W szpitalu w Zielonej Górze wykryto bakterię New Delhi, która pochodzi prawdopodobnie od pacjenta przyjętego ze szpitala spoza województwa lubuskiego. Zakażenie potwierdzono na Klinicznym Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Klinicznym Oddziale Neurochirurgii.
Jak czytamy w oświadczeniu szpitala, w związku z wykryciem bakterii wstrzymano przyjęcia planowanych pacjentów.
Zgodnie z zaleceniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze, w godzinach popołudniowych w dniu dzisiejszym (7 sierpnia 2019 r.) zapadła decyzja o wstrzymaniu w okresie od 08.08.2019 r. do 15.08.2019 r. przyjęć planowych pacjentów na wszystkich oddziałach Szpitala - brzmi oświadczenie na stronie szpitala.
Co z pacjentami, którzy mieli planowane zabiegi?
Ci pacjenci zostaną telefonicznie powiadomieni o nowym terminie przyjęcia do szpitala.Warto pamiętać, że planowane badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach odbywają się bez zmian.
Polecamy: Klebsiella pneumoniae w moczu. Jakie są objawy i jak leczyć zakażenie pałeczką zapalenia płuc?
Pacjenci przebywający w szpitalu - co im grozi?
Wszyscy pacjenci i członkowie personelu oddziałów chorób wewnętrznych i neurologii podawani są regularnym badaniom epidemiologicznym. Badani są także pacjenci z pozostałych oddziałów, którzy w ciągu ostatniego roku leczyli się w innych szpitalach.
New Delhi - co to za bakteria? Jej pojawienie się w Polsce i próby znalezienia lekarstwa:
Bakteria New Delhi - o czym muszą wiedzieć odwiedzający?
Ryzyko zakażenia jest niewielkie jednak osoby odwiedzające rodzinę w szpitalu powinny ograniczyć wizyty do niezbędnego minimum. Należy także myć ręce po wizycie w sali chorego oraz korzystać ze specjalnych środków dezynfekujących.
Bakteria New Delhi - co to za bakteria?
Bakteria Klebsiella pneumoniae jest Gram-ujemną pałeczką jelitową należącą do rodziny Enterobacteriaceae. Bakteria jest antybiotykooporna, potrafi przetrwać w warunkach tlenowych i beztlenowych. Bakteria New Delhi wytwarza enzym określany jako karbapenemaza, neutralizując działanie antybiotyku. Co więcej bakteria jest powszechna na całym świecie, stanowi zagrożenie także w Polsce.
New Delhi jest pałeczką zapalenia płuc. Zapalenie płuc to jeden z objawów aktywnego zakażenia bakterią, ale infekcję można kojarzyć także z infekcjami dróg moczowych. W skrajnych przypadkach u chorego (zwłaszcza dziecka) może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, natomiast szerzące się zakażenie może spowodować przedostanie się bakterii do krwioobiegu, a w efekcie doprowadzić do sepsy (zakażenia uogólnionego) i zgonu.
Zakażenie Klebsiella pneumoniae New Delhi może również dawać objawy zakażenia tkanek miękkich, kości, stawów, wątroby. Łatwość, z jaką bakteria szerzy się w organizmie, czyni ją szczególnie groźną dla ludzi.
Warto wiedzieć: Bakteria Klebsiella pneumoniae New Delhi – dlaczego jest tak groźna?