Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu

Fot: nikodash / stock.adobe.com

Ból żołądka występuje w kilku postaciach i jego charakter może być przewlekły lub nawracający. Często towarzyszą mu także inne objawy ze strony układu pokarmowego – zgaga, nudności czy wymioty. Zdiagnozowanie problemu nie zawsze jest łatwe, często wymaga dłuższej obserwacji pacjenta.

Ból żołądka może być kłujący, ostry lub tępy. Dolegliwości pojawiają się po spożyciu posiłku lub na czczo. Przyczyny ich powstawania mogą być związane nie tylko z wieloma schorzeniami układu pokarmowego, ale również imitować ból związany z dolegliwościami kardiologicznymi. Współczesna medycyna umożliwia jednak właściwe zdiagnozowanie problemu i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Ból żołądka: przyczyny

Ból żołądka może mieć różne przyczyny. Najczęściej powstaje w wyniku zatrucia pokarmowego produktami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak nieświeże mleko, jaja lub mięso, poddanymi nieodpowiedniej obróbce termicznej. Wówczas występują także inne objawy, w tym biegunka, wymioty oraz gorączka. Oznaki zatrucia pokarmowego mogą pojawić się niedługo po spożyciu posiłku lub po kilku godzinach, a nawet dniach. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, a wtedy niezbędna jest hospitalizacja.

Przyczyną bólu żołądka mogą być również przewlekłe choroby układu pokarmowego. Choroba wrzodowa charakteryzuje się cyklicznym występowaniem bólu żołądka po jedzeniu, pojawiającym się około 2–3 godziny po spożyciu posiłku. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość odczuwają palący ból w nadbrzuszu, któremu towarzyszy odbijanie, zgaga, nudności oraz wymioty.

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Ostry ból żołądka, promieniujący aż do kręgosłupa, może być objawem przewlekłego zapalenia trzustki. Często występuje niezależnie od przyjmowania pokarmów i trwa nawet do kilku godzin. W przebiegu choroby pojawiają się także stolce tłuszczowe.

Nagły, ostry ból żołądka, do którego dochodzą także inne objawy – ucisk w górnej części jamy brzusznej, nudności oraz wymioty, a czasami biegunka, są charakterystycznymi oznakami zapalenia żołądka. Choroba może przyjąć również formę krwotocznego zapalenia żołądka, któremu towarzyszą wymioty krwią oraz luźne, smoliste stolce.

Ból w nadbrzuszu może powstawać zarówno na skutek wielu poważnych schorzeń, jak i na tle stresowym. Nie należy go jednak diagnozować i leczyć na własną rękę, ponieważ może okazać się to niebezpieczne dla życia i zdrowia chorego.

Ból żołądka u dzieci

Ból żołądka u dzieci może być spowodowany różnymi dolegliwościami. Niestety niezwykle trudno znaleźć jego przyczynę, ponieważ dzieci zwykle określają go jako szeroko pojmowany ból brzucha. Właśnie dlatego podczas występowania bólu w okolicy nadbrzusza u najmłodszych pacjentów konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wykona badania, umożliwiające postawienie właściwej diagnozy.

Najczęściej ból żołądka u dzieci spowodowany jest zatruciem pokarmowym, ale może też świadczyć o nietolerancji niektórych pokarmów lub o innych schorzeniach. Jeśli ból pojawia się nagle, a dziecko wcześniej nie skarżyło się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, prawdopodobnie jest związany z zatruciem pokarmowym powstałym w wyniku spożycia nieświeżych pokarmów. Tak jak w przypadku zatrucia u dorosłych, obserwuje się biegunkę, wymioty oraz gorączkę. Wystąpienie nagłego bólu żołądka u dzieci może być także związane z innymi chorobami.

Przewlekłe bóle żołądka u dzieci, pojawiające się po spożyciu niektórych produktów, mogą wskazywać na nietolerancję pokarmową. W takim przypadku należy zwrócić uwagę, jakie pokarmy wywołują dolegliwości u najmłodszych, i wykluczyć je z diety dziecka. W tym wieku często odnotowuje się pierwsze objawy celiakii, czyli nietolerancji glutenu – białka zawartego w ziarnach zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia. Ta choroba autoimmunologiczna prowadzi do zaniku kosmków jelitowych i jest bardzo bolesna. Kluczem do powstrzymania bolesnych symptomów jest prawidłowo dobrana i restrykcyjnie przestrzegana dieta.

Zobacz film: Czy gluten jest człowiekowi potrzeby? Źródło: Wiem, co jem

Co na ból żołądka?

Z bólem żołądka można walczyć na różne sposoby. Często nieunikniona jest konsultacja z gastrologiem i zastosowanie się do jego zaleceń. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na ból żołądka, które pomagają całkowicie go wyeliminować lub złagodzić jego objawy. Osobom borykającym się z problemami żołądkowymi zaleca się stosowanie lekkostrawnej i zbilansowanej diety. Należy sięgać po produkty nieprzetworzone oraz unikać tłustych potraw, kawy, napojów gazowanych, alkoholu oraz wyrobów tytoniowych.

Warto wprowadzić do jadłospisu herbaty ziołowe wspomagające pracę układu pokarmowego. Herbata miętowa, wyciąg z rumianku, kminek oraz majeranek zadziałają rozkurczowo. W przypadku zgagi świetnie sprawdzi się siemię lniane, które niezwykle łatwo przygotować. Łyżkę nasion wystarczy zalać wrzątkiem, poczekać, aż utworzy się lepka masa, a następnie wypić. Siemię lniane doskonale reguluje metabolizm, dlatego zaleca się jego spożywanie na co dzień także osobom, które nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej