Błona dziewicza: mity i prawda o przerwaniu błony dziewiczej

Fot.: B2M Productions / Getty Images

Błona dziewicza, mimo że nie ma żadnego znaczenia biologicznego, obecna jest u większości dziewcząt. Stosowanie tamponów nie powinno spowodować jej przerwania, chyba że są one zbyt grube. Możliwe jest też przerwanie błony palcem podczas masturbacji.

Błona dziewicza to nic innego jak fałd błony śluzowej, najczęściej pierścieniowatego kształtu. Nie zamyka ona zupełnie wejścia do pochwy, na środku znajduje się mały, bardzo rozciągliwy otwór. Większość dziewczyn ma nienaruszoną błonę dziewiczą aż do pierwszego intymnego zbliżenia z partnerem, jednak zdarza się, że do jej pęknięcia dojdzie w innej sytuacji niż podczas stosunku seksualnego. Niektóre dziewczyny mają ją nie w pełni wykształconą. Jej funkcje nie są jasno określone. W momencie jej przerwania może dojść do niewielkiego krwawienia.

Błona dziewicza – jak wygląda i gdzie jest?

Błona dziewicza to cieniutki i elastyczny fałd błony śluzowej ograniczający wejście do pochwy. Po środku ma otwór różnej wielkości. Błona dziewicza znajduje się na granicy przedsionka i pochwy, na głębokości około 1–1,5 cm, czyli na granicy zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. W czasie stosunku może ulec przerwaniu, co jest określane mianem defloracji. Po przerwaniu wygląda jak strzępki. Ma ona kształt półksiężycowaty, pierścieniowaty, strzępiasty lub płatowaty.

Można samodzielnie dotknąć błony dziewiczej, a nawet ją zobaczyć. Znajduje się u wejścia do pochwy, wobec czego po rozchyleniu warg sromowych jest widoczna. Dotykając pochwę palcem, można wyczuć fałd błony śluzowej przypominający w dotyku wnętrze policzka.

Błona dziewicza nie ma żadnego znaczenia biologicznego. Istnieją doniesienia o tym, że w dawnych czasach przyrodzenie praczłowieka było mniejsze, mniej rozwinięte, a tym samym przerwania błony dziewiczej mógł dokonać tylko silny samiec, o penisie istotnych rozmiarów.

Mimo że błona dziewicza jest reliktem niemającym znaczenia biologicznego, występuje u większości dziewczyn. Brak błony dziewiczej jest rzadkim zjawiskiem.

Jak można przebić błonę dziewiczą?

Proces przebicia błony dziewiczej (defloracja) ma miejsce zazwyczaj podczas stosunku płciowego. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy dochodzi do pełnej penetracji pochwy członkiem. Zdarza się, że błona dziewicza może zostać przerwana palcem lub np. wibratorem. Wobec tego do przerwania błony dziewiczej może dojść w czasie masturbacji. Często dziewczyny przed pierwszym stosunkiem boją się przerwania tamponem błony dziewiczej. Obecnie na rynku dostępne są tampony małych rozmiarów, niestanowiące zagrożenia dla błony dziewiczej. Do przerwania może dojść przy stosowaniu tamponów zbyt dużego rozmiaru.

Polecamy: Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?

Samoistne pęknięcia błony dziewiczej są bardzo rzadkie. Mogą mieć miejsce u dziewczyn bardzo intensywnie uprawiających sport typu jazda na rowerze.

Zdarza się, że fałd błony dziewiczej jest na tyle elastyczny, gruby i trwały, że nie pęka. Jeśli członek nie penetruje głęboko do pochwy, błona dziewicza może zostać zachowana. Należy też mieć na uwadze sytuacje, że grubość członka może być niewystarczająca do przebicia błony dziewiczej.

Ból przy przebiciu błony dziewiczej

Ból, a właściwie napięcie fałdu błony śluzowej i jej pęknięcie, może być odczuwalne. Jednak rzadko jest to znaczny ból. Niekiedy pojawia się również odrobina krwi. Fałd błony śluzowej będący błoną dziewiczą może być bardzo silnie ukrwiony, wobec czego jego uszkodzenie i krwawienie są ze sobą związane. Silny ból i krwawienie są rzadkie. Jeśli błona dziewicza ma wygląd półksiężycowaty, ulega bardzo łatwo przerwaniu, nie krwawi i nie boli.

Zajście w ciążę a błona dziewicza

Absolutnie nie należy wierzyć w to, że w czasie pierwszego stosunku nie może dojść do zapłodnienia. Coraz częściej do inicjacji seksualnej dochodzi u bardzo młodych dziewcząt, co wiąże się z tym, że cykle są u nich nieregularne, a duży ich odsetek jest bezowulacyjny. Być może to jest podstawą panującej teorii, że szanse na zajście w ciążę przy pierwszym stosunku są bardzo małe. Należy sobie jednak uzmysłowić, że błona dziewicza to nie błona całkowicie, szczelnie, zamykająca światło pochwy. 

Skoro podczas krwawień miesięcznych złuszczona śluzówka macicy wydostaje się na zewnątrz, tym samym łatwo sobie wyobrazić, że do środka również może się coś dostać. Chodzi oczywiście o nasienie. Plemniki nie przeżywają na powietrzu, więc nie można zajść w ciążę bez penetracji pochwy. Jednak może się zdarzyć, że jeśli do wytrysku doszło przy nawet dość płytkiej penetracji, będą one w stanie dotrzeć do komórki jajowej. Wobec tego, jeśli nawet istnieje podejrzenie, że nie doszło do przebicia błony dziewiczej, zajście w ciążę jest możliwe.

Zobacz film: Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 28.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

wen 18.04.2018r.

Nie całkiem prawda. Niektóre dziewczyny Bardzooo Boli i mocno krwawia. Bywa także, że ze błone dziewiczą musi rozciać lekarz więc czasami nie jest to takie NIC

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej