Ból gardła w ciąży – domowe i specjalistyczne rozwiązania

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Ból gardła w ciąży najlepiej łagodzić domowymi rozwiązaniami. Od przyszłej mamy wymaga się podejmowania odpowiednich wyborów terapeutycznych. Musi ona pamiętać, aby nie przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Ból gardła należy do najczęstszych przyczyn porad lekarskich. Jeśli pojawia się w ciąży, stanowi sytuację mocno problematyczną z racji ograniczonych możliwości farmakoterapii, jaką można stosować u przyszłych mam. Zażywanie leków bez specjalistycznej opinii może negatywnie oddziaływać na rozwój dziecka. Najbardziej newralgiczny jest pierwszy trymestr ciąży, kiedy ma miejsce proces organogenezy – kształtowania narządów dziecka. Przyjmowane medykamenty mogą doprowadzić nawet do poronienia czy przedwczesnego porodu.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży – płukanki

Na ból gardła w ciąży poleca się zwłaszcza domowe sposoby. Jedną z bezpiecznych propozycji leczenia jest płukanie go wodą z solą. Pozytywne efekty uzyskuje się w wyniku systematycznego płukania gardła co 2–4 godziny, przez co najmniej 2 minuty. Przygotowanie płukanki jest bardzo proste. W szklance letniej, przegotowanej wody rozpuszcza się do 3 łyżeczek soli kuchennej. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe oraz zapobiega suchości w gardle.

Innym popularnym sposobem na ból gardła w ciąży jest płukanie go roztworem wody utlenionej. Takie rozwiązanie łagodzi ból, hamuje rozwijającą się infekcję i likwiduje drobnoustroje z jamy ustnej. Nadtlenek wodoru posiada ponadto właściwości bakteriobójcze, odkażające. Z powodzeniem zwalcza infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Płukankę przygotowuje się, rozcieńczając łyżeczkę wody utlenionej (około 5 ml) w szklance wody.

Do płukania gardła u ciężarnych można użyć roztworu sody oczyszczonej. Do szklanki letniej, przegotowanej wody dodaje się łyżeczkę sody. Powstały roztwór ma właściwości bakteriobójcze i odkażające. Pozytywne efekty zauważa się także przy stosowaniu naparów ziołowych. Przy bólu gardła najlepiej sprawdzą się napar z szałwii i rumianku.

Zobacz film i poznaj sprawdzone sposoby leczenia bólu gardła

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Jak leczyć ból gardła w ciąży?

Doskonałym domowym sposobem na ból gardła w ciąży jest syrop z cebuli, do przyrządzenia którego niezbędne są: 2–3 cebule, kilka łyżek cukru, kilka ząbków czosnku i pół szklanki miodu. Cebulę należy obrać i posiekać, a następnie przesypać do naczynia i dodać posiekany czosnek. Całość zasypuje się cukrem i zalewa miodem. Naczynie przykrywa się, a miksturę odstawia na około 5 godzin, aby cebula puściła sok, który spożywa się do 3 razy na dobę, po łyżce.

Złagodzenie bólu gardła u kobiety w ciąży zapewnią okłady z kapusty, które doskonale sprawdzają się w stanach zapalnych. Liście kapusty należy sparzyć gorącą wodą, a następnie rozbić tłuczkiem do mięsa. Przykłada się je do szyi i owija szalikiem.

Kaszel i ból gardła w ciąży – domowe rozwiązania

Podczas kaszlu i ból gardła w ciąży przyszła mama musi pamiętać o nawilżaniu śluzówki gardła. Należy nawadniać organizm, spożywając duże ilości płynów. Może to być niegazowana woda mineralna, herbata ziołowa czy napar z korzenia imbiru. Do przygotowania tego ostatniego potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód bądź syrop z malin do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód lub malinowy syrop i spożywa po szklance, rano i wieczorem.

Warto dostarczać organizmowi spore dawki witaminy C, najlepiej w postaci soków owocowych z czarnej porzeczki czy pomarańczy. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym się przebywa. Pomocne mogą okazać się także inhalacje. Do ich przeprowadzenia można wykorzystać sól fizjologiczną czy olejki eteryczne.

Jak działa układ oddechowy? Zobacz film i przekonaj się co wiesz o tym układzie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Farmakologiczne środki na ból gardła w ciąży

Jeśli ból gardła nasila się i nie pomagają naturalne metody, ciężarna powinna bezwzględnie udać się do lekarza. Użycie środków farmakologicznych na ból gardła w ciąży jest znacznie ograniczone. Bezpieczne są preparaty w postaci pastylek do ssania na bazie naturalnych ziół, np. cukierki szałwiowe do ssania. Ciężarna może stosować także paracetamol.

Jednym z polecanych medykamentów na bolące gardło w ciąży jest srebro koloidalne. Jest to naturalna substancja o efektywnym, łagodnym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i grzybobójczym. Na rynku medycznym srebro znane jest od wieków, natomiast w formie aerozolu występuje od niedawna. Wydaje się być bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i osób obciążonych wieloma chorobami i przyjmujących dużo leków.

Wśród sprawdzonych farmaceutyków dedykowanych przyszłym mamom na objawy przeziębienia, w tym ból gardła i kaszel w ciąży, znajduje się seria leków Prenalen. Syrop Prenalen posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka i IP Centrum Zdrowia Dziecka. W jego składzie znajdują się koncentraty soków z czarnych porzeczek i malin, a także biologicznie czynne substancje czosnku czy witaminy C.

Bezwzględnie należy wystrzegać się syropów zawierających kodeinę, dekstrometorfan, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen oraz gwajakol. Składniki te mogą spowodować przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka, silne krwawienia w czasie porodu, rozrzedzenie krwi, zahamowanie czynności porodowej, reakcje uczuleniowe i powikłania kardiologiczne u dziecka. Nie zaleca się przyjmowania tabletek zawierających tymianek, bo mogą wywołać skurcze macicy.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36.6.

Bibliografia:

1. Rygalski M., Zawisza E., Sprawdzone metody leczenia bólu gardła, „Lek w Polsce”, 2015, 25(8), s. 12–17.

2. Niżnik B., Gaweł K., Stanisz B., Farmaceutyki – pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?, „Farmacja Polska”, 2014, 70(7), s. 373–384.

3. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83–89.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 25.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej