Co to jest trawienie? - zaburzenia, czas trwania, sposoby na poprawę 

Fot: fotolia.com

Układ trawienny odpowiada za trawienie pokarmów (czyli rozkład związków złożonych do prostych) oraz ich wchłanianie do krwioobiegu. Proces ten następuje m.in. dzięki enzymom trawiennym. Aby pozbyć się problemów z wydalaniem resztek pokarmowych z organizmu, należy unikać przejadania się, jedzenia o nieregularnych porach oraz pokarmów bogatych w kofeinę czy tłuszcze zwierzęce. Herbatę i leki na trawienie można dostać w aptece bez recepty.

Zaburzenia trawienia mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, jak: ból, wzdęcia, wymioty czy zgaga. Do najczęściej występujących problemów trawiennych należą: nieżyt żołądka, refluks, wrzody oraz niestrawność.

Układ pokarmowy człowieka – budowa, funkcje

Układ pokarmowy człowieka odpowiada za trawienie pokarmów oraz wchłanianie pozyskiwanych z nich niezbędnych do życia związków chemicznych. Niestrawione resztki pokarmowe ulegają procesowi defekacji, czyli wypróżnienia. 

Układ trawienny składa się z gruczołów – trzustki i wątroby – oraz przewodu pokarmowego, którego początkiem jest jama ustna, a końcem – odbyt. Przewód pokarmowy dzieli się na dwie części: górny (w skład której wchodzi jama ustna, gardło przełyk oraz żołądek) i dolny, czyli, jelito cienkie i grube wraz z odbytnicą.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Co to jest trawienie?

Trawienie u człowieka to proces, który polega na rozdrobnieniu składników pokarmowych do postaci, która będzie w stanie wchłonąć się w przewodzie pokarmowym. 

Enzymy trawienne wytwarzane przez gruczoły trawienne są niezbędne do tego, aby ten proces odbył się prawidłowo. Trawienie można podzielić ze względu na miejsce oraz sposób, w jaki się odbywa:

  • Trawienie wewnątrzkomórkowe odbywa się z pomocą enzymów lizosomalnych. Proces odbywa się u pierwotniaków, płazińców i parzydełkowców.
  • Trawienie pozakomórkowe, inaczej zewnątrzkomórkowe występuje u ssaków. W przewodzie pokarmowym dochodzi do związków chemicznych zawartych w jedzeniu na mniejsze cząsteczki aby mogło dojść do procesu wchłaniania. Dzięki temu organizm jest w stanie przystosować przewód pokarmowy to trawienia zróżnicowanych pokarmów. Rodzajem trawienia pozakomórkowego jest trawienie pozajelitowe, które odbywa się poza ciałem i występuje u bezkręgowców.
  • Trawienie bakteryjne występuje u zwierząt roślinożernych i odbywa się z udziałem enzymów wytwarzanych przez takie bakterie jak pałeczka okrężnicy.
  • Trawienie kontaktowe, inaczej błonowe, ma miejsce za pośrednictwem enzymów mikrokosmków.

Co wpływa na proces trawienia?

Regularne skurcze i rozkurcze żołądka powodują, że pożywienie dostarczane do organizmu, miesza się z sokiem żołądkowym, co powoduje jego rozdrabnianie. Za pomocą kwasu solnego usuwane są bakterie z jedzenia oraz pobudzana jest dwunastnica do wytwarzania hormonów jelitowych – odpowiedzialnych za wydzielanie żółci i soku trzustkowego. Trawienie białek i cukrów następuje w m.in. jelicie cienkim. Proces zachodzi dzięki enzymom trzustkowym

Trawienie tłuszczów możliwe jest dzięki wątrobie, która produkuje żółć. Niestrawione resztki pokarmowe trafiają do jelita grubego i kierowane są w kierunku odbytu, gdzie dochodzi do wypróżnienia. Aby doszło do procesu trawienia, niezbędna jest także trzustka, czyli gruczoł, który oprócz wytwarzania hormonów i enzymów wpływa także na regulowanie gospodarki cukrem w organizmie. Ośrodki nerwowe w mózgu mogą zostać pobudzone na sam widok czy zapach jedzenia. Powoduje to wzmożone wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego.

Jak poprawić trawienie naturalnymi sposobami?

Sygnałami wskazującymi na zaburzenia trawienia są: zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, kolka czy zgaga. Aby poprawić trawienie w sposób naturalny, należy zadbać o ilość zjadanego pokarmu. Nieregularne jedzenie lub przejadanie się sprzyja zaburzeniom trawienia. 

Aby temu zapobiec, najlepiej jeść mniej ale częściej, np. 5 posiłków dziennie w kilkugodzinnych przerwach. Produkty z probiotykami, np. jogurty, naturalnie pobudzają proces trawienia oraz wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. 

Podobnie działa błonnik, którego duże ilości znajdują się w produktach gruboziarnistych, warzywach i owocach. W codziennej diecie należy unikać produktów, które szkodzą wątrobie, jak: kofeina, alkohol czy tłuszcze zwierzęce. Aktywność fizyczna oraz picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie naturalnie pobudzi żołądek do pracy.

Ile trwa trawienie?

Czas trawienia pokarmów w żołądku w większości przypadków trwa około 24 godzin, jednak jest to kwestia indywidualna i może zależeć od różnych czynników, jak rodzaj jedzenia. Jeżeli do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż 2 razy w tygodniu, wtedy mowa o zaparciu. 

Lekkostrawne produkty to np.: nabiał (jogurt, maślanka, biały ser), ryż, kasza manna i jęczmienna, chude mięso i ryby. Ciężkostrawne jedzenie to np.: bigos, fast food, smażone kotlety, sery topione, orzechy, płatki owsiane, bita śmietana, chipsy.

Co na problemy z trawieniem?

Proces trawienia można przyspieszyć, stosując specjalne leki. Tego typu preparaty dostępne są w formie tabletek, proszku lub soku i można je dostać w aptece bez recepty. Leki na trawienie zawierają zazwyczaj: aloes, korzeń ostryżu plamistego, mannę, ekstrakt z łusek karczocha lub czarnej rzodkwi, maltodekstrynę, kwas cytrynowy. 

Ziołowa herbata na trawienie to również sposób na pobudzenie pracy żołądka. Napój występuje najczęściej w formie suszu lub torebek do zaparzania. Herbaty zawierają w sobie np.: owoce czarnego bzu i kopru włoskiego czy ziele werbeny.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej