Choroba Taya-Sachsa – rzadka, spichrzeniowa choroba genetyczna

Fot. cosmin4000 / Getty Images

Choroba Taya-Shachsa związana jest z niedoborem heksozaminidazy A, co prowadzi do zaburzeń metabolicznych w komórkach nerwowych i ich uszkodzenia. Rokowanie jest bardzo złe, ponieważ choroba jest nieuleczalna.

Choroba Taya-Sachsa jest bardzo rzadkim schorzeniem o podłożu genetycznym. Jego przyczyną jest brak aktywności enzymu w lizosomach i kumulacja gangliozydu GM2 w komórkach nerwowych. Choroba Taya-Sachsa należy więc do chorób spichrzeniowych. Ujawnia się już w pierwszym roku życia. Rodzic może zauważyć uwstecznienie się dotychczasowego rozwoju dziecka, a poza tym pojawiają się objawy w postaci zaburzeń wzroku, spadku siły mięśniowej, uszkodzenia słuchu. Jest to ciężka choroba, nieuchronnie prowadząca do śmierci już we wczesnym wieku.

Choroba Taya-Sachsa – co to jest?

W warunkach fizjologicznych gangliozyd GM2 podlega degradacji przez heksozoaminidazę A. Dzięki temu w komórkach nerwowych występuje odpowiednia ilość GM2 i mogą one właściwie funkcjonować. Gangliozydoza typu GM2, popularnie określana chorobą Taya-Sachsa, to rzadkie schorzenie mające podłoże genetyczne. Jest to choroba spichrzeniowa. Polega na gromadzeniu się gangliozydu GM2 w różnych komórkach. Jednak przede wszystkim ma on powinowactwo do komórek nerwowych.

Skutkiem mutacji genetycznej w chorobie Taya-Sachsa jest produkcja nieprawidłowego enzymu, który nie jest w stanie rozkładać gangliozydu GM2. Skutkiem jest kumulacja tego związku w komórkach nerwowych. Jeśli dojdzie do kumulacji związku w nerwach, te pod jej wpływem ulegają uszkodzeniu.

Choroba Taya-Sachsa ma podłoże genetyczne. Dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny. Aby więc doszło do pełnoobjawowej choroby, konieczne jest przekazanie wadliwego genu przez dwoje rodziców. Jeśli dziecko otrzyma wadliwy gen wyłącznie od jednego z rodziców, pojawia się przede wszystko ryzyko wystąpienia mutacji.

O tym, po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne dowiecie się z filmu:

Zobacz film:  Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6

Choroba Taya-Sachsa u dziecka – objawy

Charakterystyczną, choć nieswoistą, cechą zespołu jest prawidłowy rozwój dziecka przez pierwsze pół roku, natomiast po tym czasie zatrzymanie postępu i następcze cofanie się dziecka w rozwoju. Dzieci nie potrafią więc siedzieć, raczkować, nie mówiąc już o chodzeniu. Ponadto dochodzi do pojawienia się objawów dodatkowych, jak krótkie zrywania mięśni w odpowiedzi na głośne dźwięki, czyli tzw. mioklonie, a ponadto: drgawki, zaburzenia widzenia, utrata wzroku. W badaniu okulistycznym pojawia się wiśniowa plamka na dnie oka. Ponadto dzieci prezentują zaburzenia połykania, co z kolei predysponuje do wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc, które w takich przypadkach klinicznych jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu. Dziecko w ostatnim stadium choroby może przez pewien czas być w stanie wegetatywnym. Jest to choroba śmiertelna, nieuchronnie prowadząca do śmierci.

Diagnostyka choroby Taya-Sachsa

Podczas badań bilansowych niemowlęcia lekarz z pewnością dostrzeże nieprawidłowości w zakresie kamieni milowych (kolejnych etapów rozwoju psychofizycznego dziecka). Z pewnością dostrzegą je rodzice, ponieważ np. dziecko, które nauczyło się siadać, nagle tę umiejętność zatraca. Badaniem laboratoryjnym, które może zostać wykorzystane w diagnostyce choroby Taya-Sachsa, jest poziom enzymu heksozaminidazy A. Jest on u tych dzieci nieobecny lub występuje w znikomej ilości. Kolejnym elementem diagnostycznym są badania genetyczne. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli u dziecka rozwinęła się choroba Taya-Sachsa, to mutacja genetyczna obejmuje rodziców dziecka. Powinni więc oni również zostać objęci badaniami genetycznymi, ponieważ przy planowaniu potomstwa istnieje duże ryzyko ponownego przekazaniu dziecku obu wadliwych genów. Jeśli rodzice są świadomi obciążenia genetycznego, mogą w kolejnej ciąży wykonać badania genetyczne pozwalające na wykryciu choroby w życiu płodowym.

Leczenie choroby Taya-Sachsa

Choroba spichrzeniowa Taya-Sachsa nie rokuje dobrze. Nieuchronnie prowadzi do śmierci dziecka już w pierwszych latach życia. Nie ma leczenia, które pozwalałoby na spowolnienie procesów chorobowych, nie mówiąc już o wyleczeniu. Jedynym zadaniem prowadzonych działań medycznych jest zapobieganie powikłaniom choroby, które dodatkowo obniżają komfort życia chorego, ale przede wszystkim łagodzenie objawów i zmniejszenie cierpienia. Prowadzi się fizjoterapię, jak również dba o higienę drzewa oskrzelowego, by uniknąć zalegania w drogach oddechowych wydzieliny.

Z czasem konieczne jest karmienie dziecka przez zgłębnik do żołądka, gdyż dochodzi do zaburzeń połykania.

Data aktualizacji: 09.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej