Czy można złagodzić przebieg COVID-19?

Zobacz film: Badania kliniczne. Jak złagodzić przebieg COVID-19? Źródło: 36,6

Lekarze z Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu rozpoczynają badania kliniczne, których celem jest wpłynięcie lub zmiana przebiegu COVID-19. Na czym będzie polegało badanie i kto będzie mógł wziąć w nich udział?

Badanie kliniczne będzie prowadził prof. n. med. Piotr Ponikowski, kardiolog, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, p.o. rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Choroby podnoszące podatność na zakażenie koronawirusem

Do badania zostaną zakwalifikowani ci pacjenci, którzy należą do grupy ryzyka, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia płuc czy niewydolności oddechowej jest u nich największe. Pod uwagę będą brane przede wszystkim wiek, czyli powyżej 60. roku życia oraz choroby współistniejąc.

Choroby, które podnoszą podatność na zakażenie to nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, niewydolność serca, przewlekła choroba nerek, cukrzyca oraz schorzenia układu oddechowego. Dodatkowo do badania zostaną włączone osoby po. 60. roku życia, które nie mają chorób przewlekłych, a także młodsi pacjenci, którzy takie schorzenia mają - mówi prof. n. med. Piotr Ponikowski.

Jak będą wyglądały badania kliniczne dotyczące COVID-19?

Na tę chwile w badaniu będą uczestniczyć pacjenci z COVID-19 pochodzący z pięciu ośrodków z całej Polski. Pacjenci, którzy będą spełniali wyżej wymienione kryteria otrzymają specjalną przesyłkę z zestawem telemedycznym. Połowa chorych dostanie lek, a połowa placebo.

Wszyscy pacjenci będą monitorowani. W zestawie telemedycznym, który dostanie każdy uczestnik badania znajdzie się termometr. Chory będzie musiał codziennie sprawdzać temperaturę i raportować do centrum telemedycznego. Dodatkowo będzie mierzył sobie akcję serca i będzie monitorował saturację tlenu we krwi po to, aby wychwycić ewentualny problem płucny - tłumaczy prof. n. med. Piotr Ponikowski.

W przesyłce, która trafi do osób zakwalifikowanych do badania, będzie także ankieta. Zawarte w niej pytania będą dotyczyły samopoczucia pacjenta oraz wystąpienia jakiś niepokojących objawów. Taką ankietę pacjent także będzie musiał przesłać do centrum telemedycznego.

Połowa z tych osób dostanie lek, który będzie testowała przez dwa tygodnie. Na tej podstawie będziemy chcieli ustalić czy lek chroni przed ostrym przebiegiem choroby - mówi kardiolog.

Ile osób weźmie udział w badaniach?

Badanie będzie wiarygodne tylko wtedy, gdy weźmie w nim udział określona liczba pacjentów.

W badaniu musi wziąć udział ok. 400-410 osób. Zakładamy, że testy potrwają 6-7 tygodni. Pierwsze wnioski czy lek jest skuteczny będzie można postawić w połowie czerwca - mówi kardiolog.

Czytaj także: Czy lek przeciwpasożytniczy może zniszczyć koronawirusa w ciągu 48 godzin?
Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 23.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

malinskY 10.06.2020r.

ciekawe wyniki otrzymali w NY - po podaniu terapii komórkowej - 83% przeżywalność u pacjentów z ciężkim przebiegiem - bardzo ciekawy artykuł na forbes - Clinical Trials Of Mesoblast’s Stem Cell Treatment For COVID-19 Set To Begin Soon z maja 2020

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej