Choroba Hartnupów – czym się objawia? Jakie są jej przyczyny?

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Choroba Hartnupów ze względu na rumieniowe zmiany skórne może przypominać pelagrę, czyli chorobę wynikającą z niedoborów witaminowych. Leczenie opiera się na właściwej suplementacji i diecie.

Choroba Hartnupów to schorzenie dziedziczone autosomalnie recesywnie. Polega na zaburzeniu transportu aminokwasów w świetle jelit i w kanalikach nerkowych. Dotyczy to przede wszystkim tryptofanu, czyli jednego z aminokwasów obojętnych. Choroba wynika z mutacji jednego z genów. Po raz pierwszy została rozpoznana w Londynie w 1956 r. u pewnej rodziny Hartnupów. To właśnie stąd wzięła się jej nazwa.

Co to jest choroba Hartnupów i jakie są jej przyczyny?

Choroba Hartnupów jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie. Dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny. Częstość występowania tego zespołu szacuje się na około 1 przypadek na 24 000 osób. Zespół Hartnupów charakteryzuje się zmianami skórnymi przypominającymi pelagrę (zaczerwienienie i obrzęk skóry towarzyszące zaburzeniom psychicznym i neurologicznym, wynikające z niedoboru witaminy PP i witamin grupy B).

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o chorobach rzadkich

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Dołączają się do tego objawy neurologiczne i zaburzenia w zakresie metabolizmu aminokwasów. Istotą choroby Hartnupów jest nadmierne wydzielanie aminokwasów aromatycznych i obojętnych w wyniku zaburzenia ich transportu w jelicie czy kanalikach nerkowych. Aminokwasy zaliczane do tych grup to:

  • walina,
  • leucyna,
  • izoleucyna,
  • asparagina,
  • histydyna,
  • alanina,
  • seryna,
  • treonina,
  • fenyloalanina,
  • tryptofan,
  • glutamina.

Bezpośrednią przyczyną choroby Hartnupów jest mutacja genu kodującego transporter tych aminokwasów, określany jako BAT1. Gen ten to SLC6A19, który jest zlokalizowany na krótkim ramieniu chromosomu 15.

Objawy choroby Hartnupów

Objawy choroby Hartnupów wynikają z dwóch głównych mechanizmów. Pierwszy polega na niedoborze tryptofanu ze względu na jego zaburzone wchłanianie w jelicie i kanaliku nerkowym. Drugi obejmuje niedobór niacyny, która powstaje w wyniku metabolizmu tryptofanu. Początkowo choroba Hartnupów nie różni się objawami od klasycznej pelagry. Jednak w przeciwieństwie do niej, w chorobie Hartnupów nie stwierdza się niedoborów pokarmowych. Na objawy choroby Hartnupów nakładają się znaczna chwiejność emocjonalna, splątanie określane jako delirium, ataksja móżdżkowa (niezborność ruchowa) czy zmiany skórne w postaci rumieni. Nawroty choroby wywoływane są wieloma czynnikami. Przyczynić się do tego mogą promieniowanie słoneczne, stres, stosowanie sulfonamidów czy wysoka gorączka. Aby rozpoznać chorobę Hartnupów, wystarczy wykazać obecność aminokwasów w moczu. Jest to kryterium rozróżniające tę chorobę od pelagry wywołującej te same zmiany skórne.

Leczenie zespołu Hartnupów

Leczenie choroby Hartnupów polega na uzupełnieniu niedoborów niacyny. W tym celu konieczne jest stosowanie diety bogatobiałkowej oraz dodatkowej suplementacji niacyny w postaci nikotynamidu. Optymalna dawka to 50–250 mg/dobę.

Ile kosztuje leczenie chorób rzadkich? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Choroby rzadkie. Ile kosztuje leczenie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 20.08.2018,
Opublikowano: 20.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej