Ból pleców po prawej stronie pod łopatką bywa objawem kamieni żółciowych, stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego, nieprawidłowości w obrębie dwunastnicy lub schorzenia wątroby. Natomiast ból pleców po lewej stronie pod łopatką może sugerować zaburzenia pracy serca lub żołądka.
Ból pleców poniżej łopatek – przyczyny
Dolegliwości bólowe zlokalizowane pod łopatkami mogą być wynikiem działania wielu różnych czynników. Do źródeł bólu pod łopatką zalicza się:
- przeciążenie mięśni znajdujących się w pobliżu łopatek (np. po nadmiernie intensywnym treningu sportowym) – ból mięśni może być również objawem fibromialgii – przewlekłej choroby o nieznanej przyczynie, która powoduje uczucie zmęczenia i bóle w różnych partiach ciała;
- guz, infekcja lub kamienie w nerkach – górna krawędź prawej nerki znajduje się blisko dolnego końca prawej łopatki, dlatego ból w nerkach pojawia się właśnie pod łopatką; gdy problemem są kamienie nerkowe, dolegliwości są zwykle nasilone i mają postać przerywanych skurczów; w przypadku infekcji nerek ból jest stały i towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka oraz zmiana koloru moczu na ciemny lub z domieszką krwi; dolegliwości bólowe w przebiegu guza nerki mają na ogół stałe natężenie, ale z czasem są bardziej dokuczliwe;
- nieprawidłowości w obrębie narządów położonych w górnej części brzucha;
- złamanie w obrębie żeber lub kręgosłupa – uraz jest zwykle wynikiem bezpośredniego uderzenia lub upadku.
Ból pleców pod prawą łopatką – co robić?
Jeśli ból pleców pod łopatkami nie jest zbyt silny, łatwo go zbagatelizować, zwłaszcza gdy pojawił się wkrótce po intensywnym wysiłku fizycznym. Często po jednym dniu czy dwóch dolegliwości mijają bez podjęcia leczenia i już nie nawracają.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku ostrego bólu, któremu towarzyszą dodatkowe objawy, na przykład gorączka, nudności i wymioty. Stopień nasilenia dolegliwości bólowych nie pozostawia złudzeń, że ich przyczyna jest poważna, dlatego należy możliwie szybko udać się na izbę przyjęć. Po wykonaniu badań obrazowych (takich jak ultrasonografia – USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) i ustaleniu źródła niepokojących objawów konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia – być może niezbędny okaże się zabieg chirurgiczny.
Ból pleców pod łopatką z lewej strony – jak mu zaradzić?
Przyczyny bólu pod lewą łopatką bywają prozaiczne – przeciążenie kręgosłupa, nieprawidłowa pozycja podczas snu, przeziębienie (pomocne są wówczas gorące okłady), a nawet... procesy starzenia się organizmu. Zdarza się, że przykre objawy mają związek z uciskiem nerwu pod łopatką, z przemieszczeniem łopatki (ból jest wyjątkowo silny), ze zbyt małą ilością płynu stawowego wokół stawu barkowego, z nadwyrężeniem mięśni określanych jako pierścień rotatorów, zapaleniem torebki stawowej lub pojawieniem się tak zwanych punktów spustowych po nadmiernym obciążeniu mięśnia. Ból pod łopatką po lewej stronie może być również objawem zawału serca.
Gdy dolegliwości bólowe są dokuczliwe, a normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe, na przykład przez ograniczoną ruchomość stawu barkowego, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać zlecone przez niego badania diagnostyczne.
Jak sobie poradzić z bólem kręgosłupa? Dowiesz się tego z filmu:
Ból pleców pod łopatką – domowe sposoby
Przy mniejszym nasileniu bólu pleców można spróbować domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych, takich jak:
- odpoczynek i unikanie nadmiernego obciążania ramion;
- przykładanie na zmianę zimnych i gorących okładów do ramion i łopatek – wysoka temperatura pomaga rozluźnić mięśnie, a niska łagodzi ból i sprzyja zwalczeniu stanu zapalnego; zimne okłady należy przykładać 3 razy dziennie przez około kwadrans;
- ćwiczenia fizyczne o niskim stopniu intensywności – szczególnie pomocne są ćwiczenia rozciągające i joga;
- suplementy witaminowe – najlepiej stosować je po uprzedniej konsultacji z lekarzem;
- ćwiczenia relaksacyjne i inne metody niwelowania skutków stresu – efektywne obniżanie poziomu hormonu stresu w organizmie przyspiesza procesy gojenia;
- akupunktura – pomaga zwalczać stres, łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza stan zapalny;
- zioła – właściwie dobrane, mogą usprawnić procesy gojenia się i zredukować zapalenie; rumianek zmniejsza ból i rozluźnia mięśnie, a wyciąg z granatu i jagód acai to bogate źródło przeciwutleniaczy;
- masaż – przynosi bardzo dobre efekty przy bólach spowodowanych przez nadwyrężenie mięśni lub nieprawidłową pozycję ciała.
Ból pleców to sygnał, który warto potraktować poważnie, zwłaszcza gdy utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Bibliografia:
- Pain under Left Shoulder Blade, MDHealth
- Causes of Pain in the Back Below the Right Shoulder Blade, Dr. C. Richard Patterson, May 24 2018
-
Pain Under Shoulder Blades In The Left and Right Side, Body Pain Tips