Co znajduje się środkach do pielęgnacji i mycia skóry?

Fot: RossHelen / gettyimages.com

Każdego roku wydajemy grube miliony na kosmetyki do pielęgnacji skóry. Przy ich wyborze najczęściej kierujemy się przyjemnym zapachem, a skład to już rzecz drugorzędna. Tym czasem wielu producentów dodaje do nich środki, które mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także środowiska. Zatem, jak kupować kosmetyki do higieny ciała?

Idealny żel pod prysznic, mydło czy płyn do kąpieli to taki, który pięknie pachnie i dobrze się pieni. Piękny zapach dają substancje zapachowe, a pianę SLS, czyli laurylosiarczan sodu. Co to za związek i jak jego obecność w kosmetykach wpływa na nasze zdrowie i nie tylko?

SLS, czyli co?

SLS to laurylosiarczan sodu. Związek ten znajduje się w szamponach, mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli i to właśnie on sprawia, że wszystkie te kosmetyki doskonale się pienią. Dodatkowo SLS doskonale radzi sobie z tłuszczem (płynem, który ma go w składzie można umyć nawet silnik samochodu!). Niestety równie dobrze rozpuszcza warstwę lipidową, która znajduje się na skórze i zapewnia jej ochronę. Tym samym staje się ona bardziej podatna na podrażnienia.

Jak SLS radzi sobie z tłuszczem? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Czy substancje zawarte w żelach pod prysznic są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Co nas truje?

Ile szkodliwym substancji znajduje się kosmetykach?

Producenci kosmetyków do swoich produktów dodają najczęściej dwie różne substancje myjące, które podrażniają skórę – SLS oraz SLES. Zdaniem naukowców drugi ze związków może być zanieczyszczony dioksyną, która wykazuje działanie rakotwórcze. Niestety – jak do tej pory – nie wprowadzono żadnych norm, które regulowałyby to ile tzw. środków powierzchniowych czynnych producent może dodać do swojego produktu. W jednym z żeli pod prysznic przyniesionych przez Katarzynę Bosacką, dziennikarkę i prowadzącą program „Co nas truje?” stanowiły one niemal 10 proc. składu. Czy to bezpieczna ilość? Odpowiedź znajdziecie w filmie:

Zobacz film: Ile substancji drażniących znajduje się w środkach myjących? Źródło: Co nas truje?

Dobre bakterie na skórze

Na ludzkiej skórze żyją bakterie. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to czy skóra jest zdrowa, czy pojawiają się na niej zmiany alergiczne czy podrażnienia. Mimo że są nam potrzebne i zapewniają ochronę skórze, to większość z nas konsekwentnie je niszczy. Jak? Przesadzając z higieną lub stosując zbyt agresywne środki do pielęgnacji skóry.

Jak wygląda mikrobiom zdrowej osoby, a tej, która nadużywa środków do mycia? Do czego może doprowadzić przesadna higiena? Na te pytania, w rozmowie z Katarzyną Bosacką, odpowiada w filmie dr Paweł Grzesiowski:

Zobacz film: Dlaczego bakterie, które żyją na skórze człowieka są takie ważne? Źródło: Co nas truje?

Naturalne, czyli jakie?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wszystkie związki chemiczne, które znajdują się w kosmetykach trafią później do środowiska. Bardziej drażniące środki mogą zanieczyszczać ziemię i wodę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w tej ziemi rosną warzywa, które jemy, a z wody przygotowujemy herbatę czy kawę. Im więcej takich agresywnych środków używamy tym większe prawdopodobieństwo, że wrócą one do naszego organizmu wraz z pożywieniem czy napojami. Dlatego też podczas robienia zakupów, także tych drogeryjnych, należy dokładnie czytać etykiety i wybierać te kosmetyki, które zawierają w sobie jak najmniej chemii i szkodliwych dla nas substancji.

Czytasz etykiety na produktach?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj
Data aktualizacji: 02.09.2019,
Opublikowano: 21.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej