Sprawdź, czy możesz mieć endometriozę. Wypełnij ankietę i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka!

Fot: Shidlovski / gettyimages.com

Szacuje się, że z powodu endometriozy cierpi już co piąta kobieta. Mimo to wielu lekarzy nie potrafi postawić prawidłowej diagnozy. W niektórych przypadkach od wystąpienia pierwszych objawów do właściwego rozpoznania mija nawet dziesięć lat! Chcesz wiedzieć, czy jesteś w grupie ryzyka? Wypełnij ankietę!

Endometrium to tkanka, która pokrywa wewnętrzną ścianę macicy i złuszcza się w czasie miesiączki. U kobiet z endometriozą struktura ta „wychodzi” poza macice i zaczyna osadzać się oraz rozrastać na okolicznych narządach, tworząc niebezpieczne dla zdrowia guzy. Bez względu na to gdzie się przemieści ulega co miesięcznemu złuszczeniu. Dlaczego tak się dzieje? Medycyna nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedna z teorii mówi, że endometrioza może współistnieć z chorobą autoimmunologiczną, np. chorobą Hashimoto czy zespołem jelita drażliwego.

Nieleczona lub leczona nieprawidłowo może doprowadzić do poważnych problemów z zajściem w ciąże lub niepłodności. Szacuje się, że blisko połowa bezpłodnych kobiet ma endometriozę.   

Chcesz wiedzieć czy znajdujesz się grupie ryzyka lub od lat lekarze nie potrafią stwierdzić co Ci dolega?

Koniecznie wypełnij ankietę przygotowaną specjalnie na potrzeby programu 36,6°C przez dr n. med. Mikołaja Karmowskiego. Dzięki niej dowiesz się jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony wywiad przez lekarza.

Jeśli na więcej niż połowę pytań odpowiedziałaś „tak” koniecznie poszukaj specjalisty zajmującego się leczeniem endometriozy! 


Ankieta jest dostępna tutaj.


Endometrioza – jakie daje objawy?

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest bardzo silny ból, przypominający skurcze. Dodatkowo u kobiet z endometriozą występują obfite miesiączki, ból w trakcie stosunku seksualnego oraz, w zależności od lokalizacji choroby - krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki, zaparcia, bóle w innych miejscach, nawet promieniujące do kończyn dolnych.

 Choroba to nie wyrok

Mimo że choroba dotyczy ogromnej grupy kobiet wielu lekarzy nie potrafi postawić prawidłowej diagnozy. Tym samym latami pacjentki zmagają się bardzo silnym bólem i leczone są na schorzenia, których nie mają. Dlatego jeśli wynik ankiety wykaże, że możesz mieć endometriozę powinnaś jak najszybciej trafić do specjalisty. Ale ankieta to zdecydowanie za mało, aby potwierdzić chorobę. Dla pewność lekarz powinien zlecić badania – ginekologiczne i ultrasonograficzne, a także zbadać poziom markera CA-125. Zalecana jest także laparoskopia, czyli inwazyjne badanie, które pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się organom wewnętrznym oraz umożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego. 

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda leczenie endometriozy:

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć endometriozę? Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 10.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewusia 12.11.2018r.

Szkoda ze w programie nie powiedziono o metodzie leczenia o lekach. O tym ze leki które są skuteczne nie są refundowane i kosztują ponad 300 zł. Nie każda kobietę stać na takie drogie leczenie, które trwa ok pół roku. I jedna dawna leku kosztuje właśnie ponad 300 zł. Mało tego ten sam lek jest refundowany dla mężczyzn na raka prostaty ponieważ to choroba przewlekała. A endometrioza nie jest choroba przewlekła? Cierpię na ta choroba już kilka dobrych lat. Dwukrotnie przeszłam leczenie dzięki czemu
Mam dwoje wspaniałych dzieci. Zróbcie coś by było łatwiej innym kobietom podjąć decyzje o leczeniu. Bardzo dobrze ze w końcu coś w tym temacie się ruszyło. I mam nadzieje ze wielu kobietom otworzy to oczy.

blablabla 11.11.2018r.

Nie wiem w czym to ma pomóc. Od prawie 40 lat cierpię na bóle w całym cyklu, podczas miesiączki są silniejsze, stosunki to historia, bo ciężko było wytrzymać, a przyjemności nie było. Kiedy byłam w podstawówce dostawałam dożylnie leki przeciwbólowe na pogotowiu, raz zebrali mnie z ulicy, bo straciłam przytomność. Trafiłam z kartą DILO i podejrzeniem raka na oddział ginekologiczny, stwierdzono podejrzenie endometriozy, kartę zamknięto, idź kobieto do domu. Czekam na menopauzę, chyba będzie lepiej,

anna 11.11.2018r.

Endometriozę charakteryzuje się głównie jako silne bóle oraz niepłodność. Natomiast moja ma postać ciągłych plamień przedmiesiączkowych i po miesiączkowych oraz świeżych krwawień podczas stosunku, które w rezultacie powodują, że krwawię/plamię większość miesiąca. Dla młodej, aktywnej kobiety jest to przeogromny problem, aby utrzymać zdrowe relacje z partnerem. Wiele lat chodziłam do lekarzy, którzy nie potrafili postawić diagnozy dlatego eksperymentowali na mnie np. w wieku 26 lat zalecano mi branie tabletek na menopauzę. Dopiero kiedy trafiłam do szpitala z silnym bólem brzucha okazało się, że mam torbiel wypełnioną krwią tzw. czekoladową i dopiero wtedy zaczęto mówić o endometriozie.

Joanna 10.11.2018r.

Bardzo cieszę się, że został poruszony tak ważny temat. Wydaje mi się, że wszystkie objawy i oddzielne choroby, na które do tej pory się leczyłam własnie złożyły się w logiczną całość.

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej