Co to jest wędzidełko napletkowe? Jakie spełnia funkcje?

Fot: Robert Daly / gettyimages.com

Wędzidełko napletkowe (łac. frenulum preputii) jest bardzo cienkim fałdem skóry, który łączy żołądź penisa z napletkiem. Jeżeli jest prawidłowej długości, umożliwia swobodne zsuwanie się napletka zarówno w stanie wzwodu, jak i zwisu. Jeśli jest za krótkie, może powodować problemy podczas stosunku.

Najczęstszą wadą wędzidełka napletkowego (podłużnego fałdu skóry o kształcie trójkąta) jest jego zbyt mała długość – skrócenie może być nabyte lub wrodzone. Zazwyczaj wędzidełko umiejscowione jest poniżej ujścia cewki moczowej, a kończy się w okolicy wewnętrznej blaszki napletka.

Naderwane wędzidełko – kiedy występuje ryzyko urazu?

Skrócenie wędzidełka napletkowego może być wadą wrodzoną lub nabytą. Do zmniejszenia jego długości przyczyniają się urazy lub powtarzające się infekcje, które mogą powodować bliznowacenie się fałdu skóry i postępujące skracanie. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli do mniejszych urazów w obrębie tkanki dochodzi często i następuje ich samoistne gojenie się, przez co bliznowiec się powiększa, a elastyczność wędzidełka maleje.

Do naderwania wędzidełka napletkowego może dojść w sytuacji, kiedy jego długość nie pozwala na swobodne zsuwanie się napletka do rowka zażołędnego, co może powodować dyskomfort odczuwany w związku z pociąganiem żołędzi prącia w dół. Mężczyzna odczuwa ból przede wszystkim podczas współżycia, a zbyt intensywne pieszczoty i stymulacja mogą prowadzić do naderwania lub całkowitego zerwania wędzidełka. Jeśli zostanie przerwana ciągłość tkanki łączącej żołędzi penisa z napletkiem, dochodzi do intensywnego krwawienia, któremu towarzyszy ból i pieczenie.

Wędzidełko może zostać zerwane również, jeśli jest prawidłowej długości – w tej sytuacji przyczyną okazuje się zbyt ciasny napletek (tzw. stulejka). W obu przypadkach objawy urazu są takie same, ale są to odrębne schorzenia. W wyniku stulejki często niemożliwe staje się swobodne odsłonięcie żołędzi i jednoczesne uwidocznienie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Dolegliwość diagnozowana jest u chłopców w młodym wieku i również utrudnia proces określenia długości wędzidełka. Konieczność interwencji można ocenić dopiero po operacji plastycznej poszerzenia napletka. Zazwyczaj poddawana jej osoba informowana jest o możliwości wystąpienia skróconej tkanki łączącej żołądź z napletkiem, a w razie konieczności oba zabiegi przeprowadzane są jednocześnie.

Wędzidełko prącia – co zrobić, gdy jest za krótkie?

U wielu mężczyzn problem ten jest na tyle wstydliwy, że zwlekają oni z wizytą u lekarza, aż do czasu poważnego urazu. Skrócone wędzidełko zawsze jest wskazaniem do konsultacji medycznej z urologiem, a podjęte działania mogą zapobiec jego naderwaniu. Ponadto zbyt krótkie wędzidełko prącia może powodować przedwczesny wytrysk w czasie stosunku, a ból odczuwany w trakcie współżycia powoduje wtórne problemy ze wzwodem.

Zabieg wędzidełka napletka polega na jego chirurgicznym wydłużeniu, czyli nacięciu i ponownym zszyciu. Nie jest to skomplikowana procedura i nie wymaga hospitalizacji. Wykonuje się ją zwykle w znieczuleniu miejscowym, chociaż zdarzają się przypadki, w których wskazane jest znieczulenie ogólne, a całość trwa kilkanaście minut. Bezpośrednio po operacji nie zaleca się przyjmowania pozycji siedzącej przez kilka kolejnych dni – wskazane jest za to leżenie lub chodzenie. Gojenie się rany trwa około tygodnia, ale do około miesiąca mężczyzna musi powstrzymać się od współżycia i masturbacji, aby fałd skórny się wzmocnił i uelastycznił. Po operacji wskazana jest też wizyta kontrolna, aby lekarz mógł ocenić jej wynik. Zazwyczaj plastyczne nacięcie i odpowiednie zszycie dają bardzo dobre efekty, jeżeli chodzi o wydłużenie wędzidełka.

Zerwane wędzidełko napletka

O ile naderwanie tkanki wymaga interwencji chirurgicznej, o tyle nie jest ona konieczna przy całkowitym zerwaniu wędzidełka napletka (jednak nie zwalnia to z wizyty u lekarza). Wskazana jest wtedy dbałość o higienę (mycie penisa przynajmniej 2 razy dziennie) i wstrzymanie się od aktywności seksualnej do czasu całkowitego wygojenia rany, co zwykle trwa około 4 tygodni. Jeżeli jednak po zagojeniu się wędzidełka będą występowały trudności w odprowadzaniu napletka czy też odczuwalny będzie ból, lekarz może podjąć decyzję o tzw. całkowitym obrzezaniu, ponieważ w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko kolejnych urazów.

Wędzidełko u dzieci

U chłopców do około 3 roku życia odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest zupełnie niemożliwe i jest to cecha fizjologiczna. Jego stopniowe zsuwanie staje się możliwe wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka. Jeżeli jednak u starszych chłopców rodzice zaobserwują utrzymywanie się stanu charakterystycznego dla małych dzieci, konieczna jest konsultacja medyczna. Najczęściej dolegliwość jest skutkiem skrócenia wędzidełka o charakterze pierwotnym lub stulejki. Wędzidełko u dzieci może być zbyt małe również przez uraz czy infekcję, np. w wyniku powtarzających się stanów zapalnych w obrębie prącia.

Zobacz film: Jakie symptomy zmuszają do konsultacji z urologiem? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 21.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej