Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca

Oscar Wong/getty images

12 tygodni pasywnego rozciągania może zmniejszyć problemy w układzie naczyniowym i zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Wystarczą tylko dobre chęci i kawałek wolnej przestrzeni.


Nie tylko bieganie, spacery czy pływanie - słowem trening wytrzymałościowy (zwany też treningiem cardio czy areobowym ma doskonały wpływ na pracę układu krążenia. Okazuje się, że wystarczy  przez 12 tygodni, co najmniej 15 minut dziennie wykonywać proste ćwiczenia rozciągające, by poprawić stan naczyń krwionośnych i usprawnić przepływ krwi w organizmie.

Jak zapobiegać udarowi i zawałowi serca

Eksperci z Uniwersytetu w Mediolanie zapewniają, że trzy miesiące pasywnego rozciągania może pomóc w funkcjonowaniu układu naczyniowego i poprawić przepływ krwi. Badacze dowodzą, że u osób, które zastosowały się do wytycznych i wykonywały zalecane ćwiczenia,  zauważono obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszyła się sztywność tętnic centralnych i obwodowych, zwiększył się przepływ krwi w tętnicach.

Czym grozi usztywnienie tętnic?

Zdrowe tętnice są gładkie i elastyczne. Tętnice przypominające rurki kurczą się i rozszerzają, dzięki czemu zapewniają swobodny przepływ krwi w organizmie. Niestety, z wiekiem tętnice mogą ulegać usztywnieniu. Na ich ścianach odkładają się między innymi cząsteczki tłuszczu. Pojawiają się takie problemy jak: zmęczenie, bolące nogi, kłopoty z koncentracją. Bagatelizowany problem może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy. By temu zapobiec konieczna jest profilaktyka cholesterolu i ruch, również pod postacią prostego rozciągania.

Nowatorskim odkryciem włoskiego badania były dość niezwykłe zmiany w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych przez pasywne rozciąganie. Udowodniono w nim znaczną poprawę w rozszerzaniu się tętnic za pośrednictwem przepływu, które można traktować jako zdolność tętnicy do rozszerzania się w odpowiedzi na wzrost przepływu krwi - powiedział dr Jonathan Myers, naukowiec zajmujący się badaniem zdrowia i dyrektor laboratorium badań ćwiczeń w Palo Alto Veterans Affairs Health Care System w Kalifornii.

Co to jest pasywne rozciąganie

Rozciąganie pasywne polega na utrzymaniu pozycji rozciągającej przy pomocy własnego ciała, z udziałem partnera lub w oparciu o przyrząd służący do rozciągania, np drążek, drabinkę lub roller. Aktywne rozciąganie nie wymaga siły zewnętrznej.

Badacze z Uniwersytetu w Mediolanie przeprowadzili testy, w których udział wzięło 39 zdrowych osób, kobiet i mężczyzn. Badanych podzielono na dwie grupy.

Jedna grupa została poinstruowana, aby wykonywać rozciąganie nóg pięć razy w tygodniu przez 12 tygodni, a druga nie wykonywała żadnego rozciągania.

Zaskakujące efekty ćwiczeń rozciągających

Osoby z grupy, która się rozciągała, zauważyli zdecydowaną poprawę swojego układu naczyniowego. Naukowcy twierdzą, że może to mieć wpływ na choroby, które obejmują zmiany w przepływie krwi, takie jak zawał serca i udar.

Ćwiczenia fizyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia zdrowych tętnic, ale wiele rodzajów ćwiczeń, które są najczęściej badane, koncentruje się na układzie sercowo-naczyniowym, takich jak bieganie, spacery, jazda na rowerze, pływanie. To włoskie badanie jest ekscytujące, ponieważ pokazuje podobne korzyści w przypadku treningu non-cardio

- przyznała Dr Nicole M. Weinberg, kardiolog z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornii.

Zdaniem naukowców lekarze powinni rutynowo zalecać rozciąganie oprócz regularnych ćwiczeń aerobowych u pacjentów z chorobami naczyń.

Zobacz film: Pilates - ćwiczenia na elastyczność. Co nam dają?

źródło: x-news

Data aktualizacji: 21.07.2020,
Opublikowano: 20.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej