Co się dzieje z organizmem po wypiciu energetyku?

Fot: sankalpmaya / gettyimages.com

Pomagają się pobudzi, sprawiają także, że mamy więcej energii, a nasza praca staje się bardziej wydajna. Energetyki, bo o nich mowa, dla niektórych stanowią podstawę egzystencji. W ciągu dnia potrafią wypić kilka, a nawet kilkanaście puszek napoju. Zapominają jednak, że takie praktyki nie są obojętne dla zdrowia. Co się dzieje z organizmem po wypiciu napoju energetycznego?

Napoje energetyczne to przede wszystkim cukier, kofeina, tauryna oraz szereg witamin z grupy B. Zdaniem niektórych taki miks stawia rano na nogi lepiej niż kawa. Niestety w przeciwieństwie do niej energetyki mogą doprowadzić do rozwoju poważnych problemów ze zdrowiem. Sięganie po nie zbyt często może doprowadzić do problemów z układem krążenia, pokarmowym, a także nerwowym.

Jak energetyki wpływają na serce?

Cukier i kofeina, których w napojach energetycznych jest bardzo dużo znacząco podnoszą ciśnienie krwi. Serce musi więcej i szybciej pracować, tym samym z czasem staje się słabsze. Dodatkowo podnosi się ciśnienie. Takie wzrosty mogą w przyszłości doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ale to nie koniec. Osoby, które nie stronią od tego rodzaju napojów znacznie częściej zmagają się arytmią.

Jak energetyki działają na układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak energetyki wpływają na serce? Źródło: Co nas truje?

Co się dzieje z układem pokarmowym po wypiciu napoju energetycznego?

Kiedy napój energetyczny trafi do układu pokarmowego zaczyna „pochłaniać" znajdującą się w nim wodę, co może skończyć się odwodnieniem i poważnym uszkodzeniem wielu narządów. Niedobór wody może także przyczynić się do problemów z układem krążenia. Ale to nie wszystko. Osoby, które nie stronią od napojów energetycznych są bardziej narażone na tworzenie się w układzie pokarmowym nadżerek, które niekiedy przekształcają się w zmiany o charakterze nowotworowym.

Jak zachowuje się układ pokarmowy, kiedy pijesz energetyki? Odpowiedź znajdziesz w filmie 

Zobacz film: Co się dzieje z jelitami po wypiciu napoju energetycznego? Źródło: Co nas truje?

Napoje energetyczne szkodzą także wątrobie i trzustce. To właśnie one oczyszczają organizm z toksyn czy szkodliwych dla organizmu substancji, które trafiają do niego także za pośrednictwem energetyków. Ze względu na bardzo dużą zawartość cukru i wzrost stężenia glukozy we krwi trzustka musi wytwarzać więcej insuliny, aby ją zneutralizować. A to może przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu 2. Wątroba zaś zaczyna się niebezpiecznie powiększać.

To więcej niż zwykły napój

Zbyt częste picie napojów energetycznych może także uzależniać. Mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do tego, że dostaje bardzo dużo cukru, kofeiny i tauryny. Z czasem do prawidłowego działania potrzebuje ich coraz więcej i więcej. Odstawienie energetyków daje objawy podobne do tych, które występują u osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków.

Co się dzieje po odstawieniu napojów energetycznych? Dowiesz się tego filmu

Zobacz film: Napoje energetyczne - czy można się od nich uzależnić? Źródło: co nas truje?

Data aktualizacji: 05.10.2018,
Opublikowano: 05.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej