Co to jest miłka abisyńska? Właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze ziarna teff

fot. picturepartners / Getty Images

Miłka abisyńska cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na atrakcyjne walory smakowe, ale i pozytywny wpływ na organizm. Zawiera: mangan, wapń, żelazo, fosfor, magnez i wiele witamin z grupy B. Za to w jej składzie nie znajdzie się glutenu.

Miłka abisyńska to cenna roślina uprawna i lecznicza, tani, skuteczny i łatwo dostępny adsorbent metali ciężkich w Afryce Północno-Wschodniej. Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, ale i witamin oraz składników mineralnych. Jej ziarno to częsty element diety osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu, gdyż go nie zawiera. Mąkę z miłki i ziarna kupić można w Polsce w sklepach ekologicznych lub dzięki sprzedaży internetowej.

Co to jest miłka abisyńska?

Miłka abisyńska (z łac. Eragrostis tef) to gatunek rośliny zbożowej należącej do rodzaju miłka i rodziny wiechlinowate. Rodzimie porasta tereny Afryki Północno-Wschodniej. Zwyczajowo nazywana bywa trawą abisyńską lub teffem. Występują trzy odmiany teffu: biała, czarna i czerwona, przy czym pierwsza jest najdroższa i najrzadziej spotykana.

Właściwości prozdrowotne miłki abisyńskiej

Teff, czyli miłka abisyńska, to doskonałe źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników mineralnych i witamin. Dostarcza m.in.: tiaminy (witamina B1), ryboflawiny (witamina B2), niacyny (witamina B3), witaminy B6, kwasu foliowego (witaminy B9), witamin A, E, K oraz fosforu, wapnia, magnezu, sodu, potasu, cynku, żelaza. Godny podkreślenia jest fakt, że ziarna miłki abisyńskiej nie zawierają glutenu. W związku z tym to świetny element diety osób go nietolerujących i chorych na celiakię. Teff jako źródło wapnia wpływa korzystnie na kondycję kości i zębów. Produkt polecany jest w związku z tym osobom narażonym na rozwój osteoporozy. Dodatkowo rzutuje na prawidłową krzepliwość krwi.

Miłka abisyńska zawiera dużo błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego, zmniejsza ochotę na spożycie słodkich produktów i daje na długo uczucie sytości. Stąd też powinna znaleźć się w diecie osób odchudzających się. Kolejną jej zaletą jest kontrolowanie stężenia poziomu glukozy we krwi. Błonnik skutecznie spowalnia wchłanianie cukrów, przez co zapobiega znaczącym wahaniom glikemii. W związku z tym miłka popularna jest wśród zwolenników profilaktycznej diety antycukrzycowej. Miłka abisyńska cieszy się też zainteresowaniem wśród sportowców, ze względu na korzystny zestaw aminokwasów. Ulepsza gospodarkę tłuszczową i służy do budowania masy mięśniowej. Dostarcza ponadto waliny wspomagającej sen i wzmacniającej mięśnie, dzięki czemu chroni je przed katabolizmem na skutek ciężkiego wysiłku fizycznego.

Jakie zioła były stosowane w medycynie staropolskiej? Przekonajcie się z filmu:

Wartość odżywcza ziarna teff

Wartość odżywcza ziarna teff w 100 g produktu przedstawia się następująco:

  • wartość energetyczna 1622 kJ/387 kcal,
  • białka 13,3 g,
  • węglowodany 81,1 g,
  • błonnik 8,0 g,
  • tłuszcze 2,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone stanowią 0,4 g.

Inne zastosowanie miłki abisyńskiej

Trawa abisyńska wykorzystywana jest w fitoremediacji, czyli w procesie oczyszczania środowiska za pomocą roślin. Teff ma dużą zdolność do adsorpcji, czyli wiązania się jonów metali w ściekach przemysłowych.

Miłka abisyńska to roślina uprawna. Jej plantacje znajdują się przede wszystkim w Etiopii, Erytrei, Indiach, Australii. Jest też powszechnie wykorzystywana w sztuce kulinarnej. Z ziaren wyrabia się mąkę. Za opakowanie 500 g mąki teff zapłaci się około 11 zł. Zaś kilogramowa torebka kaszy to koszt około 18 zł.

Ziarna teffu służą do przyrządzania trunków alkoholowych. Jednym z najpopularniejszych jest etiopskie piwo tella. Ziarno można stosować podobnie jak kaszę kukurydzianą i dodawać do zup, farszów, zapiekanek, sosów, ale i przygotowywać polentę. To składnik tradycyjnej etiopskiej potrawy injera (rodzaj płaskiego pieczywa, wyrabianego na bazie zakwasu chlebowego).

Przepis na injerę z miłki abisyńskiej

Do przygotowania tradycyjnej etiopskiej injery z miłki abisyńskiej potrzebne będą następujące składniki: 50 g drożdży, 0,7 kg mąki teff, 0,5 łyżeczki soli, 1,5 l letniej wody. Do wody dodaje się drożdże i odstawia na 10–15 minut do wyrośnięcia. Następnie dodaje się je do mąki. Całość delikatnie się miesza, aż uzyska się gładkie ciasto. Miskę z ciastem nakrywa się bawełnianą lub lnianą ścierką i odstawia najlepiej na 3 dni do ciepłego miejsca. W międzyczasie należy pamiętać o zlewaniu nadmiar płynu znad rosnącego ciasta. Po tym czasie do ciasta dodaje się sól i miesza. Ciasto powinno mieć konsystencję ciasta naleśnikowego, więc w razie potrzeby można dodać do niego niewielką ilość wody. Odstawia się je w cieple na około pół godziny. Ciasto nalewa się na uprzednio rozgrzaną patelnię. Należy piec je jednostronnie przez około 1,5 minuty. Pojawienie się pęcherzyków znaczy, że injera jest gotowa. Placki studzi się na lnianej ścierce. Nadają się do spożycia nawet przez kilka dni.

Bibliografia:

1. Hozyasz K., Słowik M., Teff – cenne zboże bezglutenowe, „Przegląd Gastroenterologiczny”, 2009, 4(5), s. 239-240.

2. Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I., Iwanow K., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Warszawa, PZWL, 2017.

Data aktualizacji: 09.01.2019,
Opublikowano: 01.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej