Co ile zmieniać tampon? Czy można z nim spać? 

Fot: GettyImages-People Images

Tampony są używane przez miliony kobiet na całym świecie, ponieważ są wygodnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem. Niestety oprócz zalet mają także wady – korzystanie z nich może przynieść skutki uboczne, jeśli nie będzie się przestrzegać zasad dotyczących tego, co ile zmieniać tampon.

Nie każda kobieta wie, jak często powinna to robić, chociaż producenci środków higienicznych w instrukcji użytkowania zawsze podają, co ile wymieniać tampon, a także ostrzegają przed negatywnymi skutkami niestosowania się do zaleceń. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje.

Co ile trzeba zmieniać tampon?

Pochwa nie jest środowiskiem jałowym. Znajduje się w niej wiele bakterii, które na co dzień nie zagrażają zdrowiu kobiety, jednak namnażają się w korzystnym dla siebie środowisku, a to może wywołać negatywne konsekwencje. 

Bardzo często dochodzi do tego w tamponie – jest on ciepły, wilgotny, bez dostępu do powietrza. Ile można trzymać tampon w pochwie, by było to bezpieczne? Powinno się go zmieniać co 3–8 godzin. Okres ten zależy od obfitości miesiączki – warto dobierać chłonność tamponów w zależności od dnia cyklu, by nie musieć wymieniać go zbyt często, a tym samym narażać się na podrażnienia. 

Trzymanie w pochwie tamponu dłużej niż 8 godzin stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Należy go wyciągnąć, nawet jeśli nie zdążył w pełni nasiąknąć krwią.

Skąd wiadomo, ile można nosić tampon?

W kwestii dotyczącej tego, ile można trzymać tampon, warto zwrócić uwagę, czy daje się on łatwo usunąć z pochwy po lekkim pociągnięciu za sznurek. Jeśli tak się dzieje, jest gotowy do zmiany. 

Jeżeli tampon jest zbyt suchy i ma się wrażenie, że utknął, należy pozostawić go, by mógł jeszcze bardziej nasiąknąć wydzieliną. Trzeba jednak go usunąć po upływie 8 godzin, nawet jeżeli nie wysuwa się swobodnie z ciała. 

Warto w takiej sytuacji rozważyć skorzystanie ze środków o niższym stopniu chłonności. Należy także pamiętać, że jeśli sznureczek tamponu jest nasączony krwią, powinno się go jak najszybciej usunąć.

Zobacz ćwiczenia na bolesne miesiączki:

Zobacz film: Ćwiczenia na bolesne miesiączki Źródło: 36,6

Czy można spać w tamponie, czyli o tamponach na noc

Tampon powinno się zmieniać co najmniej co 8 godzin, jednak niektórzy specjaliści sugerują, aby robić to co 4 godziny – łatwo wywnioskować, że można zakładać go na noc, jeżeli śpi się krócej niż 8 godzin. 

Ważne jest, aby założyć go tuż przed pójściem spać i wyciągnąć od razu po przebudzeniu. Aby zniwelować ryzyko zabrudzenia bielizny, jeśli z tamponu zacznie wyciekać krew, można użyć wkładki higienicznej albo małej podpaski jako zabezpieczenia. 

Na rynku istnieją także tampony na noc ze specjalnymi skrzydełkami, które rozwijają się i dopasowują do kształtu ciała, kierując płyn do wnętrza tamponu i niwelując ryzyko tzw. przecieknięcia. Warto zaznaczyć, że tego typu produkty mają rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, dlatego tampony na noc można uznać za bezpieczne.

Zagrożenia związane ze zbyt długim noszeniem tamponu

Decydując się na te środki higieniczne, warto pamiętać o regularnym zmienianiu tamponu, ponieważ przekroczenie zalecanych 8 godzin często wiąże się z bardzo przykrymi powikłaniami. Jednym z nich jest suchość pochwy, ponieważ tampon trzymany zbyt długo może doprowadzić do przesuszenia się tkanek. 

Czasami dochodzi też do infekcji bakteryjnych pochwy oraz upławów o nietypowym kolorze. Zbyt długo noszony tampon bywa także przyczyną zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), który stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Ze względu na duże niebezpieczeństwo zostanie on omówiony szczegółowo w kolejnym akapicie.

Zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego rozwija się stosunkowo rzadko, jednak może wywołać poważne konsekwencje. Ma on różne przyczyny, ale ponad połowa przypadków TSS związana jest z nieprawidłowym użytkowaniem tamponów (a dokładnie ze zbyt długim ich noszeniem). Do głównych objawów zespołu wstrząsu toksycznego należą:

Bardzo łatwo zignorować te objawy lub pomylić je z grypą, dlatego warto zwracać na nie uwagę podczas noszenia tamponów. W razie wystąpienia symptomów zespołu wstrząsu toksycznego należy niezwłocznie wyciągnąć tampon i udać się do specjalisty. 

Leczenie odbywa się w szpitalu. Choremu podaje się płyny, elektrolity i antybiotyki. Konieczne może być także zastosowanie immunoglobuliny. Kobiety po przebytym TSS nie powinny stosować tamponów ani środków antykoncepcyjnych. 

Aby uniknąć zespołu wstrząsu toksycznego, należy wymieniać tampony co 8 godzin lub częściej, wybrać odpowiednią chłonność środków higienicznych oraz robić podczas doby przerwy w noszeniu ich na rzecz podpasek lub kubeczka menstruacyjnego. Nie powinno się używać tamponów przed i po okresie.

Opublikowano: 28.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej