Co to jest orteza stawu skokowego i jak prawidłowo założyć ortezę stawu skokowego?

Fot. dreamsquare / Getty Images

Orteza stawu skokowego na noc spełnia funkcje jak każda inna, ale nie jest polecana, natomiast orteza stawu skokowego dla sportowców dynamicznie wspiera pracę całej kończyny dolnej. Czym jest orteza i jak prawidłowo nosić ortezę stawu skokowego, aby spełniała swoje funkcje na 100%?

Staw skokowy to jeden z bardziej złożonych anatomicznie stawów człowieka, który z każdym ruchem ciała narażony jest na przeciążenia i urazy. W przypadku leczenia uszkodzeń tkanek zalecana jest najczęściej orteza stawu skokowego. W świetle polskich przepisów możliwa jest refundacja ortezy stawu skokowego, np. w ramach NFZ.

Orteza stawu skokowego

Orteza stawu skokowego jest urządzeniem ortopedycznym, którego zadaniem jest stabilizacja chorego stawu oraz częściowe bądź całkowite usztywnienie jego struktur.

W zależności od rozległości urazu stawu skokowego, etapu leczenia schorzenia i trybu życia pacjenta, konstrukcja ortezy stawu skokowego może być elastyczna, półelastyczna i sztywna; bezszwowa, neoprenowa i siatkowa; w kształcie opaski, cholewki czy półbuta.

Polecamy: Staw skokowy – budowa, skręcenia i inne kontuzje, rehabilitacja

Jak wygląda badanie stóp? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Badanie stóp - jak wygląda i co mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6.

Funkcje ortezy stawu skokowego

Funkcje ortezy stawu skokowego polegają na ochronie jego struktur i tkanek okołostawowych przed postępem zniszczeń pourazowych, a także w przypadku zmian chorobowych mięśni i więzadeł stawu. Ponadto orteza stawu skokowego wspomaga proces ich regeneracji, powrót do zdrowia, codziennej aktywności, pracy zawodowej i sportu.

Orteza stawu skokowego skutecznie stabilizuje staw, ale nie zaburza trofiki skóry, przepływu krwi naczyniowej oraz nie blokuje układu nerwowego, czyli zapewnia tkankom prawidłowe właściwości biologiczne. Orteza stawu skokowego utrzymuje odpowiednią termikę stawu i jego okolic, wywołując wzmożoną cyrkulację krwi w miejscu uszkodzenia, co przyspiesza gojenie tkanek i łagodzi dolegliwości bólowe.

Orteza stawu skokowego wykorzystywana jest również w profilaktyce głównie przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Orteza stawu skokowego dla sportowców zakładana jest na czas treningu ze względu na wzmożone ryzyko przeciążeń, niekontrolowanych wychyleń stawowych i odnowienie kontuzji.

Polecamy: Stabilizator na kostkę – do czego służy i jak się go używa?

Jak prawidłowo założyć ortezę stawu skokowego?

Sposób zakładania i użytkowania ortezy stawu skokowego demonstrowany jest przez wykwalifikowany personel sklepu ortopedycznego. Ponadto ortopeda czy fizjoterapeuta również chętnie udzielą niezbędnych wskazówek.

Producenci ortez na staw skokowy umieszczają na opakowaniach produktów instrukcje bądź dołączają ulotki z informacjami, jak prawidłowo założyć ortezę stawu skokowego, jak nosić ortezę stawu skokowego i jak dbać o higienę ortezy oraz inne uwagi.

Polecamy: Orteza stawu kolanowego (stabilizator) – jakie spełnia funkcje? Jak ją właściwie dobrać?

Zobacz film i poznaj najlepsze ćwiczenia na zdrowe stopy:

Zobacz film: Jak ćwiczyć, żeby stopy były zdrowe i nie bolały? Źródło: 36,6.

Ogólne zasady prawidłowego zakładania i noszenia ortez stawu skokowego bez względu na rodzaj i markę:

  • ortezę stawu skokowego można zakładać na skarpetę lub bezpośrednio na skórę, wówczas ciało w miejscu przylegania ortezy powinno być czyste i suche. Należy usunąć wszelkie maści i kremy z okolicy stawu skokowego,
  • ortezy stawu skokowego elastyczne, np. opaski, mankiety, skarpety, wystarczy wsunąć na staw ponad kostki boczne i przyśrodkowe; elastyczny materiał automatycznie dopasowuje się do kształtu nogi,
  • ortezy półelastyczne wyposażone w rzepy, silikonowe paski, neoprenowe otwory i siatki, należy wsunąć na stopę w ten sam sposób, dopasować ortezę do kształtu nogi poprzez zaciśnięcie pasków, rzepów i innych mocowań; otwory i siatki powinny znajdować się w miejscach, w których naczynia krwionośne znajdują się pod powierzchnią skóry, zazwyczaj to okolica pod kostkami i boki ścięgna Achillesa; orteza stawu skokowego powinna być zamocowana sztywno, ale nie wywoływać obrzęku i podrażnień skóry,
  • w ortezy stawu skokowego sztywne profilowane z zapięciami, pelotami czy przegubami, należy wsunąć na kończynę, wyregulować mocowania i zapięcia po każdej stronie do momentu uzyskania pełnej wygody i stabilizacji; peloty powinny znajdować się w okolicy miejsc, które muszą zostać poddane naciskowi, a przeguby w osi poprzecznej kostek bocznych i przyśrodkowych stawu skokowego,
  • na ortezy przylegające do ciała można zakładać obuwie.

Polecamy: Budowa anatomiczna stopy człowieka – kości, stawy i mięśnie

Jak nosić ortezę stawu skokowego?

Orteza stawu skokowego jest wyrobem medycznym przeznaczonym wyłącznie dla jednej osoby. Po zakończonym leczeniu orteza nie powinna być wykorzystywana przez innych użytkowników. Ponadto:

  • ortezy stawu skokowego należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza i fizjoterapeuty,
  • w sytuacji pojawienia się zmian skórnych lub odczucia dyskomfortu noszenia należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym; szczególną ostrożność użytkowania ortezy stawu skokowego zaleca się cukrzykom oraz osobom z zaburzeniami krążenia obwodowego,
  • w sytuacji braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń ruchowych w ciągu dnia należy zdjąć ortezę stawu skokowego nawet kilkakrotnie w celu treningu czynnego struktur stawu; decyzję o zdjęciu ortezy stawu skokowego na noc podejmuje lekarz.

Czy używałeś kiedyś ortezy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Refundacja NFZ ortezy stawu skokowego

Pacjent z urazem stawu skokowego może otrzymać refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia na sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Refundacja ortezy stawu skokowego przysługuje osobom ubezpieczonym w ramach ubezpieczenia społeczno-zdrowotnego ZUS.

Wniosek o dofinansowanie na ortezę stawu skokowego wystawia lekarz specjalista, a wysokość refundacji uzależniona jest od rodzaju i modelu ortezy, odpowiednich przepisów i decyzji komisji orzekającej o refundacji.

Dopłatę na ortezę stawu skokowego można również otrzymać z innych źródeł.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 24.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej