Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?

Fot: nd3000 / stock.adobe.com

Ból żołądka w ciąży to powszechna przypadłość, która często towarzyszy zgadze i porannym mdłościom. Bolesne skurcze żołądka w ciąży mogą też świadczyć o zapaleniu wyrostka, kamicy woreczka żółciowego lub o innych schorzeniach. Silne dolegliwości są wskazaniem do wizyty u lekarza.

Ból żołądka w ciąży wzbudza u kobiet duży niepokój. Jego potencjalnych przyczyn jest wiele, ale najczęściej jest on efektem błędów dietetycznych, które związane są ze zmianami zachodzącymi w organizmie w czasie ciąży. Ból żołądka na początku ciąży niemal zawsze występuje jednocześnie z nudnościami i wymiotami. Należy o tych przypadłościach poinformować lekarza, choć w większości przypadków leczenie nie jest potrzebne. Jedynie wtedy, gdy lekkostrawna dieta i domowe sposoby nie pomagają, konieczna bywa dokładna diagnostyka.

Żołądek w ciąży – przyczyny bólu

Ból żołądka we wczesnej ciąży to często jeden z jej pierwszych objawów. Przyczyną są procesy hormonalne zachodzące w organizmie i związana z nimi zmiana upodobań żywieniowych. Nowa dieta może wywołać niestrawność, a wzmożony apetyt dodatkowo zaostrza dolegliwości. Wiele ciężarnych kobiet nie kontroluje składu spożywanych posiłków, czego efektem są bolesne skurcze żołądka w ciąży.

W przypadku, gdy kobieta często spożywa potrawy ciężkostrawne i tłuste, ból żołądka może pojawiać się wraz z nudnościami i wymiotami. Objawy te zwykle pojawiają się już w drugim tygodniu ciąży i wynikają ze wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej, która odpowiada za podtrzymywanie funkcji ciałka żółtego. Nudności są nieprzyjemnym objawem, ale nie powinny wzbudzać niepokoju. Problemy pojawiają się, wtedy gdy towarzyszące im wymioty są bardzo obite. Wówczas dochodzi do osłabienia organizmu wynikającego z niedostatku ważnych mikro- i makroelementów.

W kolejnych etapach ciąży ból żołądka związany jest z powiększającą się macicą, która uciska na jamę brzuszną – jest to ból żołądka, który najczęściej dokucza w 8. miesiącu ciąży. Niektóre kobiety odczuwają także ból związany z ruchami płodu. Inne przyczyny bólu brzucha mogące imitować ból żołądka w ciąży to m.in. zapalenie pęcherzyka żółciowego, które wymaga odpowiedniego leczenia.

Co na ból żołądka w ciąży?

Bolący żołądek w ciąży to dolegliwość, którą można skutecznie łagodzić domowymi sposobami. Najpopularniejsze sposoby to:

  • regularne picie siemienia lnianego – stosowanie doraźne nie przynosi efektów,
  • lekkostrawna, zbilansowana dieta – zaleca się spożywać 5–6 posiłków dziennie,
  • picie herbatki miętowej lub żucie miętowej gumy do żucia,
  • stosowanie imbiru w postaci naparu – świeży imbir należy obrać, pokroić w plasterki i zalać gorącą wodą,
  • wykluczenie z diety ostrych przypraw i produktów wzdymających,
  • unikanie kawy i czekolady.

Siemię lniane można kupić w aptece w formie ziarenek do zaparzania lub gotowej mikstury. Powleka ono błonę śluzową żołądka, co zapobiega jego podrażnieniu i łagodzi dolegliwości. Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na ból żołądka w ciąży jest ciepła kąpiel, która rozluźnia mięśnie i ułatwia wypróżnianie. Do diety warto wprowadzić warzywa i owoce w każdej postaci, a także soki owocowe. Przyszła mama może też pić bawarkę, czyli herbatę z mlekiem. Zalecane jest unikanie stresu oraz duża ilość snu, a także unikanie pośpiesznego spożywania posiłków.

Bolący żołądek w ciąży – kiedy może być objawem poważnego schorzenia?

Nie każdy ból żołądka jest związany z ciążą, dlatego przy bardzo nasilonych objawach konieczne jest poszukanie innego tła zaburzeń. Diagnostyka jest niezbędna, jeśli dolegliwości nie mijają nawet po zmianie diety i stosowaniu domowych sposobów na ból żołądka. Do lekarza należy udać się, gdy:

  • bólowi towarzyszą skurcze,
  • dolegliwości nasilają się wieczorem,
  • żołądek jest twardy i boli przy dotyku,
  • ruch powoduje nasilenie bólu,
  • po posiłku występuje uczucie niepełnego odbicia,
  • pojawiają się dreszcze,
  • pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy,
  • bóle występują razem z biegunką.

Bardzo często ból żołądka w ciąży wynika z zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz kamicy nerkowej. Niekiedy może on wskazywać na chorobę refluksową przełyku lub chorobę wrzodową żołądka. W trakcie ciąży nie można jednak wykonać badań, które mogłyby zdiagnozować te schorzenia. Można jednak skutecznie łagodzić dolegliwości, stosując leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Przed ich przyjęciem należy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku gdy ostry ból żołądka w ciąży występuje razem z wymiotami i rozwolnieniem, oznacza to zatrucie pokarmowe. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe, towarzyszy im uczucie osłabienia i rozbicia, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 19.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej