Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?

Fot: Ocskay Mark / stock.adobe.com

Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy jest określana jako upławy. U zdrowej kobiety wydzielina powinna być bezbarwna i bezwonna, a wszelkie zmiany jej barwy, konsystencji i zapachu mogą wskazywać na infekcję lub inne rozwijające się choroby.

Bezbarwna wydzielina z pochwy jest objawem fizjologicznym w prawidłowo przebiegającym cyklu miesięcznym. Zabarwiona często oznacza zapalenie miejsc intymnych, na które narażone są kobiety. Wszelkie zmiany w kolorze upławów mogą też sugerować poważniejsze choroby, z których najgroźniejszą jest rak szyjki macicy.

Brązowa wydzielina z pochwy – czy zawsze oznacza raka szyjki macicy?

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie brudzącą wydzielinę o brązowym zabarwieniu, oznacza to, że znajduje się w niej krew. Bardzo często tego typu wydzielina z pochwy pojawia się regularnie w okresie owulacji. Jeżeli nie występują niepokojące objawy towarzyszące, jak: dotkliwy ból jajników czy pieczenie oraz świąd pochwy i sromu, nie należy się niepokoić. Wydzielina najprawdopodobniej poprzedza zbliżającą się menstruację. Jeżeli jednak dodatkowo występują wymienione zespoły objawów lub taka wydzielina pojawia się u kobiet po menopauzie, niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać na nadżerkę (najczęściej spotykaną zmianę chorobową części pochwowej szyjki macicy, która występuje na skutek infekcji bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej), polipy, mięśniaki, a także raka szyjki macicy. Leczenie uzależnione jest od przyczyny.

Brązowa wydzielina z pochwy w ciąży może świadczyć o implantacji zarodka, czyli jego zagnieżdżeniu i jest pierwszym z objawów ciąży. Niestety taka, w której znajdują się skrzepy krwi i której towarzyszą skurcze, może być też symptomem poronienia. Każdy niepokojący ciężarną objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Zobacz także: Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?

Brązowa wydzielina w opisanych przypadkach zazwyczaj jest bezwonna. Jeżeli jednak ma bardzo nieprzyjemny zapach, może oznaczać przetokę z przewodem pokarmowym, a cuchnąca woń jest skutkiem przedostania się kału do wydzieliny. Zdarza się, że przetoka występuje jako powikłanie po porodzie, przebytych operacji w obrębie miednicy lub chorób jelita grubego.

Biała wydzielina z pochwy – infekcja grzybicza

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie białą wydzielinę o gęstej konsystencji, w której niekiedy pojawiają się grudki (wydzielina taka nazywana jest przez ginekologów wydzieliną serowatą) i która ma nieprzyjemną woń, powinna podejrzewać infekcję grzybiczą. Często pojawiają się też zaczerwienienia, obrzęk i świąd miejsc intymnych. Biała wydzielina z pochwy u kobiet w ciąży także oznacza zakażenie drożdżakami, które wymaga konsultacji ginekologicznej.

W przypadku infekcji bakteryjnej upławy są wodniste, również o nieprzyjemnym zapachu (porównywanym z rybim), ale o szarej barwie. Miejsca intymne są wówczas podrażnione i pojawia się świąd.

Zobacz także: Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny

Zdarza się, że poza śluzem w upławach pojawia się ropa. Ropne upławy mogą świadczyć o chlamydiozie, chorobie wywołanej przez bakterie, które przenoszone są drogą płciową. Ma ona charakterystyczne objawy towarzyszące. Poza ropnymi upławami występują niezwiązane z menstruacją krwawienia, pieczenie w trakcie oddawania moczu, ból podczas stosunku i ból w okolicy lędźwiowej.

Żółta wydzielina z pochwy – nadżerka i stany zapalne

Żółtawe lub zielonkawe upławy o wodnistej konsystencji mogą być objawem zanikowego zapalenia pochwy, które dotyka głównie kobiet w okresie menopauzy oraz z niskim poziomem estrogenów. Pojawia się wtedy zaczerwienienie warg sromowych i świąd.

Żółta lub zielona wydzielina z pochwy, która jest pienista i ma nieprzyjemny zapach, świadczy o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Infekcja, poza zaczerwienieniem, może powodować ból, który nasila się w trakcie stosunku i oddawania moczu. Objawami towarzyszącymi są zaczerwienienie i obrzęk sromu. Zakażenie zawsze wymaga konsultacji ginekologicznej.

Nadżerka również może powodować zabarwienie wydzieliny z pochwy na zielono bądź żółtawo. Zapach śluzu określany jest jako nieprzyjemny, a dodatkowo kobieta z nadżerką może odczuwać pieczenie lub swędzenie sromu. Choroba w początkowym stadium nie daje innych objawów, lecz o jej zaawansowanej postaci (na skutek braku leczenia) będą świadczyły: krwawienie niezwiązane z menstruacją, plamienia czy bóle, odczuwane zwłaszcza w trakcie stosunku.

Różowa wydzielina z pochwy – obecność krwi w wydzielinie z pochwy

Jeżeli w wydzielinie z pochwy znajduje się niewielka ilość krwi, zmienia ona barwę na różową. Zazwyczaj dzieje się tak w momencie owulacji, kiedy pęka tzw. pęcherzyk Graafa i może dojść do pęknięcia okolicznych naczynek krwionośnych, z których krew dostanie się do wydzieliny.

Różowa wydzielina z pochwy może występować w trakcie pierwszego etapu ciąży i procesu zagnieżdżania się zarodka, a przy braku dodatkowych objawów nie powinna wzbudzać nadmiernego niepokoju przyszłych mam.

Znacznie poważniejsze jest stan, w którym wydzielina jest silnie zabarwiona krwią i cuchnie. Tego typu upławy są też objawem raka sromu bądź szyjki macicy i wymagają szybkiej konsultacji z ginekologiem.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej