COVID-19. Co powoduje zgon - koronawirus, czy choroby współistniejące?

Fot: xavierarnau / gettyimages.com

Od pewnego czasu w codziennych komunikatach Ministerstwo Zdrowia podaje dwie liczby zgonów. Jedna dotyczy osób, które zmarły z powodu COVID-19, druga odnosi się do pacjentów z chorobami współistniejącymi. Jaka jest między nimi różnica?

Koronasceptycy uważają, że koronawirus nie jest wcale groźny,  ponieważ przeważająca liczba osób umiera z powodu chorób współistniejących, a nie COVID - 19. Dlaczego jest to błędne rozumowanie?

Koronawirus. Co powoduje zgon – COVID-19 czy choroby współistniejące?

Szacuje się, że nawet 80 proc. z nas przejdzie infekcję bezobjawowo. To, czy "złapiemy" wirusa i jak przejdziemy chorobę, wcale nie musi zależeć od wieku czy stanu zdrowia. W dużej mierze decydują nasze geny.

Ostatnie badania wykazały, że pewne warianty genetyczne mogą mieć związek z ciężkim przebiegiem COVID-19. U takich osób rozpoznano przeciwciała, które atakują interferon typu I – są to cząsteczki układu odpornościowego, których zadaniem jest m.in. walka z wirusami. Oczywiście różnimy się między sobą również ogólnym stanem zdrowia, co ma ogromne znaczenie dla przebiegu zakażenia

- mówił w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN prof. dr hab. n. med. Adam Antczak z Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej w Łodzi.

Zobacz także: Dlaczego niektórzy ciężko przechodzą COVID-19? Badacze znaleźli zupełnie nową odpowiedź

Z powodu zakażenia mogą umrzeć także te osoby młode, które nie miały żadnych chorób współistniejących.

Najczęściej dochodzi do zgonu w przebiegu bardzo ciężkiego zapalenia płuc wywołanego zakażeniem wirusem i niewydolności oddechowej  - dodaje specjalista.

To koronawirus zaostrza choroby współistniejące

Na COVID-19 może zachorować każdy z nas, jednak ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji jest bez wątpienia dużo większe u osób przewlekle chorych. Warto zaznaczyć, że przewlekłe problemy ze zdrowiem mają nie tylko osoby starsze, ale również młode.

U osoby zakażonej choroba współistniejąca, np. POChP, może ulec zaostrzeniu. Wówczas pacjent umiera z powodu POChP, ale do jej zaostrzenia dochodzi w wyniku zakażenia wirusem

- tłumaczy specjalista.

Jakie choroby współistniejące zwiększają ryzyko śmierci u zakażonych koronawirusem?

Każda choroba przewlekła jest obciążeniem dla organizmu i zwiększa ryzyko cięższego przebiegu COVID-19. Jednak, jak pokazują badania,  szczególną ostrożność powinny zachować osoby, u których stwierdzono takie choroby jak:

  • nadciśnienie tętnicze 

U osób z nadciśnieniem dochodzi do uszkodzenia ścian w naczyniach krwionośnych. Co gorsza, ponad połowa chorych ma podwyższony cholesterol, a jego nadmiar to prosta droga do miażdżycy. Jeśli dojdzie do zakażenia, w organizmie rozwija się ostry stan zapalny. Może on oddziaływać na złogi cholesterolu i doprowadzić do ich oderwania od naczynia. Tym samym u pacjentów z nadciśnieniem, które zachorują na COVID-19, częściej dochodzi do zawałów czy udarów mózgu.

  • cukrzyca 

Badania pokazują, że u diabetyków częściej rozwijają się groźne powikłania, które zwiększają ryzyko zgonu. Warto zaznaczyć, że w dużej mierze dotyczy to tych pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarzy i ich choroba nie jest pod kontrolą. To ryzyko będzie równie wysokie u tych osób, które już mają jakieś powikłania pocukrzycowe.

W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 każda infekcja wirusowa może wywołać kwasicę ketonową, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Musimy pamiętać, że prawidłowo prowadzona i leczona choroba przewlekła zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19 oraz w przypadku zakażenia znacząco poprawia rokowania pacjenta

- mówił w studiu Dzień Dobry TVN prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, farmakolog kliniczny z WUM.

  • niewydolność serca

Trzeba sobie zdawać sprawę, że każda choroba przewlekła osłabia układ immunologiczny. Receptor, który umożliwia nowemu wirusowi wniknięcie do płuc, znajdują się także w sercu. Jeśli się tam dostanie sprawia, że komórki serca zaczynają obumierać, a sam narząd zaczyna pracować coraz gorzej. Co gorsza, pacjenci z niewydolnością serca czy innymi chorobami sercowo-naczyniowymi znacznie gorzej znoszą śródmiąższowe zapalenie płuc i częściej wymagają podłączenia do respiratora. Równoczesne zaatakowanie płuc i serca może mieć tragiczne konsekwencje

  • niewydolność nerek

Wspomniany wyżej receptor znajduje się także w nerkach. Tym samym jeśli patogen przedostanie się do narządów może je bardzo poważnie uszkodzić i całkowicie zaburzyć ich funkcjonowanie. Warto zaznaczyć, że do uszkodzenia nerek może dojść także u tych osób, które nigdy na nie nie chorowały. Szacuje się, że ostra niewydolność nerek może dotyczyć nawet 10 proc. wszystkich pacjentów z COVID-19. 

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Warto podkreślić, że osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc nie są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Pacjenci, u których choroba jest pod kontrolą i stosują się do zaleceń lekarzy, znajdują się w takiej samej grupie ryzyka, jak osoba zdrowa. Nie zmienia to jednak faktu, że w ich przypadku zakażenie może przebiegać dużo ciężej. Także w płucach znajduje się receptor, dzięki któremu koronawirus SARS-CoV-2 może się do nich przedostać i rozsiać po organizmie. Dlatego połączenie POChP ze śródmiąższowym zapaleniem płuc może być bardzo niebezpieczne.

Jak się chronić przed zakażeniem?

Zakażenia można uniknąć stosując się do wprowadzonych obostrzeń. Każdy z nas powinien pamiętać o trzymaniu dystansu społecznego, częstym myciu rąk oraz zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dodatkowo osoby, które są przewlekle chore powinny być stale w kontakcie z lekarzem, a także przyjmować przepisane przez niego leków i stosować się do wszystkich obostrzeń.

Bardzo ważne jest także to, abyśmy nie rezygnowali za badań kontrolnych. To najlepszy i najprostszy sposób na wykrycie ewentualnych problemów ze zdrowiem - powiedział specjalista w programie Dzień Dobry TVN.

Dla kogo COVID-19 może być szczególnie groźny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dla których pacjentów koronawirus może być szczególnie niebezpieczny? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 15.10.2020,
Opublikowano: 15.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej