Budowa stawu kolanowego – anatomia szczegółowa kolana

Fot: Wavebreakmedia / gettyimages.com

Budowa stawu kolanowego warunkuje jego funkcje. Jest to staw, w którym może dojść do poważnych urazów. Najczęściej obejmują one naderwania więzadeł w kolanie. Anatomia stawu kolanowego jest bardzo złożona.

Staw kolanowy jest największym stawem u człowieka. Łączy kość udową i kość piszczelową. Jest to staw stale obciążany w pozycji stojącej. W zależności od postawy, jest on ustalany dzięki odpowiednim grupom mięśni – prostownikom i zginaczom. W stawie kolanowym odbywają się ruchy prostowania i zginania, a także obroty do wewnątrz i na zewnątrz.

Budowa stawu kolanowego

Głowę stawu kolanowego stanowią kłykcie kości udowej, a panewkę – kłykcie kości piszczelowej. Do przodu od nich znajduje się na tych kościach powierzchnia rzepkowa, do której przylega powierzchnia stawowa rzepki. Kłykieć przyśrodkowy kości udowej jest większy, co ma związek z ogólną budową kończyny. W pozycji pionowej, kiedy człowiek stoi, końce górne kości udowych są rozstawione na szerokość miednicy, natomiast końce dolne (przy kolanie) stykają się ze sobą. Dlatego patrząc na stojącego człowieka od przodu, można sobie wyobrazić, że kości udowe nie są równoległe do siebie i prostopadłe do podłoża, tylko przebiegają skośnie, zbieżnie ku dołowi. Oś stawu kolanowego jest pozioma, wobec czego kłykieć przyśrodkowy kości udowej musi być dłuższy, by dosięgnąć kłykcia kości piszczelowej.

Rzepka jest największą trzeszczką w budowie ludzkiego kośćca. Wchodzi w ścięgno mięśnia czworogłowego uda i stawu kolanowego. Związana jest z przednią ścianą torebki stawowej. Z wierzchołka rzepki schodzi w dół ścięgno mięśnia czworogłowego, określane mianem więzadła rzepki, które przyczepia się do guzowatości kości piszczeli.

Ogólny schemat stawu kolanowego obejmuje powierzchnie stawowe kości, powierzchnię stawową rzepki, łąkotki stawowe, więzadła zewnętrzne i wewnętrzne, kaletki maziowe i torebkę stawową.

Łąkotki stawowe w stawie kolanowym

Kolejnym elementem w budowie stawu kolanowego u człowieka są łąkotki stawowe. Są to swego rodzaju wypełniacze. Struktury tworzące staw nie są idealnie do siebie dopasowane, szczególnie podczas wykonywaniu ruchów. Elementami, które powodują, że powierzchnie stawowe są do siebie lepiej dopasowane, są łąkotki stawowe. W stawie kolanowym wyróżnia się ich dwie. Leżą pomiędzy powierzchniami stawowymi panewki a główki. Określane są mianem łąkotki przyśrodkowej i bocznej. Ta pierwsza jest większa, przypomina szeroki sierp, natomiast boczna ma kształt podkowy. Przednie brzegi łąkotek są połączone więzadłem poprzecznym kolana. Łąkotki dzielą staw kolanowy na dwa piętra. W górnym odbywają się ruchy zginania i prostowania, natomiast w dolnym – ruchy obrotowe. Łąkotki stawowe są tworami zbudowanymi z tkanki łącznej włóknistej, są elastyczne i wraz z ruchem zmieniają swój kształt.

Rola więzadeł w budowie stawu kolanowego

Bardzo ważnymi strukturami w budowie stawu kolanowego, związanymi często z urazami tego stawu, są więzadła kolanowe wewnętrzne i zewnętrzne. Więzadła krzyżowe przednie i tylne to więzadła wewnętrzne. Stanowią pozostałość przegrody pionowej stawu. Wchodzą od tyłu do stawu, wpuklają się w błonę maziową. Przednie więzadło krzyżowe biegnie od kłykcia przyśrodkowego kości udowej w dół, do przodu i do środka. Przyczepia się ostatecznie z przodu na międzykłykciowym obszarze kości piszczelowej. Tylne więzadło krzyżowe biegnie od wewnętrznej, bocznej powierzchni kłykcia przyśrodkowego do tyłu obszaru międzykłykciowego kości piszczelowej. Rola więzadeł krzyżowych polega na hamowaniu nadmiernych ruchów w stawie kolanowym, zwłaszcza przy ruchu prostowania.

Do więzadeł zewnętrznych stawu kolanowego zalicza się więzadła poboczne piszczelowe, więzadła poboczne strzałkowe, więzadła podkolanowe skośne i łukowate, troczki przyśrodkowy i boczny rzepki.

Torebka stawowa i kaletki maziowe w stawie kolanowym

Torebka stawowa przyczepiona jest do kości udowej na mniej więcej 2 cm od granicy chrząstki, a do kości piszczelowej w pobliżu granicy chrząstki. Pozycja spoczynkowa dla torebki stawowej stawu kolanowego to zgięcie kolana w około 30°. Torebka stawowa jest wzmocniona przez więzadła zewnętrzne.

W okolicy stawu kolanowego znajduje się wiele kaletek maziowych. Leżą między kośćmi, ścięgnami i mięśniami. Mają za zadanie zmniejszać ucisk i tarcie. Niektóre kaletki maziowe znajdują się tuż pod skórą. Chronią staw przed uciskiem z zewnątrz. Zalicza się do nich kaletkę podrzepkową czy kaletkę przedrzepkową.

Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 02.03.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mcgywer 06.08.2018r.

Świetny opis i zarazem dostępny

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej