Chinina – co to jest? Zastosowanie naturalnego leku z kory i jego skutki uboczne

Fot :Anton Petrus / gettyimages.com

Chinina znana jest głównie jako naturalny lek zwalczający malarię. Ma jednak jeszcze inne właściwości lecznicze, m.in. pomaga podczas anemii, chorób układu pokarmowego i stanów depresyjnych. W wielu badaniach dowiedziono jej poważnych skutków ubocznych, dlatego nie jest uważana za lek pierwszego wyboru.

Chinina wywołuje skutki uboczne w postaci niebezpiecznych objawów, takich jak: omdlenia, gorączka, biegunka, bóle brzucha, kołatanie serca, zaburzenia wzroku, krew w moczu i stolcu oraz zatrzymanie moczu. W niektórych przypadkach może prowadzić nawet do zapalenia wątroby, chorób serca i chorób krwi. Przedawkowanie chininy, ze względu na zawarte w niej alkaloidy, może spowodować śmierć.

Zobacz także:

Czym jest malaria? Profilaktyka, objawy i leczenie

Przełom w walce z malarią zahamuje rozprzestrzenianie się choroby na całym świecie?

Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań

Chinina (kora chinowca) – co to jest?

Chinina to alkaloid występujący w korze drzewa chinowego, inaczej nazywanego także drzewem peruwiańskim, drzewem gorączki bądź quina quina. Jest to roślina pochodząca z Peru i Ekwadoru. Wyróżnia się ok. 40 gatunków roślin z rodziny chinowców, jednak tylko 3 z nich mają zawartość chininy w takim stężeniu, aby można ją było stosować w celach leczniczych.

Chinowiec to roślina, która może przybierać zarówno postać krzewu, jak i drzewa sięgającego nawet 15 m. Ma ciemnozielone, woskowate liście i kwiaty, które mogą być w kolorze: różowym, białym i czerwonym (zależnie od gatunku). Do produkcji chininy najczęściej używana jest kora chinowca. Najpierw zrywa się ją z drzewa, a później suszy i wytwarza proszek. Zbiera się taką korę, która dodatkowo pokryta jest mchem – w niej jest zdecydowanie więcej substancji do pozyskania. Jest ona wykorzystywana w lecznictwie ze względu na zawarte w niej alkaloidy. Oprócz chininy w roślinie znajdują się także: chindyna, chinonina, chinonidyna, tanina i kwas cynchonowy, które także znajdują swoje zastosowanie w lekach.

Zastosowanie chininy

Chinina (kora chinowca) to naturalny lek przeciwmalaryczny. Takie zastosowanie rośliny zostało odkryte już przez Indian, którzy usuwali dzięki niej wysoką gorączkę. Warto podkreślić, że, gdy wyekstrahowano czystą chininę, niektóre bakterie uodporniły się na jej działanie w takiej formie. Dlatego też kora chinowca, jako naturalny lek, od wielu lat zwalcza zarówno przyczynę malarii, jak i jej główny objaw – gorączkę. Oprócz tego chinina znajduje zastosowanie również jako lek dla osób cierpiących na anemię. Niektórzy stosują ją także w leczeniu arytmii. Należy jednak podkreślić, że do tej pory nie stwierdzono w badaniach jej skuteczności w zwalczaniu tych dwóch chorób, dlatego też nie jest stosowana w tradycyjnych terapiach. Chinina wykorzystywana jest także w przypadku zachorowania na anoreksję. Nadaje się również jako naturalny lek w chorobach układu pokarmowego – niestrawności i biegunce. Może być także stosowana jako lek na żółtaczkę i problemy z woreczkiem żółciowym. Ponadto ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze – usuwa np. bakterie Escherichia coli i drożdżaki. Według niektórych badań stosowana jest również jako naturalne lekarstwo na skurcze mięśni. Chinina wpływa także na apetyt – zmniejsza go, przez co pomaga w utracie masy ciała. Ma jeszcze mnóstwo zastosowań, które wykorzystywane są zależnie od regionu na świecie. Pomaga np. w leczeniu wypadania włosów, depresji, a także alkoholizmu.

Warto jednak podkreślić, że, mimo wielu właściwości terapeutycznych, chinina nie jest często stosowanym lekiem. Dzieje się tak ze względu na to, że może ona wywoływać groźne skutki uboczne. Wykorzystywana jest tylko wtedy, gdy u osoby chorej występuje odporność na chlorochinę (lek na malarię)

Chinina i jej skutki uboczne

Tak jak w przypadku innych ziół, tak i w przypadku chininy warto pamiętać, że również ta roślina może powodować działania niepożądane. Zawarte w niej alkaloidy mogą wywołać wiele skutków ubocznych, dlatego też osoby przyjmujące ją powinny być pod opieką specjalisty. Najczęściej na jej negatywne działanie są narażone osoby starsze. Ponadto nie powinny jej stosować dzieci i kobiety w ciąży. Objawem, który sugeruje jej odstawienie, są szumy uszne. Inne skutki uboczne, które mogą wystąpić to m.in.: zawroty i ból głowy, omdlenia, ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu, nudności i wymioty, gorączka, dreszcze, biegunka, bóle brzucha, kołatanie serca, zaburzenia wzroku, krew w moczu i stolcu, zatrzymanie moczu, zmiany skórne, utrata apetytu oraz ogólne osłabienie organizmu. Ponadto negatywne skutki zażywania chininy to także zapalenie wątroby, choroby serca i choroby krwi.

Alternatywą dla stosowania tej substancji jest wiele innych leków, które nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych. Większość z nich ma również potwierdzoną skuteczność, a także lepsze działanie. Dlatego też tylko w niektórych przypadkach specjaliści zalecają zastosowanie chininy.

Farmaceuta pomaga nie tylko w wyborze leków. Co jeszcze robi? Dowiesz się tego z filmu:

X-Bank Gallery

Data aktualizacji: 27.03.2021,
Opublikowano: 27.03.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej