zabezpieczają przed problemami z oddawaniem moczu.

Do ćwiczeń rozwijających mięśnie Kegla należą metody ich napinania – kilka razy dziennie po dwie sekundy. Inną metodą poprawiającą jakość mięśni Kegla jest ćwiczenie polegające na napinaniu mięśni podbrzusza tak, aby podnieść jądra, siedząc na krześle. Po ich uniesieniu należy wytrzymać w tej pozycji kilka sekund, po czym rozluźnić ciało. Wykonując ćwiczenia mięśni Kegla, należy pamiętać o regularnym oddychaniu.

Metoda Semans’a, poprawiająca erekcję i opóźniająca wytrysk nasienia, polega na regularnej stymulacji penisa do momentu osiągnięcia pełnego wzwodu i zaprzestaniu bezpośrednio przed ejakulacją.

Metoda uciskowa Mastersa Johnsona zakłada wstrzymanie ejakulacji poprzez silne, kilkusekundowe uciśnięcie żołędzi prącia w stanie pełnego wzwodu. Pozwala to na przedłużenie erekcji oraz uniknięcie przedwczesnego wytrysku.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Rehabilitacja w zaburzeniach erekcji. https://fizjoterapeuci.org/wp-content/uploads/rehabilitacja_artykul_2014_02.pdf

Data aktualizacji: 18.11.2020,
Opublikowano: 18.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Tabletki na potencję – czy można je łączyć z alkoholem? Na jakie skutki uboczne uważać?

Wprowadzenie leków na potencję poprawiło aktywność seksualną mężczyzn, którzy mieli problemy ze wzwodem. Jednak preparatów tych nie można podawać w przypadku współistnienia niektórych chorób. Nie powinno się też łączyć z alkoholem - sprawdź, dlaczego.

Czytaj więcej