Co czwartej osobie po czterdziestce grozi migotanie przedsionków

HATICE GOCMEN/getty images

Najczęstsza arytmia serca, jaką jest migotanie przedsionków, będzie występowała wkrótce u co czwartej dorosłej osoby po czterdziestce – alarmują eksperci z okazji rozpoczynającego się 17 listopada Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Migotania Przedsionków.

Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków potrwa do 24 listopada. W tym roku zbiega się on z pandemią COVID-19. Aby ułatwić chorym radzenie sobie z tą groźną arytmią serca, Fundacja Serce dla Arytmii opracowała darmowy przewodnik dostępny na stronie www.sercedlaarytmii.pl oraz www.akcjaablacja.pl.

Co czwartej osobie po 40. grozi migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) jest najczęściej występującą formą arytmii serca. W Polsce występuje ono u jednej piątej osób po 65. roku życia. Liczba chorych stale się jednak zwiększa. Przewiduje się, że wkrótce będzie ono występowało u co czwartej dorosłej osoby po czterdziestce.

- Arytmia ta staje się problemem powszechnym. Prawie osiem na dziesięć dorosłych osób chorujących na migotanie przedsionków lub trzepotanie przedsionków ma co najmniej 65 lat - podkreśla dr hab. n. med. Paweł Derejko, ordynator Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Medicover w Warszawie.

Czym się objawia migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków objawia się nieregularnym, często szybkim biciem serca, które występuje na skutek dodatkowych, nieskoordynowanych sygnałów elektrycznych w przedsionkach serca. Doprowadzają do tego zmiany w sercu pojawiające się na skutek wad wrodzonych, chorób współistniejących, a także niekorzystnego trybu życia.

- Nieprawidłowości w funkcjonowaniu lub uszkodzenie strukturalne serca są najczęstszą przyczyną migotania przedsionków. Ich występowanie może być uwarunkowane czynnikami takimi jak: wysokie ciśnienie krwi, zawał serca, choroba wieńcowa, wady zastawkowe i wady wrodzone serca, zespół chorego węzła zatokowego, ale także procesy zapalne, przewlekłe choroby płuc, bezdech senny, a nawet nadczynność tarczycy lub inne zaburzenia gospodarki hormonalnej. Do rozwoju migotania przedsionków może przyczyniać się także narażenie na używki, w tym przede wszystkim leki, tytoń i alkohol – wyjaśnia dr n. med. Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielu chorych nie wie jednak o swej chorobie, gdyż migotanie przedsionków nie zawsze jest odczuwane. Dlatego jest ono określane określane mianem „podstępnej” arytmii.

Symptomy mogą być praktycznie nieodczuwalne lub zmieniać się z upływem czasu – podkreśla dr hab. Paweł Derejko.

Najczęściej występujące objawy migotania przedsionków to kołatanie serca, zmęczenie, duszność, uczucie rozbicia, zawroty głowy, stany lękowe i ból w klatce piersiowej. Ponad 50 proc. pacjentów z tą arytmią ma obniżoną wydolność fizyczną.

Dlaczego migotanie przedsionków jest niebezpieczne?

Migotanie przedsionków jest szczególnie groźne, gdy pozostaje niewykryte i nie jest leczone albo leczone jest w sposób niewłaściwy – podkreśla dr Lodziński. Przestrzega, że zwiększa ono ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu, zawału i niewydolności serca oraz bezdechu sennego, który może być zarówno jego przyczyną, jak i skutkiem.

- Niezwykle ważna jest kontrola czynników ryzyka migotania przedsionków, takich jak walka z otyłością, aktywny styl życia, regularna i zdrowia dieta, ograniczenie lub rezygnacja ze spożycia alkoholu i stosowania używek tytoniowych, codzienna higiena psychiczna – dodaje.

Jak zdiagnozować arytmię?

Zdiagnozowanie arytmii wymaga udokumentowania jej w elektrokardiogramie, czyli zapisie EKG. - Nie zawsze jest to proste, ponieważ u wielu pacjentów występują bezobjawowe lub napadowe formy arytmii, które trudno wychwycić w zapisie w ośrodku - mówi dr hab. Paweł Derejko.

Warto jednak regularnie mierzyć puls. Instrukcja jak to robić prawidłowo zawarta jest w nowym poradniku Fundacji Serce dla Arytmii oraz na stronie Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Można także skorzystać z certyfikowanych urządzeń typu opaski i zegarki z opcją pomiaru EKG. Aby potwierdzić bądź wykluczyć arytmię, należy udać się do kardiologa. Specjalista zaleci badanie holterowskie i dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne – dodaje.

Jak leczyć migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków rzadko jednak jest jedyną chorobą, z która pacjent zgłasza się do lekarza. - Oprócz samego migotania przedsionków w pierwszej kolejności należy zająć się terapią chorób współistniejących i wywołujących arytmię oraz właściwą kontrolą czynników ryzyka - zwraca uwagę dr Piotr Lodziński.

Konieczne jest przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Stosowana jest farmakoterapia, jednak jedynym sposobem trwałego wyleczenia migotania przedsionków jest zabieg ablacji, polegający na wyeliminowaniu czynników wyzwalających arytmię oraz modyfikację podłoża arytmii.

- W przypadku ablacji przecewnikowej w migotaniu przedsionków nawet 94 proc pacjentów jest wolnych od nawrotów arytmii w ciągu roku. Oczywiście, w dłuższej perspektywie istotne jest utrzymanie przez pacjenta prawidłowych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia. Wtedy szanse na ponowne wystąpienie arytmii lub pojawienie się nowych zaburzeń rytmu wyraźnie maleją – zapewnia dr Piotr Lodziński.

Lista placówek wykonujących zabiegi ablacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) jest dostępna pod adresem: https://akcjaablacja.pl/placowki.

Źródło PAP

Zobacz film: Ablacja - leczenie migotania przedsionków

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.11.2020,
Opublikowano: 18.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej