Bakteria New Delhi wykryta w szpitalu w Zielonej Górze

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Bakteria New Delhi w szpitalu w Zielonej Górze. W związku z wykryciem u kilku pacjentów groźnej bakterii Klebsiella pneumoniae NDM, Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze wstrzymał do 15 sierpnia przyjęcia planowanych pacjentów. 

W szpitalu w Zielonej Górze wykryto bakterię New Delhi, która pochodzi prawdopodobnie od pacjenta przyjętego ze szpitala spoza województwa lubuskiego. Zakażenie potwierdzono na Klinicznym Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Klinicznym Oddziale Neurochirurgii.

Jak czytamy w oświadczeniu szpitala, w związku z wykryciem bakterii wstrzymano przyjęcia planowanych pacjentów. 

Zgodnie z zaleceniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze, w godzinach popołudniowych w dniu dzisiejszym (7 sierpnia 2019 r.) zapadła decyzja o wstrzymaniu w okresie od 08.08.2019 r. do 15.08.2019 r. przyjęć planowych pacjentów na wszystkich oddziałach Szpitala - brzmi oświadczenie na stronie szpitala.

Co z pacjentami, którzy mieli planowane zabiegi?

Ci pacjenci zostaną telefonicznie powiadomieni o nowym terminie przyjęcia do szpitala.Warto pamiętać, że planowane badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach odbywają się bez zmian. 

Polecamy: Klebsiella pneumoniae w moczu. Jakie są objawy i jak leczyć zakażenie pałeczką zapalenia płuc?

Pacjenci przebywający w szpitalu - co im grozi?

Wszyscy pacjenci i członkowie personelu oddziałów chorób wewnętrznych i neurologii podawani są regularnym badaniom epidemiologicznym. Badani są także pacjenci z pozostałych oddziałów, którzy w ciągu ostatniego roku leczyli się w innych szpitalach.

New Delhi - co to za bakteria? Jej pojawienie się w Polsce i próby znalezienia lekarstwa:

Zobacz film: New Delhi - co to za bakteria? Jej pojawienie się w Polsce i próby znalezienia lekarstwa. Źródło: 36,6

Bakteria New Delhi - o czym muszą wiedzieć odwiedzający?

Ryzyko zakażenia jest niewielkie jednak osoby odwiedzające rodzinę w szpitalu powinny ograniczyć wizyty do niezbędnego minimum. Należy także myć ręce po wizycie w sali chorego oraz korzystać ze specjalnych środków dezynfekujących. 

Bakteria New Delhi - co to za bakteria?

Bakteria Klebsiella pneumoniae jest Gram-ujemną pałeczką jelitową należącą do rodziny Enterobacteriaceae. Bakteria jest antybiotykooporna, potrafi przetrwać w warunkach tlenowych i beztlenowych. Bakteria New Delhi wytwarza enzym określany jako karbapenemaza, neutralizując działanie antybiotyku. Co więcej bakteria jest powszechna na całym świecie, stanowi zagrożenie także w Polsce.

New Delhi jest pałeczką zapalenia płuc. Zapalenie płuc to jeden z objawów aktywnego zakażenia bakterią, ale infekcję można kojarzyć także z infekcjami dróg moczowych. W skrajnych przypadkach u chorego (zwłaszcza dziecka) może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, natomiast szerzące się zakażenie może spowodować przedostanie się bakterii do krwioobiegu, a w efekcie doprowadzić do sepsy (zakażenia uogólnionego) i zgonu. 

Zakażenie Klebsiella pneumoniae New Delhi może również dawać objawy zakażenia tkanek miękkich, kości, stawów, wątroby. Łatwość, z jaką bakteria szerzy się w organizmie, czyni ją szczególnie groźną dla ludzi.

Warto wiedzieć: Bakteria Klebsiella pneumoniae New Delhi – dlaczego jest tak groźna?

Data aktualizacji: 08.08.2019,
Opublikowano: 08.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej