Ceruloplazmina a zaburzenia gospodarki jonami miedzi

Fot: PIXOLOGICSTUDIO/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Ceruloplazmina, którą organizm produkuje w wątrobie przede wszystkim z miedzi, występującej w surowicy. Podejrzenie zaburzeń w gospodarowaniu jonami miedzi to podstawowe wskazanie do badań ceruloplazminy.

Ceruloplazmina to glikoproteina składająca się w 90 proc. z miedzi występującej w surowicy. Jony miedzi wydala się z organizmu za pomocą żółci, m.in. właśnie w postaci ceruloplazminy.

Zobacz także:

Nadmiar miedzi w organizmie – objawy choroby Wilsona, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Homocystynuria, czyli choroba z grupy rzadkich chorób metabolicznych

Choroby wątroby – objawy, choroby genetyczne i immunologiczne

Czym jest ceruloplazmina?

Ceruloplazmina, inaczej ferroksydaza, to glikoproteina, a więc białko, które jest produkowane w wątrobie. To miedzioproteina w ludzkim osoczu. Składa się w 90 proc. z miedzi obecnej w surowicy. Jej zadaniem jest wiązanie jonów miedzi i transportowanie ich razem z krwią. Białko jest bardzo ważne dla prawidłowej gospodarki organizmu, ponieważ jednocześnie jest głównym przeciwutleniaczem, odpowiada za utlenianie wielofenoli. Jest to główny przeciwutleniacz osocza, który odgrywa również rolę oksydazy. Ponadto utlenia żelazo z Fe2+ do Fe3+, co wspomaga wiązanie tego pierwiastka z transferem. Jednocześnie ceruloplazmina aktywuje procesy:

  • norepinefrina;
  • związków sulfhydrylowych;
  • oksydacji norepinefryny.

Ceruloplazmina oprócz funkcji związanych z transportem miedzi oraz przekształcaniem jonów żelaza ma zdolność usuwania rodników nadtlenkowych, czyli reaktywnych form tlenu. Rodniki należy dezaktywować, ponieważ w innym przypadku mogą wywołać poważne uszkodzenia w organizmie.

Ceruloplazmina – badanie

Badanie poziomu ceruloplazminy wykonuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia nieprawidłowej gospodarki jonami miedzi w organizmie. Dlatego też oznaczeniu poziomu ceruloplazminy towarzyszy określenie stężenia miedzi w surowicy i jej dobowego wydalania z moczem. Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi z żyły łokciowej. U dzieci stosuje się niewielkie nacięcie skóry lancetem. Materiał wysyłany jest do analizy laboratoryjnej, na wyniki czeka się jeden dzień.

W przypadku podwyższonego poziomu ceruloplazminy można podejrzewać, że w organizmie rozwijają się stany zapalane.

Badanie wykonuje się również w podejrzeniu genetycznej choroby Wilsona oraz u osób dojrzałych i starszych, u których doszło do marskości lub poważnego zapalenia wątroby o nieznanych przyczynach. Zalecane jest, zwłaszcza jeśli chorobom towarzyszą drżenia rąk, problemy z apetytem oraz ślinotok.

Ceruloplazmina – norma, wyniki, podejrzenia

Ceruloplazmina u zdrowego człowieka sytuuje się na poziomie 30–58 mg/dl, u dzieci do 6. roku życia – 24–145 mg/dl. Jej stężenie może się nieco zwiększyć przy zażywaniu doustnych środków antykoncepcyjnych oraz w czasie ciąży. Podwyższona ceruloplazmina pojawia się również u osób palących tytoń, zmagających się z chorobą nowotworową (szczególnie chłoniakiem), a także cierpiących na reumatyczne zapalenie stawów. Przekroczenie normy ceruloplazminy może świadczyć o rozwoju stanu zapalnego i martwicy tkanek w organizmie. Podwyższona ceruloplazmina wynika również z:

  • zatrucia miedzią;
  • anginy;
  • schizofrenii;
  • niedoboru cynku.

Z kolei obniżony poziom ceruloplazminy sugeruje niedostatki miedzi w diecie, rozwój choroby Wilsona związanej z genetyczną wadą białka odpowiedzialnego za transport miedzi. Obniżony poziom ceruloplazminy niekiedy świadczy o występowaniu u chorego zespołu Menkesa (tzw. choroby kręconych włosów), związanego z niewchłanianiem miedzi z jelita, dla którego charakterystyczne jest (wynikające z odkładania się miedzi w organizmie) złotobrązowe przebarwienie rogówki.

Ponadto obniżony poziom ceruloplazminy może być związany z:

  • niedożywieniem;
  • przedawkowaniem witaminy C;

Ceruloplazmina a choroba Wilsona

Choroba Wilsona wiąże się bezpośrednio z ceruloplazminą. Jest to bowiem zaburzenie, w którym dochodzi do zauważalnego wzrostu jonów miedzi w organizmie. Choroba ma podłoże genetyczne, a dokładniej – wynika z uszkodzenia białka transportującego miedź do hepatocytów. To z kolei przekłada się wprost na upośledzenie syntezy ceruloplazminy. W wyniku tego zaburzenia dochodzi więc do odkładania się w różnych narządach organizmu (wątrobie, mózgu) nadmiaru niezwiązanych jonów miedzi z surowicy. Ostatecznie złogi miedzi prowadzą do uszkodzenia tych narządów, w których się gromadzą.

Obniżenie poziomu ceruloplazminy nie zawsze oznacza chorobę Wilsona. Badanie stężenia tego białka niestety nie jest zawsze w pełni wiarygodne, ponieważ nie jest bardzo czułe. Właśnie z tego powodu jednocześnie wykonuje się oznaczenie stężenia samej miedzi w surowicy oraz ocenę wydalania miedzi w moczu w trakcie doby. Dopiero komplet badań (często wykonuje się jeszcze oznaczenie ilości miedzi w bioptacie wątroby) pozwala postawić wstępną diagnozę i ustalić, czy zaburzenia mogą być związane z chorobą Wilsona.

Jak ważna jest wątroba dla naszego organizmu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak ważna jest wątroba dla naszego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. D. Wierzbicka, G. Gromadzka, Ceruloplazmina, hefajstyna i cyklopen: trzy multimiedziowe oksydazy uczestniczące w metabolizmie żelaza u człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 68/2014.

2. T. Litwin, A. Członkowska, Choroba Wilsona – obraz kliniczny, diagnostyka i leczenie, „Postępy nauk medycznych”, 1/2012.

Data aktualizacji: 08.04.2021,
Opublikowano: 09.04.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej