Co to jest leczenie paliatywne? Co daje pacjentom?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Leczenie paliatywne stosowane np. w chorobach nowotworowych jak rak płuc czy wiele innych, ma na celu poprawę jakości życia pacjentów, jednak bez stosowania uporczywych terapii.

Termin „leczenie” nie zawsze jest tożsamy z szansą na „wyleczenie” chorego. Podejmowane czynności medyczne mogą mieć jedynie objawowe działanie, nie doprowadzając do eliminacji przyczyny schorzenia, a jednak mimo to są określane mianem leczenia. Leczenie paliatywne oznacza opiekę medyczną, która sprawowana jest nad pacjentem nieuleczalnie chorym, najczęściej w końcowym stadium choroby. Najczęściej leczenie paliatywne kojarzone jest z rozsianą chorobą nowotworową, jednak nie tylko. Leczenie paliatywne może mieć miejsce w szpitalu, w hospicjum, a nierzadko również w domu pacjenta. Nie da się określić, ile trwa leczenie paliatywne, gdyż trwa ono tak długo, jak chory przejawia czynności życiowe. W związku z tym leczenie paliatywne nie ma na celu wyleczenia choroby podstawowej, a jedynie poprawienie komfortu życia chorego.

Sprawdźcie, jak ważna jest dieta w walce z chorobą nowotworową:

Zobacz film: Jak ważna jest dieta podczas walki z nowotworem. Źródło: 36,6

Na czym polega leczenie paliatywne?

Leczenie paliatywne polega na zagwarantowaniu choremu jak największego komfortu życia w ostatnim stadium choroby. W momencie znacznego zaawansowania choroby, która nieuchronnie prowadzi do śmierci, czy współistnieniu wielu chorób przewlekłych w zaawansowanym stadium. Celem leczenia paliatywnego jest jak największe zredukowanie dolegliwości bólowych, jak również stosowanie leczenia innych objawów klinicznych choroby przewlekłej. Działania pielęgnacyjne obejmujące zwilżanie ust, oklepywanie, zapobieganie odleżynom, a nawet wsparcie psychiczne chorego, jak i jego rodziny. W trakcie leczenia paliatywnego wykonuje się również badania specjalistyczne, diagnostyczne, które mają na celu podjęcie decyzji co do poszerzenia procesów terapeutycznych. 

W leczeniu paliatywnym ważne jest, by pacjent mimo świadomości, iż jest nieuleczalnie chory, miał ogromne wsparcie psychiczne. Nie wolno również okłamywać pacjenta. Powinien on być w pełni świadomy co do swojego stanu, ma prawo do informacji, jak i decyzji o swoim stanie zdrowia i leczeniu. Tematyka śmierci w medycynie paliatywnej nie może być w żadnym przypadku leczeniem tabu.

Ile trwa leczenie paliatywne?

Nie ma określonego przedziału czasowego, w którym trwa leczenie paliatywne. Obejmuje ono chorych w momencie, kiedy niemożliwe jest już leczenie przyczynowe choroby, nie ma szans na jej wyleczenie, jednak wdraża się leczenie objawowe. Wielu ludzi kojarzy leczenie paliatywne z zaprzestaniem jakichkolwiek działań medycznych. Nic bardziej mylnego. Leczenie paliatywne dostosowane jest do potrzeb chorego i poniekąd do jego oczekiwań, choć oczywiście nie obejmuje to oczekiwań chorego co do remisji choroby. Postępowanie medyczne w medycynie paliatywnej uwzględnia świadomą wolę chorego i rodziny pacjenta. Jednak w medycynie paliatywnej należy mieć na uwadze, że podejmowane czynności nie mają na celu podtrzymywania czynności życiowych za wszelką cenę. To nie długość życia jest celem medycyny paliatywnej, a jego jakość. Nie oznacza to, że nie są podejmowane działania interwencyjne. Wręcz przeciwnie. Jednak nie podejmuje się uporczywych terapii prowadzących do wydłużenia cierpienia chorego.

Leczenie paliatywne w domu chorego

Leczenie paliatywne może w wielu przypadkach odbywać się w domu. Wtedy też lekarz, jak i pielęgniarka przychodzą regularnie na wizyty do chorego, podają leki. W warunkach domowych możliwe jest zapewnienie choremu różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego, aparatów tlenowych, czy materacy przeciwodleżynowy. W tym przypadku tym bardziej ważna jest edukacja najbliższych, jak i gwarancja, że chory ma zapewnioną właściwą opiekę.

Leczenie paliatywne - kto podlega?

Chory może zostać objęty opieką paliatywną, jeżeli stwierdzono u niego zaawansowane stadium choroby nowotworowej np. raka płuc bądź inne schorzenie przewlekłe. Leczenie paliatywne obejmuje chorych, którzy poza danym rozpoznaniem wykazują również objawy wymagające leczenia objawowego jak przewlekłe zaparcia, wymioty, obrzęki, rany, duszność, czy po prostu bóle. Można więc powiedzieć, że chory z niewydolnością krążenia, nieradzący sobie z codziennymi czynnościami, wymaga leczenia paliatywnego. Nie do końca tak jest, choć oczywiście chorzy tacy są leczeni często już jedynie objawowo, a nie przyczynowo. O objęciu opieką paliatywną decyduje lekarz medycyny paliatywnej, który bierze pod uwagę potrzeby danego chorego. Aby pacjent mógł zostać objęty leczeniem paliatywnym, konieczna jest właściwa diagnostyka i dokumentacja medyczna. Chorego kieruje się do leczenia paliatywnego od lekarza rodzinnego bądź bezpośrednio ze szpitala.

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej