Choroba Schildera – przyczyny, objawy i leczenie

Fot. SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Choroba Schildera należy do bardzo rzadkich schorzeń zwyrodnieniowych, które rozpoczynają się już w dzieciństwie. Opisywana jest jako mielinoklastyczne stwardnienie rozsiane. Częściej pojawia się u chłopców niż u dziewczynek, zwykle w wieku od 7 do 12 lat.

Choroba Schildera uważana jest za jedną z odmian stwardnienia rozsianego. Przebiega pod postacią ostrych lub podostrych zaburzeń demielinizacyjnych ośrodkowego układu nerwowego, głównie u młodych pacjentów. Ta jednostka chorobowa została opisana po raz w pierwszy w 1912 roku, lecz dopiero w 1986 roku ustalono jej kryteria diagnostyczne. Choroba Schildera nazywana jest również rozlanym lub rozproszonym stwardnieniem rozsianym mózgu.

Przyczyny i objawy choroby Schildera

Dokładne przyczyny choroby Schildera nie są znane. Schorzenie pojawia się często po chorobie zakaźnej. Objawy choroby Schildera są bardzo niespecyficzne i obejmują: bóle głowy, gorączkę oraz uczucie ogólnego zmęczenia organizmu i dyskomfortu. Te symptomy związane są z rozległą demielinizacją (zanikiem osłonki mielinowej wokół neuronów) w mózgu i rdzeniu kręgowym. Utrata mieliny skutkuje znacznym spowolnieniem transmisji neuronalnej. Obecnie sugeruje się, że za taki proces mogą być odpowiedzialne L-formy bakterii, jednakże wymaga to dalszych badań.

W miarę rozwoju choroby proces demielinizacji obejmuje coraz rozleglejsze obszary mózgu, co powoduje zaburzenia ruchu, mowy, słuchu, wzroku, a także może wpływać na tętno, ciśnienie krwi i oddychanie. Nie należy mylić tej choroby z chorobą Addisona-Schildera, będącą rzadkim, genetycznym schorzeniem, któremu towarzyszy upośledzenie szlaków biochemicznych w budowie mieliny.

Zobacz film i dowiedz się jak działa układ nerwowy:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Choroba Schildera a stwardnienie rozsiane

Jakie są podobieństwa między chorobą Schildera a stwardnieniem rozsianym? W obu schorzeniach dochodzi do utraty otoczki mielinowej wokół komórek nerwowych, co powoduje upośledzenie przesyłania impulsów elektrycznych z neuronu na neuron. Objawy obu chorób również są zbliżone. Należą do nich m.in. upośledzenia procesów pamięciowych mowy i ruchu.

Kryteria diagnostyczne choroby Schildera

Aby zdiagnozować chorobę Schildera, pacjent musi spełniać poniższe kryteria, znane jako kryteria Posera:

  1. Obecność kryteriów klinicznych i objawów nietypowych dla wczesnego przebiegu stwardnienia rozsianego.
  2. Normalny skład płynu mózgowo-rdzeniowego lub skład nietypowy dla stwardnienia rozsianego.
  3. Występowanie jednego lub dwóch symetrycznych blaszek mierzących minimum 3 cm i obejmujących centralną część półkul mózgowych (co uwidaczniane jest za pomocą obrazowania medycznego).
  4. Brak zakażenia wirusowego lub mykoplazmalnego.
  5. Normalny poziom w surowicy krwi długołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
  6. Prawidłowa czynność nerek.

Przy diagnostyce choroby Schildera może być pomocnych kilka szeroko stosowanych narzędzi diagnostycznych. Zmiany chorobowe hipodensyjne (czasami znane też pod nazwą „ognisko hipodensyjne”), czyli patologiczne zmiany o zmniejszonym współczynniku osłabienia promieniowania, można uwidocznić za pomocą tomografii komputerowej. Podobne efekty uzyskuje się, wykorzystując do badań rezonans magnetyczny z kontrastem. Lokalizacja takich zmian jest prawie zawsze podkorowa i widoczna na sekwencjach T1. Metoda elektroencefalografii jest bardzo rzadko stosowana w diagnostyce choroby Schildera. Wykorzystuje się ją tylko w przypadku podejrzenia lub obecności napadów epileptycznych.

Leczenie choroby Schildera

Leczenie choroby Schildera jest typowo objawowe. Lekarze po diagnostyce zalecają przyjmowanie leków z grupy kortykosteroidów. Pozytywne wyniki daje podawanie cyklofosfamidu. Ponadto równolegle stosuje się leczenie zachowawcze, dietę oraz fizjoterapię.

Istnieją przesłanki mówiące o skuteczności leczenia choroby Schildera za pomocą hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). Jednakże ze względu na zaporowe koszty związane z tym rodzajem leczenia nie weszło ono na stałe do praktyki klinicznej. Dotychczas nie udowodniono skuteczności podawania immunoglobulin drogą dożylną, stosowania terapii interferonem czy też wymiany osocza krwi.

Rokowanie w przebiegu choroby Schildera uzależnione jest od odpowiedzi pacjenta na wdrożone leczenie. W większości przypadków obserwuje się wyraźną poprawę kliniczną po rozpoczęciu terapii. Istnieją jednak przypadki pogorszenia się stanu zdrowia, w tym zwiększenia upośledzenia fizycznego i intelektualnego. Są one jednak rzadkie.

Należy podkreślić, że ze względu na objawy choroby Schildera chory musi znajdować się pod stałą opieką medyczną. Powinno się zapewnić mu odpowiednią wentylację, odżywianie (często pozajelitowe) oraz stale monitorować poziom elektrolitów.

Bibliografia

  1. S. Bacigaluppi et al. Schilder’s disease: non-invasive diagnosis? A case report and review. Neurol Sci (2009) 30, s. 421–430.
  2. Adel K. Afifi et al. Myelinoclastic diffuse sclerosis (Schilder's disease): report of a case and review of the literature, Journal of Child Neurology, 9 (4), 1994, s. 398–403.
Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 12.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej