COVID-19. U kogo choroba może mieć bardzo ciężki przebieg?

Fot: Tempura / gettyimages.com

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opracowała listę czynników, które mogą przełożyć się na ciężki przebieg COVID-19. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Dlaczego niektórzy przechodzą COVID-19 bardzo łagodnie, a inni wymagają leczenia szpitalnego? Na to pytanie lekarze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jednak im dłużej trwa walka z pandemią, tym łatwiej daje się zauważyć pewne zależności. W oparciu o zdobytą już wiedzę na temat samego koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19 Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wskazała czynniki, które mogą wpłynąć na ciężki przebieg COVID-19.

Zobacz także:

COVID-19. Kto jest narażony na ciężki przebieg COVID-19?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opracowała broszurę, która jasno wskazuje, u kogo może rozwinąć się ciężka postać COVID-19. W ocenie FDA w grupie najwyższego ryzyka znajdują się przede wszystkim:

  • osoby po 65. roku życia;
  • osoby powyżej 12. roku życia, które są otyłe (ich BMI jest wyższe lub równe 35), mają przewlekłą chorobę nerek, cukrzycę, chorobę immunosupresyjną lub przyjmują leki immunosupresyjne (obniżające odporność);
  • osoby między 12. a 17 rokiem życia, których BMI jest wyższe lub równe 85. centyla dla ich wieku i płci, zmagają się z anemią sierpowatą, wrodzoną lub nabytą chorobą serca, zaburzeniami neurorozwojowymi (np. porażenie mózgowe), korzystają lub są podłączone do aparatury medycznej (np. tracheostomia, gastrostomia lub wentylacja dodatnim ciśnieniem) lub chorują na astmę, reaktywną chorobą dróg oddechowych lub inną przewlekłą chorobą układu oddechowego.

Co wpływa na przebieg COVID-19?

Na przebieg choroby może wpłynąć także styl życia. Badania pokazują, że COVID-19 znacznie częściej przechodzą osoby, które palą papierosy. W jaki sposób? Dowiecie się tego z naszego materiału: Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Nie bez znaczenia jest także styl życia, czyli dieta, aktywność fizyczna, a także podatność i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Wielu naukowców uważa, że przebieg ewentualnego zakażenia i sama skłonność do infekcji zależą od naszych uwarunkowań genetycznych. Które geny o tym decydują? Odpowiedzi na to pytanie szukają m.in. naukowcy z Polski. Ich odkrycie ma pozwolić na opracowanie testów, które ułatwią "wyłapywanie" osób, u których przebieg COVID-19 może być bardzo ciężki. Więcej informacji na temat tych badań znajdziecie w naszym materiale: Polscy naukowcy szukają genów, które decydują o przebiegu COVID-19

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Koronawirus SARs-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 26.11.2020,
Opublikowano: 25.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej