Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym i co zrobić, aby nie zachorować?

Zobacz film: Skąd się bierze nadciśnienie? Źródło: 36,6.

Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje 10 mln osób. Co gorsza, blisko 40 proc. pacjentów nie ma pojęcia o chorobie. Co sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego i co zrobić, aby nie zachorować?

Ciśnienie to siła z jaką krew działa na naczynia krwionośne, co umożliwia jej przepływanie przez tętnice i żyły. Kiedy krew płynie od serca ten nacisk jest większy, kiedy wraca – mniejszy. U całkowicie zdrowej osoby ciśnienie krwi powinno się mieścić w przedziale 120/80 mm Hg. O nadciśnieniu mówi się wtedy, gdy górna wartość przekracza 140 mm Hg.

Do czego może doprowadzić nadciśnienie?

Pozostawione bez leczenia lub leczone niewłaściwie przyczynia się do uszkodzenia serca, mózgu oraz tętnic. Tym samym nadciśnienie tętnicze uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych i śmiertelnych chorób. Nadciśnienie przyczynia się do rozwoju miażdżycy, a ta może doprowadzić do zawału serca. Niejednokrotnie wysokie ciśnienie prowadzi do udaru niedokrwiennego mózgu. Ale to nie wszystko. Choroba może uszkodzić także nerki czy wzrok.

Jakie powikłania może dawać nadciśnienie? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Nadciśnienie tętnicze - jakie daje powikłania? Źródło: 36.6.

Skąd się bierze nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, którą ogromna większość pacjentów funduje sobie sama. Jak? Przede wszystkim dietą. Zwłaszcza tą bogatą w sól, która zwęża naczynia krwionośne i prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, a to przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Takie problemy mają najczęściej osoby otyłe lub ze znaczną nadwagą, które konsekwentnie unikają aktywności fizycznej.

Do wzrostu nadciśnienia tętniczego doprowadzają także używki – przede wszystkim papierosy i alkohol. Wśród czynników ryzyka wymienia się również niedobór snu oraz stres.

Zobacz film i dowiedź się co jeszcze może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia

Zobacz film: Jak styl życia i dieta przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia? Źródło: 36,6.

To można leczyć!

Żaden lekarz nie zaczyna leczenia nadciśnienia tętniczego od farmakoterapii. Aby opanować chorobę w pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia. W początkowej fazie choroby dzięki diecie (bogatej w warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, a ubogiej w czerwone mięso i produkty z dużą zawartością tłuszczu) i aktywności fizycznej można wyrównać ciśnienie i przepisywanie leków nie jest konieczne. Ale taki schemat leczenia sprawdza się zaledwie u niewielkiej grupy pacjentów. Dlaczego? Chorzy bardzo często nie mają świadomości z jak groźnym przeciwnikiem muszą walczyć i wychodzą z założenia, że ani dieta, ani aktywność fizyczna nic nie zdziałają.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Ale problem dotyczy nie tylko zmiany nawyków. Przy nadciśnieniu tętniczym bardzo ważne są regularne pomiary ciśnienia. Każdy pacjent powinien sprawdzać swoje ciśnienie kilka razy w tygodniu (potrzebne do tego aparaty można kupić praktycznie w każdej aptece, do tego są bardzo proste w obsłudze) i zapisywać wynik. To najlepszy sposób, aby przekonać się czy terapia wprowadzona przez lekarza przynosi zamierzone efekty. Jednak takie dzienniczki prowadzi garstka chorych.

Ogromna grupa chorych nie ma pojęcia o swojej chorobie. Do czego może doprowadzić nieleczone nadciśnienie. Zobacz film i poznaj historię Rafała.

Zobacz film: Do czego może doprowadzić nieleczone nadciśnienie? Poznaj historię Rafała. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 14.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej