Brak orgazmu pochwowego – przyczyny i rozwiązania problemu

Fot: nd3000 / gettyimages.com

Brak orgazmu pochwowego to doświadczenie większości kobiet. Przyczyna problemu bynajmniej nie tkwi w budowie genitaliów, lecz w anachronicznym podziale kobiecych orgazmów na łechtaczkowe i pochwowe. Orgazm jest tylko jeden i fizjologicznie zdolne są do niego wszystkie zdrowe kobiety.

Według różnych statystyk brak orgazmu pochwowego zgłasza około 70% kobiet. Wiele z nich ma udane życie erotyczne i szczytuje podczas aktów płciowych. Dane te skłaniają do refleksji, czy kwestia orgazmu pochwowego nie jest sztucznie stworzonym problemem, z powodu którego wiele par niepotrzebnie przeżywa frustrację.

Dlaczego brak orgazmu pochwowego stał się problemem?

Orgazm to szczytowa faza podniecenia seksualnego. Subiektywnie objawia się ona odczuwaniem silnej rozkoszy, wrażeniem ciepła i przyjemnego mrowienia w całym ciele, odczuciem błogości, szczęścia, jedności z partnerem. Z punktu widzenia fizjologii orgazm jest reakcją na pobudzenie receptorów nerwowych znajdujących się w strefach erogennych. U kobiet dochodzi wówczas do skurczów różnych grup mięśniowych, w szczególności pochwy, dna macicy i odbytu. Ciało jest zarumienione, piersi powiększone, ciemnieją sutki. Wzrasta ciśnienie krwi, przyspiesza akcja serca, oddech.

Wszystkie wymienione powyżej objawy towarzyszą orgazmowi niezależnie od tego, jaki rodzaj stymulacji go poprzedzał. Innymi słowy – z fizjologicznego punktu widzenia orgazm jest zawsze tym samym, istnieją tylko różne sposoby jego osiągania. Niemal każda kobieta może doświadczyć go za sprawą pieszczot łechtaczki, która unerwiona jest silniej niż penis. Zakończenia nerwowe znajdują się jednak na całym ciele, a ich reaktywność jest kwestią bardzo indywidualną. Co więcej, możliwe jest również osiągnięcie orgazmu na drodze pobudzenia wyłącznie psychicznego – poprzez snucie fantazji erotycznych czy w czasie snu.

Pojęcie orgazmu pochwowego stworzył na początku XX w. austriacki psychiatra i pionier seksuologii, Zygmunt Freud. Wysnuł on teorię, według której orgazm będący efektem stymulacji łechtaczki jest łatwo osiągalną (choćby poprzez masturbację) formą szczytowania, odpowiednią dla młodych dziewcząt. Dojrzałość seksualna zaś oznacza, że kobieta staje się zdolna do orgazmu pochwowego. Teza ta nie została poparta żadnymi naukowymi dowodami, ale odbiła się piętnem na życiu erotycznym milionów kobiet, zakłopotanych „niedojrzałością” swoich orgazmów. Od lat wprawia w konfuzję także mężczyzn, którzy za punkt honoru stawiają sobie doprowadzanie partnerek do szczytowania poprzez samą penetrację. Tymczasem nie istnieje jedna „prawidłowa” droga do orgazmu, a na jego osiągnięcie w przypadku kobiet (u mężczyzn ten mechanizm jest nieco mniej skomplikowany) składa się szereg czynników.

Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego niektóre kobiety nie mają orgazmu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przyczyny braku orgazmu – pochwowego, łechtaczkowego…

Na brak orgazmu – niezależnie od tego, jakim mianem się go określi – składa się szereg przyczyn, spośród których tylko część ma związek z reaktywnością kobiecych stref erogennych. Niewątpliwie wymagają one umiejętnych i akceptowanych przez kobietę pieszczot, do których najczęściej należy stymulacja genitaliów, czyli warg sromowych, silnie unerwionej łechtaczki i przedniej ściany pochwy. Pod tym względem erotyczną satysfakcję najłatwiej osiągnąć, eksperymentując w łóżku i otwarcie rozmawiając o swoich preferencjach.

Brak orgazmu podczas stosunku często jest wynikiem niedostatku tego rodzaju komunikacji pomiędzy partnerami. Może być on jednak spowodowany także:

  • przewlekłym zmęczeniem, stresem,
  • zaburzeniami więzi emocjonalnej między partnerami,
  • obawą przed zajściem w ciążę,
  • poczuciem winy czy wstydu związanym z odczuwaniem przyjemności seksualnej,
  • brakiem odpowiedniej atmosfery podczas zbliżenia,
  • niską samooceną kobiety,
  • problemami psychicznymi, np. nerwicą lękową, depresją,
  • przewlekłą chorobą ogólnoustrojową,
  • przyjmowaniem niektórych leków, np. regulujących ciśnienie krwi, antydepresyjnych,
  • dysfunkcjami natury ginekologicznej.

Spowodowany powyższymi przyczynami brak orgazmu to istotny problem w intymnej relacji, który warto rozwiązać, nie wahając się przy tym korzystać z pomocy seksuologa, psychoterapeuty czy ginekologa. Nie ma jednak potrzeby, aby kobieta, która może podczas stosunku cieszyć się orgazmem, poszukiwała bardziej „odpowiednich” sposobów jego osiągania.

Orgazm pochwowy – ćwiczenia

Łechtaczka jest narządem homologicznym z męskim prąciem, a zatem u kobiet najbardziej „predestynowanym” do stymulacji w czasie szczytowania. Według niektórych – wciąż prowadzonych – badań nad fenomenem orgazmu to za sprawą złożonej anatomii łechtaczki (znacznie większej niż żołądź widoczna nad przednim połączeniem warg sromowych mniejszych) przyjemnym doznaniem jest penetracja pochwy. Nie można stwierdzić jednoznacznie, co doprowadza kobietę do orgazmu, tym bardziej że jest to bardzo indywidualna kwestia. Z całą pewnością jednak można poszerzać zakres tych doznań.

Zastrzyk orgazmu, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: "Zastrzyk orgazmu" - na czym polega zabieg? Źródło: Klinika urody.

Zalecane w wielu źródłach treningi mające rozwiązać problem braku orgazmu pochwowego mogą posłużyć intensyfikacji erotycznych doznań podczas stosunku. Warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), poznawać reakcje własnego ciała poprzez masturbację, nauczyć się osiągać odpowiedni poziom relaksu poprzez świadomy oddech itd. Nie należy jednak zniechęcać się, jeśli takie działania nie doprowadzą do odnalezienia tajemniczego punktu G, którego istnienie jest przez wielu badaczy kwestionowane. Na przedniej ścianie pochwy obecna jest duża ilość zakończeń nerwowych, których stymulacja może być szczególnie przyjemna, ale nie musi doprowadzić do szczytowania. Celem wszelkich działań zmierzających do poprawy jakości życia erotycznego nie powinien być orgazm pochwowy, lecz orgazm po prostu – dający radość, odprężenie i poczucie więzi z partnerem.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 05.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej