Co to jest dusznica bolesna (dławica piersiowa) – stabilna i niestabilna?

Fot: Lisa F. Young / stock.adobe.com

Dusznica bolesna, inaczej dławica piersiowa, jest następstwem niewydolności naczyń wieńcowych. Jej objawy mogą być mylące, gdyż są podobne np. do zawału mięśnia sercowego. Należy zatem szybko rozpoznać dusznicę bolesną, by rozpocząć prawidłowe leczenie.

Główną przyczyną dusznicy bolesnej jest niedokrwienie mięśnia sercowego – oprócz krwi do kluczowego mięśnia organizmu nie docierają także tlen oraz substancje odżywcze. Wyróżnia się dwa rodzaje dusznicy bolesnej – stabilną i niestabilną. Jeżeli jej przyczyną jest przewlekła niewydolność naczyń wieńcowych, mamy do czynienia z dławicą piersiową stabilną. Ostry zespół wieńcowy świadczy o dławicy piersiowej niestabilnej.

Dusznica bolesna – przyczyny

Najczęściej niewydolność układu wieńcowego (bezpośrednia przyczyna dławicy piersiowej) jest spowodowana miażdżycą. Prowadzą też do niej: skurcz, zator, zapalenie lub uraz tętnicy wieńcowej lub rozwarstwienie aorty.

Innymi przyczynami dławicy piersiowej u dorosłych mogą być: otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, anemia, urazy komunikacyjne (np. skutki pobicia), schorzenia upośledzające pracę lewej komory serca (np. częstoskurcz komorowy), nadczynność tarczycy połączona z tachykardią (zbyt szybkim biciem serca), stosowanie leków wpływających na skurcz tętnic wieńcowych, wrodzona zła budowa tych tętnic, zakrzepica tętnicza (w postaci czerwienicy, nadpłytkowości oraz zespołu antyfosfolipidowego), problemy z przemianą materii (np. homocystynuria, dna moczanowa), zbyt wymagający wysiłek fizyczny, przemarznięcie, zdenerwowanie oraz przedłużające się napięcie psychiczne.

Dusznica bolesna może dotykać także ludzi młodych, jeśli prowadzą nieregularny tryb życia, niezdrowo się odżywiają, spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem, żyją w stresie, są przepracowani, nie uprawiają sportu i sięgają po używki (nikotynę, kofeinę, alkohol, narkotyki).

Dusznica bolesna – objawy

Głównymi objawami dusznicy bolesnej zgodnie z nazwą są duszności połączone z dużym bólem zlokalizowanym nad mostkiem, który promieniuje do lewej strony ciała, konkretnie do lewego barku i ramienia, a czasami do okolicy podszczękowej (żuchwy), szyi, gardła lub pleców. Jest to ból, który czujące go osoby nazywają ugniatającym, piekącym, ściskającym, a w niektórych przypadkach także dławiącym lub rozrywającym. Charakter bólu może być nieregularny – czuje się pociąganie, drętwienie ręki i palców, a czasami także dolegliwości żołądkowe. Dusznica trwa od kilku do kilkunastu minut, a jej natężenie nie jest w żadnym stopniu zależne od ułożenia ciała lub fazy cyklu oddechowego.

Dodatkowymi objawami dławicy piersiowej są: ogólny niepokój, kołatanie serca oraz niemożność złapania pełnego oddechu.

Najważniejszym sposobem na ustąpienie bólu u innej osoby jest uspokojenie jej i wydzielenie jej miejsca ze swobodnym dostępem do tlenu. Sami również nie możemy panikować – należy zachować fizyczny i psychiczny spokój.

Dusznica bolesna – diagnozowanie

Pierwszymi badaniami mającymi na celu rozpoznanie dusznicy bolesnej są badania, które określają ewentualne: anemię, wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz niedoczynność tarczycy. Lekarz może nas również skierować na następujące badania: elektrokardiogram (EKG), metoda Holtera (podłączenie do ciała elektrod, które monitorują pracę serca przez całą dobę), echokardiografia (echo serca), scyntygrafia serca, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Ważnym badaniem jest także koronarografia, która potwierdza, w jakim stopniu są uszkodzone tętnice wieńcowe. Polega ona na umieszczeniu cewnika w tętnicy udowej chorej osoby i podaniu kontrastu. Następnie wykonywana jest cała seria zdjęć rentgenowskich, które dają lekarzowi dokładny obraz tego, jak wyglądają tętnice wieńcowe i w których miejscach zostały ewentualnie uszkodzone. Na podstawie wyników koronarografii lekarz określa, jak będzie leczył chorą osobę.

Dusznica bolesna – leczenie

Najczęściej w leczeniu dławicy piersiowej stosuje się farmakoterapię – osobie podawane są takie leki, jak: leki przeciwpłytkowe, statyny, leki wieńcowe o działaniu głównie objawowym (azotany, antagoniści kanałów wapniowych), inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub leki cytoprotekcyjne. Dodatkowo ta terapia może być wspomagana preparatami z Beta-blokerów lub blokerów kanałów wapniowych, które poprawiają tolerancję wysiłku fizycznego, regulują skurcze mięśnia sercowego i zmniejszają jego zapotrzebowanie na tlen.

Jeżeli farmakoterapia nie przynosi skutku, istnieje możliwość zabiegu chirurgicznego. Najczęściej stosowane są: angioplastyka naczyń wieńcowych (zabieg poszerzający zmienione chorobowo tętnice) lub wszczepienie by-passów.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.11.2017,
Opublikowano: 24.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Monikawypych16.pl 10.04.2018r.

Powiem szczerze że ja też to mam i zastanawiam się co to jest za choroba

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej