Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie

Fot: Alexander Raths / fotolia.com

Choroby paznokci mogą atakować zarówno dłonie, jak i stopy. Diagnozuje się je u dorosłych i u dzieci. Najczęstsze objawy to plamy i bruzdy, zmiana zabarwienia, kruchość płytki. Leczenie chorób paznokci polega na stosowaniu odpowiednich preparatów, a czasem również na przyjmowaniu antybiotyków.

Paznokcie zbudowane są z keratyny, niezwykle odpornego białka. Pełnią rolę ochronną i wzmacniającą czubki palców u stóp oraz u dłoni. Nie są jednak całkowicie odporne na działanie szkodliwych czynników.

Choroby paznokci u nóg i u rąk

Schorzenia paznokci mogą mieć różną przyczynę. Atakują dorosłych i dzieci. Wśród schorzeń paznokci najczęściej występują:

Infekcje grzybicze

Zakażenia grzybicze mogą stanowić nawet do 50% wszystkich patologicznych zmian paznokciowych. Paznokcie najczęściej atakują dermatofity, które do rozwoju potrzebują keratyny. Infekcje paznokci o podłożu grzybiczym mogą mieć różny przebieg – zarówno łagodny, bezbolesny, jak i bardziej dokuczliwy. W przypadku zakażenia grzybiczego paznokcie mają przebarwienia, bruzdy, są matowe. Grzybica paznokci może powodować onycholizę, czyli stan, w którym dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska z nagromadzeniem się pod nim powietrza.

Jak leczyć grzybicę paznokci? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Grzybica paznokci - jak ją leczyć? Źródło: 36,6

Wyróżnia się 4 typy kliniczne grzybicy paznokci:

  • Dystalna i boczna podpłytkowa grzybica paznokci – grzyby zajmują płytkę od wolnego brzegu (to najczęstsza postać grzybicy paznokci). Płytka staje się matowa, o białawo-żółtawym zabarwieniu.
  • Proksymalna podpłytkowa grzybica paznokci – zakażenie rozpoczyna się od wału okołopaznokciowego. Na początku zakażenie objawia się białą plamą, która w dalszym przebiegu dociera do głębokich warstw płytki oraz łożyska.
  • Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci – pojawia się białe, plamiste zabarwienie paznokcia będące skutkiem zagęszczenia tuneli wydrążonych przez grzyb.
  • Biała powierzchowna grzybica paznokci – zakażenie powierzchowne, w obrazie klinicznym na płytce paznokciowej widać białe, proszkowate plamy. Występuje tylko na paznokciach u stóp.

Zanokcica

Jest infekcją fałdu skóry znajdującego się u podstawy albo z boku paznokcia. Objawem zanokcicy jest zaczerwienienie i miejscowy obrzęk. Może się też pojawić przebarwienie paznokcia na brązowo. Przyczyną zanokcicy jednego paznokcia najczęściej jest zakażenie bakteryjne, jeśli jednak choroba rozprzestrzenia się na pozostałe palce, stwierdza się przewlekłą postać choroby wywołaną przez bakterie i grzyby (np. drożdżaka Candida albicans).

Wrastające paznokcie stóp

Ta dość powszechna, często występująca obustronnie dolegliwość dotyczy zwykle dużego palca stopy (palucha). Wzrastające paznokcie stóp są skutkiem noszenia za małych butów bądź zbyt krótkiego przycinania paznokci. Problem może doprowadzić do rozwoju zakażenia skóry dookoła paznokcia. Ryzyko schorzenia wzrasta, jeśli jednocześnie dojdzie do urazu palca oraz płytki paznokciowej. Typowymi objawami wrastających paznokci stóp są: ból, obrzęk, wyciek treści surowiczej, a następnie ropnej z okolicy wału paznokciowego i obecność przerośniętej ziarnicy.

Inne częste choroby paznokci u nóg i u rąk:

  • Łuszczyca paznokci – najczęściej współwystępuje z łuszczycą zwyczajną oraz łuszczycą stawową.
  • Liszaj płaski – choroba deformuje płytkę paznokcia. Może dojść do całkowitego zaniku paznokcia.
  • Krwiak podpaznokciowy – najczęściej skutek urazu. Krwiak przesuwa się wraz ze wzrostem paznokcia.

Leczenie chorób paznokci

W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w obrębie paznokci u nóg bądź u rąk należy zgłosić się do lekarza (np. dermatologa, podologa). Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny choroby paznokci rąk i/lub stóp, ponieważ zmiany mogą zarówno ograniczać się do samej płytki, jak i oznaczać chorobę całego organizmu. Onycholiza paznokci może być związana z takimi chorobami, jak cukrzyca, porfiria, nadczynność tarczycy, kiła. Czasem pojawia się w anemii. Onycholizę leczy się objawowo. Grzybica paznokci leczona jest miejscowo, np. z użyciem lakieru zawierającego środki przeciwgrzybicze.

Jak powinno się dbać o paznokcie? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Zanokcicę leczy się chirurgicznie, nacinając wał paznokcia.

Jeśli przy wrastających paznokciach stóp dojdzie do zakażenia skóry, leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej. Lekarz może przepisać stosowanie płynu, maści. W leczeniu wrastających paznokci stosuje się także specjalne klamry.

U dzieci bardzo często na paznokciach pojawiają się jasne plamki. Płytka rozdwaja się, jest krucha i łamliwa. Może być to oznaką niedoborów niektórych mikro- lub makroelementów (np. wapnia, żelaza). Zwykle wzbogacenie diety rozwiązuje problem. Plamy na paznokciach mogą też być skutkiem uderzenia – znikną wraz ze wzrostem płytki.

Bibliografia:

1. https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0003/34266/56-01-08.pdf,

2. http://www.phie.pl/pdf/phe-2009/phe-2009-1-018.pdf.

Data aktualizacji: 15.12.2018,
Opublikowano: 04.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jana 01.12.2017r.

Jak się pojawiają problemy paznokcia to najlepiej od razu do podologa się wybrać tak naprawdę, ja akurat w centrum podologicznym podologic leczyłam stopy, miałam robioną rekonstrukcję płytki paznokciowej i teraz o problemach ze stopami już nie myślę, ale faktycznie do gabinetu zgłosiłam się szybko i nie zwlekałam z niepotrzebnymi wymówkami

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Za pojawienie się pofałdowań odpowiadać mogą bowiem liczne jednostki chorobowe, w tym m.in. grzybica, czy nadczynność tarczycy. Zmiany te występują niekiedy na skutek niedoborów żywieniowych czy odwodnienia organizmu.

Czytaj więcej
Gotowa na żelową rewolucję? Poznaj Self Leveling Gel od Indigo Nails

Jeśli masz dość żeli do paznokci, które zalewają skórki, a piekące utwardzanie sprawia, że na samą myśl o robieniu stylizacji zgrzytasz zębami, to nadeszła dla Ciebie wiekopomna chwila. Na rynku właśnie pojawiły się niskotemperaturowe żele samopoziomujące z proteinami! Przed Tobą Indigo Self Leveling Gels with Proteins!

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Macierz paznokcia łatwo naruszyć lub uszkodzić. Czy można ją odbudować? Jak szybko rosną paznokcie?

Choroby paznokci najczęściej powstają w wyniku toczących się stanów zapalnych w organizmie. Jednak przyczyną uszkodzenia macierzy paznokcia jest uraz mechaniczny, taki jak zmiażdżenie, przygniecenie płytki, czy skaleczenie jej podczas manikiuru.

Czytaj więcej
Cynk pomaga walczyć z wirusami. Jakie objawy daje niedobór cynku, a jakie przedawkowanie?

Cynk jest niezbędnym do życia mikroelementem, który wpływa na przemiany metaboliczne, układ odpornościowy i prawidłowe wydzielanie insuliny. Ostatnie badania naukowe sugerują nawet, że niedobór cynku może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czytaj więcej
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu

Olejek śliwkowy to niedoceniany kosmetyczny skarb. W naturalny sposób, bez zawartości chemii, skutecznie zadba zarówno o skórę, jak i o włosy. Zawiera m.in. witaminę E, beta-karoten (prowitaminy A), witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i kwas linolowego. A na dodatek ma piękny marcepanowy zapach!

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Biotyna zapobiega łysieniu i... poprawia nastrój. 10 produktów, w których jest jej najwięcej

Biotyna, to witamina z grupy B. Jej niedobory najbardziej odbijają się na wyglądzie naszych włosów, skóry, a także samopoczuciu. Dowiedz się, których produktów nie powinno zabraknąć w twojej diecie.

Czytaj więcej
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany

Wygląd naszych paznokci i zachodzące na nich zmiany mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Inna faktura, kolor, kształt mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj więcej