Zobacz zapis czatu o nowotworach jelit. Na pytania odpowiadał prof. dr. hab. Marek Bębenek

Fot. Iwona Lisowska

Rak jelita zajmuje trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Co sprzyja rozwojowi choroby? Jak wygląda leczenie tego schorzenia? Na wasze pytania podczas czatu odpowiedział prof. dr. hab. Marek Bębenek.

Zmiany nowotworowe w jelitach mogą pojawić się z bardzo wielu powodów. Na niektóre z nich, jak geny czy wiek (większość pacjentów jest po pięćdziesiątce) nie mamy większego wpływu, ale na inne już tak. Badania pokazują, że rak jelita znaczenie częściej pojawia się u osób, które:
  • źle się odżywiają, w ich diecie dominuje mięso oraz tłuste potrawy, a brakuje błonnika;
  • palą papierosy;

Co gorsza, choroba może rozwijać się latami nie dając przy tym żadnych objawów. Te najbardziej charakterystyczne dla nowotworów tej części układu pokarmowego zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Nie znaczy to jednak, że choroby nie można wykryć wcześniej i skutecznie z nią walczyć. Jak to zrobić? Przede wszystkim badać się. Ze względu na rosnącą liczbę chorych do „pakietu” badań profilaktycznych dodano kolonoskopię. Pozwala ona dokładnie obejrzeć jelito grube oraz końcowy odcinek układu pokarmowego. Specjaliści zalecają, aby wykonywać ją raz na pięć lat. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przekroczyły pięćdziesiątkę.

Ważnym elementem profilaktyki jest dieta. Nie może w niej zabraknąć warzyw i owoców. Zawarty w nich błonnik nie tylko poprawia metabolizm, ale chroni przed tworzeniem się zmian w jelitach, które w przyszłości mogą zmienić się w nowotwór.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że z rakiem jelita można wygrać – pod warunkiem, że choroba zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana. Dlatego pojawienie się biegunek na zmianę z zaparciami, bólu brzucha, nudności, wymiotów, powracających krwawień z odbytu czy krwi w stolcu powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o raku jelita? Jak wygląda leczenie tego wyjątkowo groźnego nowotworu? Co jeszcze można zrobić, aby na niego nie zachorować? Na te i inne wasze pytania odpowie prof. dr. hab. Marek Bębenek, onkolog i chirurg. Specjalista na co dzień kieruje Oddziałem Chirurgii Onkologicznej w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.  W latach 1996 do 2012 r. był przewodniczącym Zarządu Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, obecnie pełni fukcję v-ce przewodniczącego. Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych: PTL, TChP, PTCHO, PTO, ESMO, ESSO oraz SSO. Inicjator i od 1998 kierownik merytoryczny programu profilaktyki nowotworów dziedzicznych, działającego w ramach Programu Promocji Zdrowia UM we Wrocławiu.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.
Data aktualizacji: 07.11.2019,
Opublikowano: 06.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej