Ból podczas stosunku - to może być pochwica. Czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć?

Fot: anetlanda / fotolia.com

Pochwica może być spowodowana problemami na tle psychicznym bądź anatomicznym. Objawia się niekontrolowanymi skurczami mięśni dookoła pochwy pojawiającymi się podczas stosunku. Chorobę można leczyć m.in. technikami relaksacyjnymi bądź ćwiczeniami na pochwicę.

Lęk przed stosunkiem seksualnym bądź ciążą może wywołać u kobiety fizyczny ból w trakcie zbliżenia.

Czym jest pochwica?

Znane są dwa rodzaje pochwicy: pierwotna i wtórna. Pierwsza odmiana choroby pojawia się u pań, które nigdy nie doświadczyły penetracji pochwy bez bólu. Zwykle występuje u nastoletnich dziewcząt i młodych kobiet. Dowiadują się one o chorobie dopiero podczas stosunku seksualnego. Przyczyną pochwicy pierwotnej jest ciągłe napięcie i stres bądź lęk przed pierwszym stosunkiem. Pochwica występuje u kobiet, będących ofiarami nadużyć seksualnych oraz świadkami przestępstw tego typu. Na chorobę zapadają nastolatki, w których domu panowały toksyczne relacje. Zdarza się, że pierwotna postać pochwicy nie ma określonej przyczyny. Wtórna odmiana choroby pojawia się u kobiet, które wcześniej przeżyły co najmniej jeden stosunek seksualny bez bólu. Przyczyną choroby są m.in. problemy na tle psychologicznym. Określa się ją mianem pochwicy nieorganicznej. Wywołują ją:

  • niezdrowa relacja z partnerem,
  • lęk przed nakryciem przez osoby postronne w trakcie stosunku,
  • niedojrzałość,
  • poczucie winy wynikające z pobudek religijnych,
  • wstyd,
  • reakcja obronna organizmu, która pojawia się na wspomnienie o bolesnych zdarzeniach z przeszłości, np. molestowaniu lub przemocy o podłożu seksualnym,
  • strach przed utratą błony dziewiczej i bólem przy pierwszym stosunku.

Pochwica może być też spowodowana przyczynami anatomicznymi i organicznymi. Należą do nich:

  • stan zapalny lub pęknięcie genitaliów,
  • gruba błona dziewicza,
  • wady rozwojowe bądź zmiany zanikowe pochwy,
  • rozrost śluzówki w macicy (endometrioza) lub nieprawidłowe położenie macicy,
  • uszkodzenie narządów płciowych na skutek brutalnego współżycia lub masturbacji przy użyciu różnych przedmiotów.

Pochwica – objawy

Głównym objawem pochwicy jest skurcz mięśni znajdujących się dookoła wejścia do pochwy, których działanie jest niezależne od woli kobiety. Pojawia się ból po wprowadzeniu do pochwy zarówno penisa, jak i tamponu. Zdarza się, że przeprowadzenie badania z użyciem wziernika u chorej jest tak bolesne, że lekarz rezygnuje z jego wykonania. Oprócz tych dolegliwości kobieta może odczuwać ciasnotę i napięcie w pochwie. Zdarza się także ból w okolicy podbrzusza. Próba odbycia stosunku seksualnego u chorej na pochwicę niekiedy prowadzi do napięcia mięśni nóg, miednicy, a także pleców i dolnych mięśni brzucha. Czasem tętno i oddech przyspieszają. Podczas współżycia zmoże dojść do ataku pochwicy, zwanego też napadem pochwicowym. Sprawia on, że partner nie może wyjąć członka z pochwy. Aby to umożliwić, kobieta powinna się rozluźnić bądź przyjąć leki rozkurczowe. W przypadku braku efektu może okazać się konieczna interwencja lekarska.

Leczenie pochwicy

Leczenie obu rodzajów pochwicy jest identyczne. Jeśli przyczyną choroby są problemy na tle psychicznym, kobieta powinna udać się na psychoterapię do seksuologa. Specjalista przed podjęciem terapii zbiera wywiad zarówno od chorej, jak i od jej partnera. Leczenie ma na celu zmniejszenie lęku przed współżyciem. Niekiedy okazuje się, że wystarczy odnaleźć źródło strachu bądź bardziej komfortowe miejsce, w którym para może współżyć. Dodatkowo stosowane są także żele nawilżające, leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Techniki relaksacyjne i ćwiczenia mięśni krocza to kolejne skuteczne sposoby leczenia pochwicy. Niektóre kobiety decydują się na chirurgiczne usunięcie błony dziewiczej. U pań, u których schorzenie pojawiło się z powodu zmian anatomicznych, należy je usunąć.

Zobacz także: Pierwsza wizyta u seksuologa – jak wygląda, kiedy jest potrzebna i dlaczego nie warto jej unikać?

Ćwiczenia na pochwicę

Domowe leczenie pochwicy obejmuje zastosowanie odpowiednich ćwiczeń. Warto je zacząć od oswajania się z ciałem: dotykania go, szczególnie w miejscach intymnych i strefach erogennych. Kobieta testuje wtedy własne reakcje na dotyk. Najlepiej, aby zmieniała jego intensywność i kierunek. Po skupieniu się na własnym ciele, chora dotyka partnera i oswaja się z jego ciałem. Kolejnym krokiem jest rozszerzenie warg sromowych i włożenie np. palca do pochwy. Warto przy tym skoncentrować się na oddechu. W przypadku wystąpienia skurczu, chora na pochwicę powinna się zrelaksować, cały czas skupiając się na braniu wdechu i robieniu wydechu. Po uspokojeniu się może ponowić próbę penetracji pochwy palcem.

Następne ćwiczenie to wprowadzenie wibratora. Partner powinien być obecny podczas tych zabiegów. Kolejnym krokiem będzie bowiem włożenie jego palca do pochwy. To kobieta powinna go wprowadzić. Następnie mężczyzna zaczyna poruszać swoim palcem wewnątrz ciała partnerki. Po tym doświadczeniu partner powinien wprowadzić penisa do pochwy dosyć płytko. Kiedy kobieta oswoi się z jego obecnością, członka można włożyć głębiej. Ostatnim krokiem jest wykonywanie nim ruchów wewnątrz ciała partnerki.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 10.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej