Co to są podroby? Wartości odżywcze podrobów drobiowych. Przepisy na dania z podrobami

fot. neydtstock / Getty Images

Podroby stanowią organy wewnętrzne, takie jak wątroba, serce, nerki oraz twarde części zwierzęcia, w tym kurze łapki. Niechlubnie nazywa się je jedzeniem dla ubogich. W niektórych kuchniach świata uważane są za ekskluzywne smakołyki, jak znana we Francji wątroba gęsia, czyli foie gras.

Podroby do niedawna były niedocenianym produktem spożywczym. Obecnie sięgają po nie szefowie kuchni wielu prestiżowych restauracji, którzy próbują przedstawić je w nowych ciekawych odsłonach. Dotyczy to zwłaszcza móżdżków, które nie dość, że dostarczają walorów smakowych, to są również źródłem selenu i miedzi, czyli składników mineralnych koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Który rodzaj mięsa jest najzdrowszy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Które mięso jest najzdrowsze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to są podroby?

Podroby to jadalne narządy wewnętrzne i niektóre części ciała zwierząt. Podroby mięsne znalazły szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Wykorzystuje się je do przygotowania wytrawnych przekąsek na zimno, jak galarety z ozorów lub nóżek cielęcych oraz wieprzowych, dań na ciepło, spośród których najbardziej znane są flaczki, czyli gęsta zupa zawierająca mięsny dodatek w postaci fragmentów wołowego żołądka. Podroby mogą być smażone w panierce z mąki, jak i sauté (smażenie w sosie własnym), czyli bez żadnej panierki, a doprawione tylko solą, pieprzem i ewentualnie ziołami. Mięso to jest częstym składnikiem gulaszu i dodaje się je do wyrobów wędliniarskich, a zwłaszcza pasztetów. Mimo rozmaitego wykorzystania i przystępnej ceny podrobów, ciąży na nich opinia produktów drugiej kategorii, które nierzadko wywołują obrzydzenie, wstręt i niechęć. Sam Jan Brzechwa pisał "Co widzę? wątróbka, ozorek? Ja do ust takich rzeczy nie biorę".

Jakie są rodzaje podrobów?

Podroby pod względem wartości smakowej, odżywczej i przydatności kulinarnej podzielone zostały na cztery grupy. Do pierwszej należą wątroba i mózg. W drugiej znalazły się nerki, ozory, serca. W grupie trzeciej wymienia się żołądki, płuca, śledziony, flaki. Do ostatniej czwartej grupy zaliczono głowiznę, ogony, wymiona i nogi, w tym ratki, czyli łapki kurze. W sprzedaży znajdują się podroby wieprzowe, wołowe, cielęce. Podroby drobiowe pochodzą w szczególności z indyka, gęsi i kurczaka.

Podroby drobiowe - wartości odżywcze

Wartości odżywcze podrobów drobiowych w 100 g produktu przedstawiają się następująco:

  • wartość energetyczna 164 kcal,
  • tłuszcz 5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,6 g, kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,2 g, kwasy tłuszczowe jednonienasycone 1,3 g,
  • węglowodany 0,9 g,
  • błonnik 0 g,
  • białko 27 g.

Podroby drobiowe dostarczają niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy, w tym zwłaszcza witaminę A, kwas askorbinowy, witaminy B6 i B12 oraz składniki mineralne, takie jak sód (60 mg), potas (160 mg), wapń (12 mg), żelazo (6,1 mg), magnez (20 mg).

Z filmu poniżej dowiecie się, ile można jeść wędlin, aby było to zdrowe:

Zobacz film: Wędlina - ile powinno się jej spożywać? Źródło: Co nas truje

Czy podroby są zdrowe?

Najpopularniejsze w polskiej kuchni podroby to wątróbki, będące źródłem pełnowartościowego białka. Dodatkowo dostarczają żelazo oraz witaminy z grupy B, w tym B1, B2, PP, B12, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A,D,E, K i witaminę C. Wątróbka powinna się znaleźć w jadłospisie osób z niedoborem żelaza i kobiet zmagających się z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi. Budzący sporo kontrowersji móżdżek i płuca to dobre źródła fosforu oraz kolagenu i elastyny, mających korzystny wpływ na pracę ścięgien. Cynaderki, czyli nerki, dostarczają podobnie jak wątroba pełnowartościowe białko, ale i wapń, fosfor, witaminy A i B.

Niestety podroby zawierają sporo cholesterolu, który negatywnie oddziałuje na układ krążenia. Powoduje tworzenie blaszek miażdżycowych, które zwężają światło naczyń krwionośnych. Sprzyja to rozwojowi nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. W podrobach obecne są też związki purynowe, które rozkładają się do kwasu moczowego. Nie są zatem wskazane dla osób zmagających się z dną moczanową. Dodatkowo w niektórych podrobach, a zwłaszcza w nerkach, mogą się kumulować niebezpieczne metale ciężkie. Podroby pochodzące z niewiadomego źródła mogą zawierać sterydy, hormony wzrostu, antybiotyki, które otrzymało zwierzę.

Czy jeść podroby w ciąży?

Część specjalistów uważa, że podroby w ciąży są niewskazane z racji możliwego zanieczyszczenia mięsa oraz nadmiaru witaminy A. Hiperwitaminoza ta wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu, w tym wystąpienia małogłowia, wodogłowia, wad wrodzonych twarzoczaszki, chorób układu krążenia, a nawet może doprowadzić do poronienia.

Podroby drobiowe – przepis na wątróbkę

Do przygotowania wątróbki z cebulką i jabłkami potrzebne będą: 500 g wątróbki drobiowej, 2–3 łyżki oleju rzepakowego, 2 duże cebule, 1 duże kwaśne jabłko, 1 łyżka mąki pszennej, pieprz i sól do smaku. Cebulę należy obrać, pokroić na plastry i lekko podsmażyć. Następnie zdejmuje się z patelni i wkłada do miski. Na tym samym oleju smaży się przez kilka minut umyte, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę jabłko. Zdejmuje się z patelni i dodaje do cebuli. Na patelnię wrzuca się oprószoną mąką wątróbkę i delikatnie rumieni. Po usmażeniu dodaje się do jabłek i cebulki, a całość doprawia solą i pieprzem.

Podroby wieprzowe – przepis na ozorki w galarecie

Ozorki wieprzowe w galarecie to przystawka, do przygotowania której potrzebne będą: 4 wieprzowe ozorki, włoszczyzna (marchew, seler, pietruszka), pieprz ziarnisty, sól, ziele angielskie, liść laurowy, 20-25 g żelatyny na 1 l wywaru. Ozory myje się i razem z obraną włoszczyzną wrzuca do garnka i zalewa wodą. Dodaje się przyprawy i gotuje na małym ogniu przez co najmniej 3 godziny. Jak mięso stanie się miękkie, wyciąga się je z garnka, przelewa zimną wodą, obiera i kroi na kawałki. Z ugotowanego wywaru odlewa się 1 litr i rozpuszcza w nim żelatynę. Włoszczyznę kroi się w kostkę i razem z mięsem układa w przygotowanych pojemnikach i zalewa wywarem z żelatyną. Tak przygotowane odstawia się na noc do lodówki.

Opublikowano: 14.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej