Choroba Fabry’ego – objawy narządowe, skórne, neuropatia czuciowa

Fot: cosmin4000 / gettyimages.com

Choroba Fabry’ego to ciężka choroba z grupy schorzeń spichrzeniowych. Polega na gromadzeniu się pewnych substancji w różnych tkankach, doprowadzając do ich uszkodzeń. Objawy choroby, w tym nasilenie neuropatii czuciowej, zależą od wielu czynników.

Niedobór enzymu lizosomalnego uczestniczącego w procesach degradacji glikosfingolipidów, czyli alfa-galaktozydazy, prowadzi do gromadzenia się globotriaozyloceramidu (Gb3) i pokrewnych związków w różnych tkankach i narządach. Związki, a w szczególności Gb3, gromadzą się w śródbłonku naczyniowym i mięśniach gładkich naczyń krwionośnych. Uszkadzają również neurony, prowadząc do rozwoju neuropatii. Gb3 przyczynia się też do niszczenia kłębuszków nerkowych, włókien mięśniowych w sercu, gruczołów skórnych i soczewki oka. Choroba jest dziedziczona w sprzężeniu z chromosomem X.

Jak wygląda życie z chorobą Fabry'ego? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda życie z chorobą Fabry’ego? Źródło: Uwaga TVN!

Objawy choroby Fabry’ego

Do objawów charakterystycznych w chorobie Fabry’ego zaliczają się:

  • neuropatia czuciowa, bóle neuropatyczne;
  • angiokeratoma – ciemnoczerwone bądź sine zmiany skórne, które wynikają z nadmiernego poszerzenia naczyń krwionośnych w powierzchownych warstwach skóry. Tworzą punktowate zmiany, niekiedy łuszczące się. Najczęściej zmiany występują od poziomu kolan, sięgając aż do pępka. Mogą pojawić się również na błonach śluzowych jamy ustnej i spojówkach;
  • upośledzenie pocenia się, choć zdarzają się przypadki nadmiernej potliwości. Ponadto spada tolerancji temperatury;
  • zmętnienie rogówki i soczewki. W badaniu okulistycznym ujawniają się białawe lub brązowożółte smugi i wiry. Zmiany nie upośledzają zazwyczaj wzroku;
  • zmiany w narządach, jak nerki, serca i naczynia mózgowe.

W zależności od stopnia niedoboru enzymu alfa-galaktozydazy wyróżnia się dwie postacie choroby. Pierwsza określana jest jako klasyczna. Aktywność enzymu wynosi mniej niż 1%. Początek choroby ujawnia się już we wczesnym wieku u małych chłopców. Przejawia się bólami dalszych części kończyn, a także zmianami na skórze, błonach śluzowych. Obserwuje się zmętnienie soczewki i rogówki oraz upośledzone pocenie. W miarę postępu choroby dochodzi do uszkodzenia nerek, kardiomiopatii przerostowej czy udaru mózgu.

Druga postać choroby Fabry’ego u mężczyzn rozwija się, gdy aktywność enzymu przekracza 1%. Objawy kliniczne występują później, nie są tak nasilone, jak również nie pojawiają się wszystkie. Jednak już w młodym i średnim wieku mogą prowadzić do uszkodzenia nerek czy mięśnia sercowego, a także udaru.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

U kobiet nasilenie objawów choroby jest zmienne – od postaci zupełnie bezobjawowych po ciężki przebieg, zbliżony do postaci klasycznej u mężczyzn. Zróżnicowany obraz kliniczny ma kilka przyczyn. Po pierwsze różna jest wielkość resztkowej aktywności enzymu. Po drugie w związku z tym, że choroba jest sprzężona z chromosomem X, u kobiet nasilenie objawów zależy od tego, który chromosom X ulega inaktywacji. Zawsze u kobiet dochodzi do losowej inaktywacji jednego z chromosomów płciowych. W korzystnym układzie inaktywacji może ulec właśnie wadliwy chromosom.

Neuropatia czuciowa w chorobie Fabry’ego

W przebiegu choroby Fabry’ego obserwuje się napady bardzo nasilonego bólu o charakterze piekącym w dystalnych (najbardziej oddalonych od tułowia) częściach kończyn. Ból promieniuje dośrodkowo. Najczęściej wywołują go stres, zmiana temperatury, zmęczenie, nadmierny wysiłek fizyczny. Niekiedy ból jest tak nasilony, że staje się przyczyną niesprawności. Jeśli promieniuje aż do brzucha, może imitować np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Nasilenie neuropatii czuciowej może zmniejszyć się z wiekiem, choć niekiedy dolegliwości utrzymują się przewlekle.

Leczenie choroby Fabry’ego

Leczenie choroby Febry’ego polega na stosowaniu metod łagodzących objawy, a także na wdrożeniu profilaktycznej i przyczynowej terapii zastępczej z wykorzystaniem brakującego enzymu. Leczenie neuropatii czuciowej opiera się na stosowaniu np. fenytoiny, karbamazepiny, gabapentyny. Nie wykorzystuje się standardowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ zazwyczaj są nieskuteczne i niekorzystnie wpływają na czynność nerek. Konieczne jest unikanie czynników, które wywołują napady bólu, tj. stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego. Niewydolność nerek czasami wymaga wykonania przeszczepu nerki. Co więcej, jeśli w przeszczepionej nerce występuje prawidłowa aktywność alfa-galaktozydazy w jej komórkach, nerka nie przejawia objawów chorobowych.

Leczenie przyczynowe to suplementacja analogu enzymu. Podaje się go dożylnie co 2 tygodnie. Ma to korzystny wpływ na łagodzenie objawów bólowych, zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań narządowych, spadek prawdopodobieństwa udaru mózgu.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Ile kosztuje leczenie? Źródło: Dzień Dobry TVN.




Data aktualizacji: 27.07.2018,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej