Cisplatyna – lek, który leczy raka? Chemioterapia cisplatyną i jej skutki uboczne

Fot. agrobacter / Getty Images

Cisplatyna to lek, który jest wykorzystywany zarówno w monoterapii, jak i wielolekowej terapii nowotworów złośliwych. Stosuje się go m.in. w raku płuc, jajnika, pęcherza moczowego i szyjki macicy. Chemioterapia cisplatyną związana jest jednak z wieloma skutkami ubocznymi.

Cisplatyna jest skutecznym lekiem w walce z nowotworami. Stosowana w chemioterapii umożliwia remisję choroby. Należy jednak podkreślić, że przyjmujące ją osoby doświadczają wielu działań niepożądanych, które nierzadko są groźne w skutkach. Są to na przykład utrata słuchu, zawał lub niewydolność oddechowa.

Cisplatyna – co to jest?

Cisplatyna to nieorganiczny związek platyny. Jako lek cytostatyczny stosowany jest w chemioterapii nowotworów złośliwych, takich jak czerniak, rak płuc, jajnika, szyjki i trzonu macicy, jądra, pęcherza moczowego oraz głowy i szyi. W badaniach naukowych zaświadcza się również, że jest skuteczny w walce z rakiem sutka u kobiet z mutacją BRCA1.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Czy cisplatyna wywołuje skutki uboczne? Powikłania chemioterapii przeciwnowotworowej

Cisplatyna to lek, który wywołuje skutki uboczne. Niestety działania niepożądane występują częściej niż u 1 osoby na 10 leczonych pacjentów. Najczęściej pojawiają się nudności i wymioty. Są bardzo uciążliwe, ponieważ mają miejsce już 1–4 godziny po podaniu leku, a mogą się utrzymywać nawet do 2 tygodni po zakończeniu terapii. Ponadto towarzyszy im jadłowstręt, biegunka i bóle żołądka. Może dochodzić również do uszkodzeń słuchu, a także szumów w uszach i osłabienia zmysłu. Skutki uboczne związane ze słuchem częściej występują u dzieci. Bardzo często pojawiają się zaburzenia błędnika, zawroty głowy i neuropatia

Osobom, którym podaje się cisplatynę, mogą dokuczać też parestezje i drętwienie kończyn. Do bardzo częstych skutków ubocznych chemioterapii cisplatyną zalicza się również: bladość skóry, duszności, osłabienie i gorączkę. Do działań niepożądanych występujących często (częściej niż 1 na 100, ale rzadziej niż 1 na 10) zalicza się: posocznicę (zakażenie krwi) i zaburzenia pracy serca (bradykardię, tachykardię, objawy niedokrwienia serca). Często osoby chore mogą wykazywać zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Ponadto po zażyciu cisplatyny mogą występować: ból, obrzęk, zaczerwienienie, objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze), a nawet owrzodzenie skóry. Często pojawiają się również zaburzenia czucia i widzenia oraz utrata smaku. Dochodzi także do zapalenia płuc, zapalenia żył i utrudnionego oddychania. Do niezbyt częstych skutków ubocznych (częściej niż 1 na 1000, ale rzadziej niż 1 na 100) zalicza się: zaczerwienienie i zapalenie skóry, łysienie, zaburzenia hormonalne, a także ogólne osłabienie. 

Chemioterapia cisplatyną wywołuje następujące rzadkie skutki uboczne (częściej niż 1 na 10 tys., rzadziej niż 1 na 1000): ciężkie reakcje nadwrażliwości, niedokrwistość hemolityczna, niewydolność oddechowa oraz zahamowanie czynności układu odpornościowego i zawał serca. Z kolei bardzo rzadko (rzadziej niż 1 na 10 tys.) stwierdza się działania niepożądane takie jak: napady padaczkowe, zatrzymanie akcji serca oraz zaburzenia przepływu krwi.

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi (niepokojące zmiany piersi). Źródło: 36,6

Które działania niepożądane cisplatyny trzeba natychmiast zgłosić lekarzowi?

Cisplatyna wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób – raka płuc, jajnika, pęcherza moczowego czy piersi. Niezależnie od rodzaju nowotworu złośliwego stosowanie leku wywołuje skutki uboczne. Jeśli przeprowadzana jest terapia z wykorzystaniem cisplatyny, a któraś z dolegliwości wystąpiła, należy zgłosić to natychmiast specjaliście. Chemia z zastosowaniem tego leku może wywołać objawy, takie jak:

  • przewlekłe wymioty lub biegunki,
  • trudności w przełykaniu,
  • drętwienie kończyn,
  • kaszel, duszności i inne objawy ze strony układu oddechowego,
  • krwawienie,
  • skrajne wyczerpanie,
  • zakażenie,
  • dyskomfort w miejscu podania wlewu.

Każde z tych działań niepożądanych należy zgłosić lekarzowi.

Cisplatyna – dawkowanie

Cisplatyna stosowana jest podczas chemioterapii. Jej dawkowanie polega na zastosowaniu dożylnego wlewu kroplowego – co najmniej przez 6–8 godzin. Jeśli przeprowadzana jest monoterapia, zaleca się 2 schematy dozowania: jednorazowo 50–100 mg/m2 pc. lub jeden raz dziennie 15–20 mg/m2 pc. przez 5 dni. W tego typu terapii cykl należy powtarzać co 3–4 tygodnie. Możliwe jest również dawkowanie cisplatyny w terapii wielolekowej, które zależne jest od doboru pozostałych leków. Czasami specjaliści decydują się także na podawanie cisplatyny miejscowo, np. dopęcherzowo. Substancję można stosować już u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Młodsi, w przeciwieństwie do dorosłych, mogą ją przyjmować według zmodyfikowanych schematów, które dobierają specjaliści prowadzący leczenie. Dawkowanie w wielu przypadkach ustalane jest indywidualnie.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6




Data aktualizacji: 31.05.2018,
Opublikowano: 31.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej