Co to są osteofity kręgosłupa? Jakie powodują objawy i czy można je leczyć?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Osteofity kręgosłupa mogą rozwinąć się w każdym jego odcinku i powstają głównie na krawędziach trzonów kręgów. Osteofity obciążają dokuczliwymi i przewlekłymi objawami, utrudniając codzienne funkcjonowanie, a nawet pogarszając jakość życia. Czym zatem są osteofity kręgosłupa?

Osteofity kręgosłupa to patologiczne narośle kostne, wytworzone w przebiegu reakcji obronnej organizmu na niszczejące chrząstki stawowe kręgosłupa. Nadbudowa osteofitowa pełni funkcje ochronne tkanek stawowych, ale kosztem pogorszenia wydajności ich pracy.

Osteofity kręgosłupa

Osteofity kręgosłupa są to zmiany w obrębie tkanki kostnej kręgu, charakteryzujące się jej miejscową nadbudową, obejmujące najczęściej krawędzie trzonów kręgów i brzegi wyrostków poprzecznych lub kolczystych, czyli miejsc poddawanych nieustannie znacznym obciążeniom.

Osteofity kręgosłupa to fizjologiczna reakcja obronna organizmu, który, otrzymując informacje o niszczących strukturach kręgów, automatycznie zaczyna je wzmacniać poprzez procesy wytwórcze dodatkowej tkanki kostnej. Osteofity kręgosłupa są tzw. czynnościowym przystosowaniem kości do patologicznie zmienionych warunków statycznych.

Osteofity kręgosłupa przejawiają wiele objawów miejscowych i promieniujących nawet w najbardziej dystalne obszary organizmu. W zależności od lokalizacji zmian wyróżnia się osteofity kręgosłupa szyjnego, osteofity kręgosłupa piersiowego i osteofity kręgosłupa lędźwiowego.

Przyczyny osteofitów kręgosłupa

Za główną przyczynę osteofitów kręgosłupa uznaje się postępującą chorobę zwyrodnieniową lub reumatoidalną kręgosłupa, które doprowadzają do miejscowych przeciążeń krawędzi kości, stopniowej degeneracji chrząstek stawowych oraz sklerotyzacji krążków międzykręgowych. W wyniku tych procesów odsłonięte części kręgów zostają bezpośrednio narażone na ścieranie się ich struktury w wyniku ciągłej pracy mechanicznej.

Czynnikami przyczyniającymi się do tworzenia osteofitów kręgosłupa są również stany pourazowe, długotrwałe mikrourazy oraz procesy zapalne danego odcinka kręgosłupa.

Osteofity kręgosłupa zachodzą swoją konstrukcją na krążki międzykręgowe, sąsiednie kręgi, a nawet wnikają wewnątrz światła kanału kręgowego, zwężając jego przekrój i uciskając tkanki nerwowe, ograniczając przewodnictwo impulsów nerwowych, pracy kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych.

Osteofity kręgosłupa szyjnego – objawy

W przebiegu nadbudowanej tkanki kostnej w odcinku szyjnym obserwuje się miejscowe dolegliwości bólowe o różnym charakterze i nasileniu oraz ból promieniujący wzdłuż kończyny górnej (tzw. rwa barkowa) lub nawet w kierunku łopatek. Ponadto:

  • parestezje w przebiegu nerwów obwodowych kończyny górnej,
  • ograniczenie motoryki kręgosłupa szyjnego, obręczy barkowej i kończyny górnej,
  • osłabione bądź wzmożone napięcie mięśniowe szyi i ręki,
  • zaburzenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa szyjnego,

Osteofity kręgosłupa piersiowego – objawy

Osteofity kręgosłupa piersiowego są rzadziej obserwowane ze względu na mniejszą fizjologiczną ruchomość tego odcinka i przyjmowania na siebie innych przeciążeń fizycznych, dlatego objawy ograniczenia ruchomości kręgosłupa mogą zostać niezauważone.

Osteofity kręgosłupa piersiowego obciążają głównie pod kątem miejscowych dolegliwości bólowych i promieniujących wzdłuż nerwów międzyżebrowych, utrudniając mechanikę oddychania i ograniczając ruchomość klatki piersiowej. Ból promieniuje często w kierunku łopatek oraz do szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Osteofity kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Osteofity kręgosłupa lędźwiowego objawiają się poprzez miejscowe dolegliwości bólowe o tępym charakterze, które nasilają się po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej. Ból często promieniuje wzdłuż nerwów obwodowych jednej z kończyn dolnych, czemu towarzyszą parestezje w obrębie zaopatrywanych dermatomów, uczucie mrowienia i nadwrażliwość dotykowa charakterystyczne dla rwy kulszowej. Ponadto, w przebiegu osteofitów kręgosłupa lędźwiowego obserwuje się spadek siły mięśniowej nogi oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa lędźwiowego, co razem wpływa na charakter i jakość chodu.

Jak zbudowany jest układ kostny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Leczenie osteofitów kręgosłupa

W związku z tym, że osteofity kręgosłupa są wynikiem degeneracji chrząstki stawowej ze zwyrodnienia, prowadzi się leczenie przyczynowe, które koncentruje się na zatrzymaniu procesów postępowania zmian pierwotnych i ograniczenia dolegliwości bólowych. Dla przyspieszenia efektów leczenia wykorzystuje się metody zachowawcze, m.in.:

  • fizykoterapię ukierunkowaną na działania przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiające miejscowe ukrwienie, redukujące wzmożone napięcie mięśniowe i wzmacniające rozbijanie nadbudowanej tkanki kostnej za pomocą: ultradźwięków, fali uderzeniowej, pola magnetycznego, laseroterapii, światła IR, elektroterapii różnego rodzaju;
  • kinezyterapię, czyli ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia wzmacniające, poprawiające elastyczność, siłę i wytrzymałość mięśni, ćwiczenia czynne i czynne z oporem, ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne, ćwiczenia sensoryczne, ćwiczenia ogólnousprawniające, np. jazda na rowerze, joga, pilates, pływanie;
  • masaż tkanek głębokich pozwala uzyskać efekt silnego przekrwienia, rozluźnienia i odżywienia tkanek;
  • farmakoterapię o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i regenerującym tkanki chrzęstne.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej