Chlor – sposoby zatrucia i jego objawy. Pierwsza pomoc przy zatruciu chlorem

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Chlor jest cięższym od powietrza gazem, którego znaczne stężenia mogą być toksyczne dla organizmu, zarówno przy kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi, jak i przy wdychaniu (zaaspirowaniu do układu oddechowego) lub po wchłonięciu do przewodu pokarmowego.

Zatrucie chlorem może powodować zmiany skórne, poparzenia, poważne zaburzenia oddychania z obrzękiem płuc włącznie, a w ciężkich przypadkach prowadzi do śmierci. Leczenie obejmuje izolację od źródła chloru oraz działanie objawowe, gdyż dotychczas nie znaleziono skutecznej odtrutki.

Czy chlor jest szkodliwy?

Chlor jest gazem, który nie występuje w naturalnym środowisku człowieka. Często jest jednak wykorzystywany w przemyśle chemicznym oraz jako środek dezynfekujący. Pewne jego ilości wydzielają się przy stosowaniu różnych preparatów czyszczących – dzięki temu uzyskuje się efekt bakteriobójczy. Chloru używa się – obecnie rzadziej niż kiedyś – na basenach i w wodociągach celem dezynfekcji wody i obniżania zagrożenia epidemiologicznego. Gaz ten ma również zdolność odbarwiania różnych materiałów. Z tego powodu stosowany jest w niektórych środkach chemicznych jako wybielacz.

Silne działanie na komórki żywe czy wchodzenie w intensywne reakcje z różnymi substancjami to właściwości, które sprawiają, że chlor wykazuje znaczną toksyczność w kontakcie z organizmem ludzkim. Dotyczy to zarówno ekspozycji powłok ciała (skóry, spojówek, innych błon śluzowych), jak i wziewnego uszkodzenia dróg oddechowych czy też błon śluzowych układu pokarmowego po spożyciu (celowym, zmierzającym do samookaleczenia lub przypadkowym) preparatów uwalniających chlor.

Toksyczne działanie chloru spowodowało, że w czasie pierwszej wojny światowej (i później w niektórych pozaeuropejskich lokalnych konfliktach) wykorzystywano go jako gaz bojowy. Takie użycie jest oczywiście obecnie zakazane przez konwencje międzynarodowe.

Zatrucie oparami chloru

Opary chloru są szkodliwe zarówno dla powłok ciała, jak i układu oddechowego. Gaz ten jest cięższy od powietrza i zbiera się w pobliżu podłoża. Na jego działanie narażone są więc w większym stopniu małe dzieci, osoby o niskim wzroście czy pracownicy wykonujący czynności w pochyleniu albo na kolanach (np. szorujący podłogę środkami chemicznymi zawierającymi chlor).

Objawy zatrucia oparami chloru obejmują:

  • podrażnienie i zaczerwienienie skóry,
  • przekrwienie i obrzęk błon śluzowych,
  • miejscowe oparzenia,
  • świąd lub ból,
  • duszność, kaszel, chrypkę, inne objawy podrażnienia dróg oddechowych,

W dużych stężeniach chlor ma działanie parzące, może wywoływać zaburzenia świadomości oraz powodować obrzęk płuc. Jest to ciężki, zagrażający życiu stan, w którym do pęcherzyków płucnych z naczyń (uszkodzonych wskutek toksycznego działania chloru) przedostaje się płyn. Wypełniając przestrzeń przeznaczoną dla powietrza, zmniejsza on drastycznie powierzchnię wymiany gazowej i prowadzic do niedotlenienia. Chory z obrzękiem płuc ma silną duszność (pogłębiającą się w pozycji leżącej), intensywny, mokry kaszel z odkrztuszaniem krwistej, pienistej wydzieliny. Pogarszający się stan prowadzi do wstrząsu, zaburzeń krążenia i świadomości, a w konsekwencji również do śmierci.

Poparzenie chlorem

Poparzenie chlorem to efekt działania wysokich stężeń tego gazu. Zmiany mogą dotyczyć skóry, rogówki oka i spojówek, błon śluzowych układu pokarmowego czy oddechowego. Efektem jest obrzęk i przekrwienie, powstawanie nadżerek lub owrzodzeń, wybroczyn, krwawień podśluzówkowych lub śródskórnych.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Zatrucie chlorem na basenie

Zatrucie chlorem na basenie nie ma zwykle charakteru gwałtownego, chyba że osoba poszkodowana ma kontakt z chlorem w stężonej postaci (przed wymieszaniem z wodą) albo że wskutek błędu ludzkiego lub usterki technicznej do basenu przedostanie się nadmierna dawka środka dezynfekcyjnego. Wśród objawów zatrucia na basenie dominują podrażnienia skóry, przekrwienie spojówek, nudności (czasem też wymioty), przejściowa chrypka czy kaszel. Możliwość zatrucia chlorem w warunkach basenu jest coraz mniejsza, gdyż większość nowoczesnych ośrodków dokonuje uzdatniania i dezynfekcji wody za pomocą ozonu (aktywnej trójatomowej cząsteczki tlenu) oraz promieniowania ultrafioletowego. Identycznie sytuacja wygląda w wodociągach – coraz mniej jest instalacji miejskich z wodą chlorowaną.

Leczenie zatrucia chlorem

Leczenie zatrucia chlorem wymaga przede wszystkim usunięcia chorego ze strefy ekspozycji na substancję toksyczną. W przypadku jej dużych stężeń podstawową zasadą jest bezpieczeństwo ratowników. By skutecznie udzielić pomocy, niezbędne jest stosowanie właściwych środków ochrony dróg oddechowych z butlą tlenową – użycie masek z filtrami nie przynosi w tym wypadku efektów.

Na chlor nie ma skutecznej odtrutki, dlatego leczenie polega głównie na terapii objawowej – likwidowaniu niekorzystnych zmian i zapobieganiu ewentualnym powikłaniom.

Bibliografia:

1. Adam Bielański: Podstawy chemii nieorganicznej. Wyd. 5. Warszawa: PWN, 2002.

Data aktualizacji: 06.05.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej