Charakteropatia – czym jest organiczne zaburzenie osobowości?

Fot.: Antonioguillem / stock.adobe.com

Charakteropatia to termin odnoszący się do zaburzeń emocji i zachowania spowodowanych organicznymi zmianami w mózgu. Mogą one rozwinąć się pod wpływem urazów mechanicznych, chorób neurodegeneracyjnych czy działania substancji toksycznych. Prowadzą do stosunkowo trwałych zmian osobowości.

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 charakteropatia oznaczona jest kodem F-07 – jako zaburzenia osobowości i zachowania spowodowane chorobą, uszkodzeniem lub dysfunkcją mózgu. Często bywa utożsamiana z psychopatią czy socjopatią. Symptomy tych problemów psychicznych mogą być bardzo podobne, ale ze względu na odmienną etiologię stanowią one różne jednostki chorobowe.

Czym jest charakteropatia?

Charakteropatia to termin odnoszący się wyłącznie do tych zmian charakterologicznych, których przyczyną są organiczne uszkodzenia układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. W odróżnieniu od innych zaburzeń osobowości, które niekiedy również mają podłoże biologiczne, charakteropatia jest formą degeneracji psychicznej – pojawia się u zdrowych wcześniej osób pod wpływem ściśle określonych czynników (w pozostałych przypadkach cechy patologiczne ujawniają się już w dzieciństwie). Wystąpić może u każdego niezależnie od wieku czy płci.

Można mówić o niej wówczas, gdy stosownymi badaniami potwierdzona zostanie dysfunkcja mózgu oraz gdy chory nie wykazuje innych zaburzeń osobowości, zakłóceń świadomości czy deficytów pamięci.

Charakteropatia obejmuje głównie sferę emocji i popędów. Osoba dotknięta tym zaburzeniem często zachowuje pełną sprawność intelektualną, ale traci zdolność kontrolowania własnych zachowań. Zmianie ulega także jej sposób postrzegania i interpretowania rzeczywistości.

Objawy charakteropatii

Symptomy charakteropatii bywają bardzo zróżnicowane. Uznaje się, że o degeneracji osobowości można mówić wówczas, gdy u zdrowej wcześniej osoby pojawią się co najmniej trzy spośród niżej opisanych objawów:

  • niska wytrwałość w dążeniu do celów (nawet w zakresie prostych, codziennych czynności), brak konsekwencji w działaniu;
  • labilność emocjonalna – częste zmiany nastrojów od euforii, przez drażliwość, agresję, po apatię;
  • problem z kontrolowaniem zachowań popędowych – impulsywność, zanik zahamowań w wyrażaniu własnych potrzeb, podejmowanie działań (często antyspołecznych) bez zważania na ich konsekwencje;
  • skłonność do zachowań autodestrukcyjnych – niekorzystnych z punktu widzenia życiowej sytuacji chorego (np. materialnej), jak i zagrażających jego zdrowiu i bezpieczeństwu;
  • zaburzenia procesów poznawczych (np. nadmierna podejrzliwość w stosunku do ludzi, problemy z koncentracją);
  • zmiany w obszarze relacji interpersonalnych, np. osłabienie relacji uczuciowych, koncentracja na sobie, zmiany preferencji seksualnych;
  • zmiany sposobu wysławiania się (np. spowolnienie mowy, nadmierna szczegółowość wypowiedzi);
  • zaburzenia funkcji intelektualnych, a w skrajnych przypadkach – zmiany otępienne.

W przebiegu charakteropatii występować mogą także dolegliwości somatyczne, np. zaburzenia snu czy przewlekłe zmęczenie.

Typy charakteropatii

W zależności od czynników, które wywołały degenerację psychiczną, wyróżnia się kilka typów tego zaburzenia. Najczęściej diagnozowane to:

  • charakteropatia alkoholowa – wynikająca z przewlekłego nadużywania alkoholu (spowodowana też zażywaniem substancji toksycznych, deficytową dietą), objawiająca się głównie zubożeniem życia uczuciowego i społecznego, spadkiem motywacji do działania, obniżeniem progu tolerancji napięcia psychicznego, brakiem kontroli popędów i umiejętności przewidywania skutków własnych działań;
  • charakteropatia padaczkowa – występuje u chorych na epilepsję (głównie w przypadku padaczki skroniowej), przejawia się przesadną drobiazgowością w mowie i działaniu, problemem ze zmianą tematu myślenia, skłonnością do egzaltacji, mściwości, zazdrości;
  • charakteropatia pourazowa – następująca na skutek mechanicznych uszkodzeń mózgu, o zróżnicowanych objawach, których charakter związany jest z lokalizacją urazu.

Charakteropatia wystąpić może także u osób, które przebyły zapalenie opon mózgowych, mają chorobę Alzheimera czy guza mózgu. Degenerację psychiczną powoduje zwykle zażywanie takich substancji psychoaktywnych jak narkotyki czy dopalacze.

Jakie mogą być pierwsze objawy cukrzycy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Leczenie charakteropatii

Charakteropatia odbija się negatywnie na jakości życia chorego, choć nierzadko brakuje mu dystansu do własnych problemów. Cierpią przede wszystkim osoby z jego bliskiego otoczenia. Niestety zmiany wynikające z organicznego uszkodzenia tkanki nerwowej są zazwyczaj nieodwracalne. Możliwe są jednak różne formy oddziaływań terapeutycznych, które redukują uciążliwe objawy charakteropatii. Ich wybór zależy od przeważających u danego pacjenta zmian osobowości. Pomocne mogą okazać się np. leki przeciwpsychotyczne (przy występowaniu paranoicznych myśli), leki normotymiczne czy przeciwdepresyjne (stabilizujące nastrój). Pewną skuteczność wykazuje też psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (np. w przypadku zachowań aspołecznych).

Bibliografia:

1. Zaburzenia osobowości. W: Adam Bilikiewicz, Jerzy Landowski, Piotr Radziwiłłowicz: Psychiatria. Repetytorium. Warszawa: PZWL, 2006

Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej