Bracia Bartłomiej i Tobiasz mają pamięć doskonałą. Jak to możliwe?

Zobacz film: Czy można mieć pamięć doskonałą? Źródło: 36,6.

Zdaniem badaczy nasza pamięć ma ogromny potencjał. Niestety, większość z nas zamiast ją ćwiczyć woli zapisywać ważniejsze informacje. Ale czy posiadanie doskonałej pamięci jest w ogóle możliwe? Jak można ją trenować i o czym warto pamiętać, aby działała bez zarzutu?

Bracia Bartłomiej i Tobiasz nazywani są sportowcami pamięci. Ich mózgi potrafią zgromadzić aż siedemnaście razy więcej danych niż umysł przeciętnego człowieka. W ciągu 36 sekund potrafią zapamiętać ciąg 80 cyfr. To absolutny rekord Polski. A jak dbają o swój mózg i jak trenują swoje umiejętność?

Bracia zgodnie podkreślają, że sprawny mózg to wyspany mózg. Najbardziej wartościowy sen to ten, który trwa co najmniej siedem godzin. Dlaczego jest taki ważny? To w tym czasie dokonujemy pewnego rodzaju selekcji informacji zgromadzonych w ciągu dnia. Zachowujemy te najbardziej istotne, a reszty po prostu się pozbywamy. Jeśli spaliśmy krócej, warto w ciągu dnia uciąć sobie dwudziestominutową drzemkę. To świetny sposób na regeneracje, zresetowanie mózgu i nabranie energii na resztę dnia.

Ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje nasz mózg ma dieta. Mimo że żadne specjalne jedzenie nie istnieje, to odpowiednio zbilansowane menu przyczynia się do rozbudowy sieci neuronów, dzięki produkcji białek.

Nie można zapominać także o aktywności fizycznej. Sport zapewnia lepsze ukrwienie i dotlenienie mózgu. Ale to nie wszystko. Regularne treningi aktywują wytwarzanie specyficznych białek, których obecność przekłada się na tworzenie nowych połączeń nerwowych. A jak trenować pamięć? Jakie czynności poprawiają naszą sprawność umysłową?

Data aktualizacji: 08.05.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej