Ból lewego lub prawego jajnika przed okresem – jakie są jego przyczyny?

Fot: SENTELLO / stock.adobe.com

Ból jajników przed okresem na ogół nie wiąże się ze stanami chorobowymi i nie powinien stanowić powodu do obaw. Jego przyczyną może być uwolnienie jajeczka podczas owulacji. Dopóki ból jajników przed okresem nie zakłóca codziennego funkcjonowania, nie jest groźny.

Ból lewego lub prawego jajnika przed okresem najczęściej pojawia się regularnie, przy okazji większości cykli. W niektórych sytuacjach, przy wzmożonych objawach może być skutkiem choroby, np. endometriozy. Nie należy jednak panikować w przypadku doświadczania takiego bólu, a bacznie obserwować organizm, by w porę podjąć ewentualne leczenie i nie dopuścić do ciężkich powikłań.

Ból jajnika przed okresem – przyczyny

Kobiety, które odczuwają ból jajników przed okresem, najczęściej uskarżają się na kłucie w podbrzuszu po prawej lub lewej stronie. Jest to związane z owulacją, czyli uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graafa w jajniku, by mogła wędrować jajowodem aż do macicy i nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Bóle w podbrzuszu interpretowane jako ból jajników pojawiające się mniej więcej na tydzień przed okresem to jedna z oznak tzw. napięcia przedmiesiączkowego znanego jako PMS. Jednak w pewnych określonych przypadkach ból jajników wiąże się z pojawieniem się torbieli, zapalenia przydatków bądź endometriozy – np. wtedy, kiedy bólom towarzyszą gorączka oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak mdłości, wymioty, biegunka czy zaparcia.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

PMS a ból jajników przed okresem

Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u 30% kobiet w wieku rozrodczym. PMS charakteryzuje nie tylko ból określany mianem bólu jajnika, ale także szereg innych objawów psychicznych i fizycznych. Wśród nich wyróżnia się: zmęczenie, wahania nastrojów lub obniżenie nastroju, lęki, stres, kłopoty z koncentracją, bóle głowy i podbrzusza, widoczny przyrost masy i objętości ciała, zwiększona wrażliwość piersi na dotyk, wzdęcia i nudności. Wiele kobiet uskarża się także na spadek libido.

Dolegliwości charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego pojawiają się w tygodniu poprzedzającym miesiączkę. Nasilają się zazwyczaj dwa dni przed nią oraz jej pierwszego dnia. Mogą towarzyszyć każdemu cyklowi miesiączkowemu, jednak nie istnieje na to żadna reguła. Wpływ na występowanie i nasilenie objawów PMS ma kondycja psychiczna i fizyczna kobiety, a także jej wiek.

Endometrioza – jedna z chorób powodujących ból jajników przed okresem

Dolegliwości określane jako ból jajników i występujące regularnie przed okresem mogą być symptomem endometriozy. W tej chorobie błona śluzowa macicy przemieszcza się poza nią, np. do jajnika, jajowodu, a nawet odbytu lub pęcherza moczowego.

Nieprawidłowo umieszczone endometrium w zależności od lokalizacji może dawać różne objawy, z których najbardziej typowym są problemy z płodnością. Przy endometriozie pojawiają się także bóle miednicy, bolesne miesiączki oraz ból podczas stosunku.

Zobacz także: Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów

Co i jak zbadać, kiedy pojawia się ból jajników przed okresem?

Podstawą diagnostyki bólu jajników występujący przed okresem jest zebranie jak największej ilości dokładnych informacji dotyczących charakterystyki dolegliwości: ich lokalizacji, objawów i typów bólu. Zespół napięcia przedmiesiączkowego diagnozuje się zazwyczaj jedynie na podstawie wywiadu.

Schorzeniem, którego istnienie może zwiastować ból jajników przed miesiączką, jest zapalenie przydatków. Towarzyszą mu także wysoka gorączka i przyspieszone tętno. Podstawą zdiagnozowania endometriozy jest badanie ginekologiczne, w tym USG dopochwowe. Szczególne przypadki wymagają badania metodą laparoskopowa. Polega ona na pobraniu wycinków określonych tkanek do badania histologicznego.

Uporczywy ból jajników przed miesiączką może stanowić przeszkodę do badania dopochwowym USG: poruszanie szyjką macicy sprawia jeszcze większy ból, a u niektórych chorób np. ostrego zapalenia jajników nie da się stwierdzić przy badaniu ultrasonograficznym. Wtedy ból jajników może być wskazaniem do określonych badań laboratoryjnych. Niezbędne jest wtedy oznaczenie wskaźników stanu zapalnego organizmu oraz poziomu białych krwinek (czy nie jest podwyższony).

Ból jajników przed okresem – leczenie

W zależności od przyczyny powstawania bólu jajnika przed okresem dobiera się odpowiednią metodę leczenia. W przypadku PMS jest to wprowadzenie w życie regularnej aktywności fizycznej oraz diety bogatej w pierwiastki, takie jak wapń i magnez oraz witaminy. Pomocne może być ograniczenie spożycia alkoholu i picie herbat o działaniu uspokajającym.

Poważniejsze schorzenia, takie jak endometrioza, wymagają konsultacji lekarskiej. Pomocna może być terapia antybiotykowa lub hormonalna, a w określonych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 20.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej